Rozdział 5 - Odwołanie od zarządzenia o wynagrodzeniu szkody. - Właściwość władz i tryb postępowania w sprawach szkód w majątku Powszechnej Organizacji "Służba Polsce".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.24.184

Akt utracił moc
Wersja od: 9 maja 1951 r.

Rozdział  5.

Odwołanie od zarządzenia o wynagrodzeniu szkody.

§  42.
1.
Od zarządzenia o wynagrodzeniu szkody, wydanego przez władze powszechnej Organizacji "Służba Polsce" w I instancji, przysługuje osobie zobowiązanej do odszkodowania odwołanie do władzy orzekającej II instancji jako władzy odwoławczej.
2.
Wniesienie odwołania wstrzymuje wykonanie zarządzenia do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez władzę odwoławczą.
§  43.
1.
Odwołanie wnosi się na piśmie do władzy II instancji za pośrednictwem władzy, która wydała zaskarżone zarządzenie.
2.
Termin do wniesienia odwołania wynosi 14 dni i liczy się od dnia następującego po dniu doręczenia zarządzenia osobie odpowiedzialnej.
3.
Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na niedzielę lub święto, termin upływa w najbliższym dniu powszednim.
4.
Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed upływem ostatniego dnia odwołanie wysłano pocztą listem poleconym.
§  44.
1.
Jeżeli niedotrzymanie terminu do wniesienia odwołania nastąpiło wskutek szczególnych, nie przewidzianych i od woli osoby zobowiązanej do odszkodowania niezależnych okoliczności, może ona w ciągu siedmiu dni po ustaniu przeszkody prosić o przywrócenie terminu, dołączając do prośby odwołanie nie wniesione w terminie.
2.
O przywróceniu terminu rozstrzyga władza orzekająca II instancji, która w razie przywrócenia terminu równocześnie rozstrzyga o samej sprawie.
3.
Prośba o przywrócenie terminu nie wstrzymuje wykonania zarządzenia, jeżeli władza orzekająca II instancji na prośbę interesowanego lub też z urzędu inaczej nie postanowi.
§  45.
1.
Jeżeli władza orzekająca I instancji błędnie objaśniła w zarządzeniu co do terminu lub co do dalszego toku instancji, wówczas:
1)
odwołanie wniesione w terminu wyznaczonym w zarządzeniu, chociażby po upływie właściwego terminu ustawowego, uważa się za wniesione w terminie,
2)
instancja niewłaściwa, która odwołanie otrzymała, prześle je do instancji właściwej, a ta ostatnia postąpi tak, jak gdyby odwołanie było od początku skierowane właściwie.
2.
Jeżeli władza orzekająca I instancji błędnie objaśniła w zarządzeniu, iż nie podlega ono zaskarżeniu w administracyjnym toku instancji, albo jeżeli w ogóle nie umieściła w zarządzeniu pouczenia co do odwołania, osobie zobowiązanej do odszkodowania służy prawo żądania sprostowania pouczenia lub uzupełnienia zarządzenia pouczeniem. Wtedy termin do wniesienia odwołania liczy się od dnia doręczenia sprostowania bądź uzupełnionego zarządzenia.
§  46.
Nie zaskarżone w trybie §§ 42 i 45 zarządzenie o wynagrodzeniu szkody wydane przez władzę orzekającą I instancji jest prawomocne i podlega wykonaniu.
§  47.
Władza orzekająca II instancji pozostawia bez rozpoznania odwołanie wniesione przez osobę do tego nie uprawnioną lub po upływie terminu.
§  48.
Obowiązkiem władzy orzekającej I instancji jest najdalej w terminie 8 dni przekazać akta postępowania administracyjnego wraz z odwołaniem władzy orzekającej II instancji.
§  49.
1.
Władza orzekająca II instancji rozpatruje odwołanie i po zasięgnięciu - w miarę potrzeby - opinii prawnej i fachowej powołanych do tego organów Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" w drodze zarządzenia:
1)
zatwierdza zaskarżone zarządzenie bądź
2)
uchyla zaskarżone zarządzenie, gdy jest błędne pod względem faktycznym lub prawnym, i wydaje zarządzenie w sprawie stosownie do przepisów rozdziału 4, bądź też
3)
uchyla zaskarżone zarządzenie w przypadku, gdy opiera się na nie wyczerpująco zbadanym stanie faktycznym sprawy i przekazuje sprawę władzy orzekającej I instancji do ponownego zbadania i wydania zarządzenia.
2.
Przepis ust. 1 pkt 3 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy władza orzekająca II instancji rozpatrująca odwołanie uzna, że zachodzi potrzeba zmiany zaskarżonego zarządzenia na niekorzyść odwołującego się.
3.
Władza orzekająca może w razie potrzeby we własnym zakresie przeprowadzić uzupełniające dochodzenie, jeżeli uzna to za celowe.
§  50.
1.
Zarządzenie władzy orzekającej II instancji powinno zawierać:
1)
nazwę władzy wydającej zarządzenie,
2)
datę i miejsce wydania zarządzenia,
3)
dokładne oznaczenie sprawy,
4)
orzeczenie o zatwierdzeniu zarządzenia o wynagrodzeniu szkody wydanego w I instancji lub jego uchyleniu w przypadku wymienionym w § 49 ust. 1 pkt 2 i 3; w tych ostatnich przypadkach zarządzenie władzy II instancji powinno zawierać albo nowe orzeczenie w sprawie, albo orzeczenie o przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia przez władzę I instancji,
5)
uzasadnienie faktyczne i prawne,
6)
w przypadku zatwierdzenia zarządzenia I instancji bądź wydania nowego zarządzenia o wynagrodzeniu szkody klauzulę, że jest ono ostateczne i nie podlega zaskarżeniu w administracyjnym toku instancji, oraz pouczenie, że strona odwołująca się może zwrócić się w terminie miesięcznym od dnia doręczenia zarządzenia z powództwem do sądu,
7)
podpis i pieczęć urzędową władzy orzekającej II instancji.
2.
W przypadku uchylenia zarządzenia władzy I instancji, przekazania sprawy do ponownego zbadania i wydania zarządzenia, władza ta jest związana zaleceniami władzy orzekającej II instancji.
§  51.
1.
Władza orzekająca II instancji przekazuje zarządzenie ostateczne wraz z aktami postępowania administracyjnego władzy orzekającej I instancji celem wykonania,
2.
Władza orzekająca I instancji zawiadamia odwołującego się o załatwieniu wniesionego przez niego odwołania, załączając odpis zarządzenia władzy orzekającej II instancji.
§  52.
1.
Osobie określonej w § 3 przysługuje w terminie miesięcznym od dnia doręczenia ostatecznego zarządzenia o wynagrodzeniu szkody prawo wystąpienia na drogę sądową przeciw Skarbowi Państwa z powództwem o ustalenie, czy roszczenie Skarbu Państwa do niej istnieje w części lub w całości.
2.
W przypadku wniesienia powództwa, wymienionego w ust. 1, władza orzekająca II instancji ma obowiązek na żądanie organu zastępstwa prawnego udzielić jej wszelkich wyjaśnień, jakie okażą się konieczne dla udowodnienia w tym sporze winy osoby odpowiedzialnej za szkodę wyrządzoną w majątku Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" oraz wysokość tej szkody.
3.
Wniesienie powództwa, wymienionego w ust. 1, nie wstrzymuje wykonania zarządzenia o wynagrodzeniu szkody, chyba że władza orzekająca II instancji zarządzi inaczej.