Rozdział 5 - Przepisy przejściowe i końcowe. - Właściwość władz i tryb postępowania w sprawach dowodów osobistych i tymczasowych zaświadczeń tożsamości.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.13.82

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 1958 r.

Rozdział  V.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  16.
W celu ułatwienia obywatelom zaopatrzenia się w dowody osobiste w terminach, w jakich powstaje obowiązek posiadania dowodu osobistego (art. 26), prezydia wojewódzkich rad narodowych i wojewódzkie komendy Milicji Obywatelskiej podadzą do wiadomości publicznej w drodze obwieszczeń czasokresy przedkładania dokumentów określonych w § 6. Obwieszczenia te wskażą jednocześnie organa upoważnione - oprócz władz, o których mowa w § 2 - do przyjmowania dokumentów i załatwiania spraw związanych z uzyskaniem dowodów osobistych i tymczasowych zaświadczeń tożsamości oraz miejsca urzędowania tych organów.
§  17.
Przy składaniu ankiety należy złożyć posiadane dowody osobiste, wydane przed 1 września 1939 r., dowody wydane przez władze okupacyjne i poświadczenia tożsamości wydane po dniu 22 lipca 1944 r. oraz wszelkie inne posiadane dokumenty tożsamości.
§  18.
Osoby, które po dniu 1 października 1950 r. złożyły u władz meldunkowych akt urodzenia lub zawarcia małżeństwa, mogą w miejsce tych dokumentów wskazać organ, który je przyjął.
§  19.
Adnotacja prowadzącego meldunki na ankiecie o miejscu zamieszkania zainteresowanego jest równoznaczna z zaświadczeniem o miejscu zamieszkania.
§  20.
1.
Osoby pozostające w stosunku pracy składają zaświadczenia zakładów pracy o ich zatrudnieniu.
2.
Osoby wykonujące wolne zawody składają zaświadczenia o rodzaju ich zajęcia wydane przez organizacje zawodowe, a jeżeli nie są członkami tych organizacji - przez prezydia rad narodowych według miejsca zamieszkania.
§  21.
1.
Poświadczenie złożenia dokumentów służy łącznie z kartą meldunkową jako dokument do legitymowania się przed władzami do czasu otrzymania dowodu osobistego lub tymczasowego zaświadczenia tożsamości.
2.
Poświadczenie to wraz z kartą meldunkową należy zwrócić przy odbiorze dowodu osobistego lub tymczasowego zaświadczenia tożsamości.
§  22.
Władza wydająca dowód osobisty lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości w okresach poprzedzających terminy, w jakich powstaje obowiązek posiadania dowodu osobistego (art. 26), sama dokona wpisu o zameldowaniu w dowodzie osobistym lub tymczasowym zaświadczeniu tożsamości.
§  23.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.