§ 1. - Właściwość organów finansowych w zakresie udzielania ulg w spłacie i umarzania zobowiązań podatkowych oraz rozciągnięcie przepisów dekretu o zobowiązaniach podatkowych na należności z tytułu różnic budżetowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1957.39.177

Akt utracił moc
Wersja od: 7 marca 1961 r.
§  1.
1.
Wydziały (oddziały) finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych, rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz dzielnicowych rad narodowych są uprawnione do odraczania i rozkładania na raty:
1)
wszelkich zobowiązań podatkowych przypadających od jednostek gospodarki nie uspołecznionej i od ludności do kwoty 100.000 zł;
2)
po uzyskaniu opinii banku finansującego - należności przypadających od jednostek gospodarki uspołecznionej:
a)
do wysokości 200.000 zł z tytułu podatku obrotowego, od operacji nietowarowych, dochodowego i różnic budżetowych (różnic cen) - na okres czasu do 3 miesięcy;
b)
z tytułu wpłat z zysku i nadwyżek środków obrotowych, przypadających od przedsiębiorstw rozliczających się z budżetem terenowym tych rad oraz rad narodowych niższych szczebli - bez ograniczenia sumy, z tym że terminy płatności rat mogą przypadać tylko w okresie tego roku, w którym należność stała się wymagalna.
2.
Prezydia rad narodowych miast nie stanowiących powiatów oraz rad narodowych osiedli są uprawnione do odraczania i rozkładania na raty zobowiązań podatkowych wymierzonych przez te prezydia - do kwoty 10.000 zł na okres czasu do jednego roku.
3. 1
Biura gromadzkich rad narodowych są uprawnione do odraczania terminów płatności rat podatku gruntowego na okres do 3 miesięcy. Poszczególne decyzje o odroczeniu podejmują biura gromadzkich rad narodowych na podstawie uchwał prezydiów gromadzkich rad narodowych. Decyzje te mogą być podejmowane w zasadzie tylko w okresie przed upływem terminu płatności raty podlegającej odroczeniu. Po upływie tego terminu odroczenie płatności raty podatku może nastąpić tylko w razie zajścia nadzwyczajnych okoliczności uzasadniających przyznanie tej ulgi, jak np. klęska żywiołowa, śmierć w rodzinie podatnika, obłożna choroba itp. W tymże trybie mogą być również rozkładane na raty należności z tytułu przeliczonych na gotówkę świadczeń w naturze na niektóre cele publiczne.
1 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (Dz.U.61.13.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 marca 1961 r.