Rozdział 7 - Zwrot środków transportowych. - Właściwość i tryb postępowania organów administracji państwowej przy dostarczaniu środków transportowych dla potrzeb obrony Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1953.34.145

Akt utracił moc
Wersja od: 16 lutego 1959 r.

Rozdział  7.

Zwrot środków transportowych.

§  32.
Środki transportowe przekazane Siłom Zbrojnym przy próbnym poborze powinny być właścicielowi zwrócone najpóźniej w ciągu 3 dni po upływie terminu, określonego przez Radę Ministrów na podstawie art. 5 ust. 2, jeżeli nie uległy one zupełnemu zniszczeniu.
§  33.
1.
Środki transportowe przekazane Siłom Zbrojnym przy poborze zarządzonym w interesie obrony Państwa (art. 6 ust. 1) powinny być właścicielom zwrócone najpóźniej w ciągu 30 dni, licząc od dnia wejścia w życie uchwały Rady Ministrów uchylającej obowiązek dostarczenia środków transportowych do poboru (art. 6 ust. 2).
2.
Nie zwraca się środka transportowego właścicielowi:
1)
jeżeli w okresie trwania obowiązku dostarczania środków transportowych do poboru i przekazywania Siłom Zbrojnym, nałożonego na właścicieli przez Radę Ministrów (art. 6 ust. 1), powstały warunki określone w art. 7,
2)
jeżeli Minister Obrony Narodowej z upoważnienia Rady Ministrów zatrzymał pobrany środek transportowy w posiadaniu Sił Zbrojnych na stałe (art. 6 ust. 5).
§  34.
1.
Zwrot środków transportowych przekazanych Siłom Zbrojnym (§§ 32 i 33) odbywa się w miejscu i w czasie wskazanych przez wojskowego komendanta rejonowego. Zawiadomienie o miejscu i czasie zwrotu następuje w drodze wezwań imiennych lub obwieszczeń publicznych, najpóźniej na 7 dni przed terminem zwrotu oznaczonym w wezwaniu lub obwieszczeniu.
2.
Zwrot środków transportowych następuje za potwierdzeniem przez właścicieli odbioru tych środków i przedmiotów.
§  35.
1.
Zwrotu środków transportowych dokonują komisje poborowe (§ 24).
2.
Każdy środek transportowy, który ma być zwrócony właścicielowi, powinien być w chwili zwrotu zbadany przez komisję poborową pod względem stanu technicznego (stanu zdrowotnego koni). Równocześnie komisja poborowa ustala ogólną wartość zwracanego środka transportowego. Przy ustalaniu ogólnej wartości uwzględnia się stwierdzone uszkodzenia i braki.
3.
Po dokonaniu czynności określonych w ust. 2 komisja poborowa wydaje orzeczenie o zwrocie środka transportowego właścicielowi.
4.
Do orzeczeń o zwrocie środka transportowego stosuje się odpowiednio przepisy §§ 28 i 29.
§  36.
W przypadkach niemożności dokonania zwrotu środka transportowego wskutek zupełnego jego zniszczenia itp. komisja poborowa wydaje właścicielowi orzeczenie o niemożności dokonania zwrotu. W orzeczeniu tym oznacza się środek transportowy, który powinien, a nie może być zwrócony, oraz ogólną jego wartość zgodnie z wartością ustaloną przy próbnym poborze lub poborze.