Rozdział 4 - Zgłaszanie zmian w stanie środków transportowych. - Właściwość i tryb postępowania organów administracji państwowej przy dostarczaniu środków transportowych dla potrzeb obrony Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1953.34.145

Akt utracił moc
Wersja od: 16 lutego 1959 r.

Rozdział  4.

Zgłaszanie zmian w stanie środków transportowych.

§  22.
1.
Za zmiany w stanie środków transportowych, które należy zgłaszać (art. 2 ust. 1 pkt 3), uważa się:
1)
przeniesienie miejsca stałego postoju konia i wozu na obszar innej gminy, a pojazdu mechanicznego na obszar innego powiatu oraz czasowe przeniesienie miejsca postoju pojazdu mechanicznego na obszar innego powiatu na okres powyżej 30 dni,
2)
zmianę w osobie właściciela,
3)
padnięcie konia,
4)
kradzież, zaginięcie lub zniszczenie środka transportowego oraz
5)
wszelkie zmiany, dotyczące danych zawartych w książce pojazdu mechanicznego, w dowodzie rejestracyjnym, w dowodzie tożsamości konia lub w zaświadczeniu o rejestracji wozu, jak również zmiany mogące spowodować zmianę klasyfikacji środka transportowego (np. kastracja konia, znaczne uszkodzenie środka transportowego, remont, zasadnicze zmiany konstrukcyjne, wycofanie pojazdu mechanicznego z ruchu itp.).
2.
Właściciele środków transportowych są obowiązani bez osobnego wezwania zgłaszać zmiany w stanie zarejestrowanych koni i wozów z uprzężą w ciągu 14 dni od ich powstania - prezydium gminnej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, a zmiany w stanie pojazdów mechanicznych - prezydium powiatowej rady narodowej w tym samym terminie.
3.
Przez zgłoszenie zmiany w stanie pojazdu mechanicznego w sposób określony w ust. 2 właściciel pojazdu mechanicznego spełnia jednocześnie obowiązek zgłoszenia zmiany przewidziany w przepisach o ruchu pojazdów mechanicznych.