Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Właściwość i tryb postępowania organów administracji państwowej przy dostarczaniu środków transportowych dla potrzeb obrony Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1953.34.145

Akt utracił moc
Wersja od: 16 lutego 1959 r.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Powołane w rozporządzeniu artykuły - oznaczają artykuły dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o dostarczaniu środków transportowych dla potrzeb obrony Państwa (Dz. U. Nr 34, poz. 142).
2.
Określenie "prezydium powiatowej rady narodowej" oznacza w rozumieniu rozporządzenia również prezydium miejskiej rady narodowej miasta stanowiącego powiat, Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy i Rady Narodowej m. Łodzi.
3.
Przepisy rozporządzenia odnoszące się do środków transportowych stosuje się odpowiednio do przedmiotów niezbędnych do utrzymywania i użytkowania tych środków.
§  2.
Nie podlegają przeglądowi i klasyfikacji, próbnemu poborowi i poborowi:
1)
ogiery i klacze wpisane do ksiąg stadnych koni lub rejestrów hodowlanych,
2)
ogiery uznane za odpowiednie do hodowli zakwalifikowanej przez wojewódzkie komisje kwalifikacyjne ogierów przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych,
3)
klacze wysokoźrebne (w ostatnich trzech miesiącach ciąży) i klacze ze źrebiętami ssącymi do czterech miesięcy po oźrebieniu,
4)
konie pracujące stale w kopalniach pod ziemią,
5)
konie utrzymywane dla pobierania krwi w zakładach wytwarzających surowice i szczepionki,
6)
konie używane w cyrkach do popisów.
§  3.
1.
W razie niemożności dostarczenia środka transportowego do przeglądu i klasyfikacji, próbnego poboru lub poboru właściciel środka transportowego powinien zawiadomić o tym niezwłocznie prezydium powiatowej rady narodowej, przedstawić dowody usprawiedliwiające niedostarczenie środka transportowego i podać jego miejsce postoju.
2.
O ustaniu przyczyny powodującej niedostarczenie środka transportowego w nakazanym terminie właściciel powinien niezwłocznie zawiadomić prezydium powiatowej rady narodowej i dostarczyć środek transportowy w nowym terminie, wskazanym przez to prezydium.
§  4.
1.
Do przeglądu i klasyfikacji, próbnego poboru i poboru nie wolno dostarczać koni chorych na chorobę zakaźną lub o nią podejrzanych.
2.
W przypadkach wymienionych w ust. 1 właściciel obowiązany jest zawiadomić prezydium gminnej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, o chorobie konia, a po wyzdrowieniu dostarczyć go do przeglądu i klasyfikacji, próbnego poboru i poboru w terminie wskazanym przez prezydium powiatowej rady narodowej.
§  5.
W razie uznania niedostarczenia środka transportowego do przeglądu i klasyfikacji, próbnego poboru lub poboru za nieusprawiedliwione, prezydium powiatowej rady narodowej może zarządzić przymusowe dostarczenie środka transportowego na koszt właściciela przez organa Milicji Obywatelskiej.
§  6.
Prezydia gminnych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych są obowiązane dostarczyć placów, lokali i sprzętu kwaterunkowego, potrzebnych do przeprowadzenia przeglądu i klasyfikacji, próbnego poboru, poboru i zwrotu pobranych środków transportowych.
§  7.
Właściwość organów uprawnionych do przyjmowania zgłoszeń środków transportowych do ewidencji, rejestracji i zgłoszeń zmian w ich stanie, organów uprawnionych do dokonywania przeglądu i klasyfikacji, próbnego poboru, poboru i zwrotu środków transportowych, jak również organów uprawnionych do udzielania zezwoleń na dokonywanie przeróbek pojazdów mechanicznych - określa się według miejsca stałego postoju środka transportowego.