Rozdział 2 - Kierowanie do komisji lekarskich - Właściwość i tryb postępowania komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.79.349

Akt utracił moc
Wersja od: 20 grudnia 2013 r.

Rozdział  2

Kierowanie do komisji lekarskich

§  6. 
1. 
Do komisji lekarskich kieruje się z urzędu lub na prośbę osoby ubiegającej się o wydanie orzeczenia lekarskiego.
2. 
Do komisji lekarskiej kieruje się z urzędu:
1)
kandydatów do służby,
2)
osobę, której stan zdrowia daje podstawę do przypuszczeń, że stopień jej zdolności do służby uległ zasadniczej zmianie lub że dalsze pełnienie przez tę osobę służby na zajmowanym stanowisku jest niemożliwe.
3. 
Do komisji lekarskich kierują, z zastrzeżeniem ust. 4-6, przełożeni właściwi w sprawach osobowych na wniosek lekarza zakładu służby zdrowia resortu spraw wewnętrznych lub z własnej inicjatywy.
4. 
Kandydatów do służby w Urzędzie Ochrony Państwa do komisji lekarskich kierują komórki właściwe w sprawach kadrowych.
5. 
Kandydatów do Służby Więziennej oraz funkcjonariuszy tej służby do komisji lekarskich kierują przełożeni określeni przez Ministra Sprawiedliwości.
6. 
W sprawach, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, do komisji lekarskich mogą kierować organy, które stosownie do odrębnych przepisów są uprawnione do ustalenia prawa do odszkodowania, oraz przełożeni, którzy stosownie do odrębnych przepisów powołują komisje powypadkowe.
§  7. 
1.  6
 Funkcjonariuszy zwolnionych z Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej oraz strażaków zwolnionych z Państwowej Straży Pożarnej do komisji lekarskich kierują kierownicy komórek kadrowych jednostek organizacyjnych odpowiednio: Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej, w których te osoby ostatnio pełniły służbę lub na których terenie działania zamieszkują.
2. 
Członków byłej Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, którzy ulegli wypadkowi w czasie wykonywania powierzonych im w tej organizacji zadań, do komisji lekarskich kieruje kierownik jednostki organizacyjnej resortu spraw wewnętrznych, w której powierzono im te zadania.
3. 
Funkcjonariuszy zwolnionych ze Służby Więziennej do komisji lekarskich kierują przełożeni określeni przez Ministra Sprawiedliwości.
§  8. 
Jeżeli osoby wymienione w § 7 nabyły prawo do renty inwalidzkiej lub emerytury, przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin, do komisji lekarskich kieruje te osoby właściwy organ emerytalny w celu ustalenia aktualnej grupy inwalidztwa i związku tego inwalidztwa ze służbą. Organ emerytalny występuje także do komisji lekarskiej o ustalenie związku śmierci rencisty lub emeryta ze służbą.
§  9. 
1.  7
 Skierowanie do komisji lekarskiej w przypadkach, o których mowa w § 6 ust. 2-6 oraz w § 7, sporządza się na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.  8
 Do skierowania dotyczącego kandydata do służby dołącza się wyniki jego badań psychologicznych oraz ocenę sprawności fizycznej do służby.
6 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 października 1992 r. (Dz.U.92.83.425) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 1992 r.
7 § 9 ust. 1 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 listopada 1995 r. (Dz.U.95.146.712) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1995 r.
8 § 9 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 listopada 1995 r. (Dz.U.95.146.712) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1995 r.