Rozdział 6 - UZNAWANIE I WYKONYWANIE ORZECZEŃ SĄDOWYCH W SPRAWACH CYWILNYCH - Wietnam-Polska. Umowa o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych. Warszawa.1993.03.22.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.55.289

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 lutego 2022 r.

Rozdział  VI

UZNAWANIE I WYKONYWANIE ORZECZEŃ SĄDOWYCH W SPRAWACH CYWILNYCH

Warunki uznawania orzeczeń

Orzeczenia sądowe w sprawach cywilnych wydane na terytorium jednej z Umawiających się Stron podlegają uznaniu na terytorium drugiej Strony, jeżeli odpowiadają następującym warunkom:

a)
według prawa Umawiającej się Strony, na której terytorium orzeczenie ma być uznane lub wykonane, sąd tej Strony nie jest wyłącznie właściwy do osądzenia sprawy,
b)
strona przegrywająca brała udział w postępowaniu lub zawiadomienie zostało jej prawidłowo doręczone zgodnie z prawem Państwa, na którego terytorium orzeczenie zostało wydane,
c)
orzeczenie stało się prawomocne zgodnie z prawem Umawiającej się Strony, na której terytorium zostało wydane,
d)
orzeczenie nie zawiera żadnego postanowienia, które naruszałoby suwerenność, bezpieczeństwo i nie jest sprzeczne z porządkiem publicznym Państwa, w którym żąda się uznania,
e)
nie zostało wcześniej wydane prawomocne orzeczenie w tej samej sprawie przez sąd Umawiającej się Strony, na której terytorium orzeczenie ma być uznane,
f)
nie zostało wszczęte postępowanie w tej samej sprawie przed sądem Strony wezwanej wcześniej, aniżeli wszczęto postępowanie przed sądem, który wydał orzeczenie będące przedmiotem żądania o uznanie.

Niemożność uznania

Postanowień artykułu 45 nie stosuje się do orzeczeń w sprawach należących do wyłącznej jurysdykcji państwa trzeciego, zgodnie z umowami międzynarodowymi zawartymi przez obie Umawiające się Strony.

Wykonalność orzeczeń

Nadające się do wykonania w drodze egzekucji orzeczenia sądów jednej z Umawiających się Stron podlegają wykonaniu na terytorium drugiej Umawiającej się Strony, jeżeli zachodzą warunki do ich uznania, przewidziane w artykule 45, i jeżeli orzeczenia podlegają wykonaniu w Państwie, w którym zostały wydane. Dotyczy to również prawomocnych wyroków sądów, uwzględniających powództwo cywilne w sprawach karnych.

Właściwość prawa

Postępowanie w sprawach o uznanie i stwierdzenie wykonalności orzeczenia podlega prawu Państwa, w którym orzeczenie ma być uznane lub wykonane.

Forma wniosku

1. 
Do wniosku o uznanie i wykonanie orzeczenia sądowego należy dołączyć:
a)
uwierzytelniony odpis orzeczenia z uzasadnieniem,
b)
dokument urzędowy stwierdzający prawomocność orzeczenia, jeżeli nie wynika to z treści samego orzeczenia,
c)
w wypadku orzeczenia wydanego zaocznie, uwierzytelniony odpis oryginału doręczenia albo inny dokument stwierdzający, że pozwanemu prawidłowo dokonano doręczenia.
2. 
Do wniosku o wykonanie orzeczenia należy ponadto dołączyć dokument stwierdzający, że orzeczenie zostało zaopatrzone w klauzulę wykonalności.
3. 
Do dokumentów wymienionych w ustępie 1 należy dołączyć tłumaczenie na język Strony wezwanej, uwierzytelnione przez tłumacza przysięgłego lub sąd, od którego pochodzi dokument.

Wykonalność ugód

1. 
Ugody zawarte przed sądami jednej z Umawiających się Stron, właściwymi w rozumieniu niniejszej umowy, są uznawane i wykonywane na terytorium drugiej Umawiającej się Strony, jeżeli ugoda jest wykonalna w Państwie jej zawarcia i nie jest sprzeczna z porządkiem publicznym Umawiającej się Strony, na której terytorium ma być wykonana.
2. 
Do wniosku o uznanie i wykonanie ugody należy dołączyć uwierzytelniony odpis ugody i zaświadczenie sądu, przed którym ugoda została zawarta, stwierdzające, że ugoda ta ma moc tytułu wykonawczego.

Wykonalność aktów notarialnych

1. 
Akty notarialne, wykonalne na terytorium Umawiającej się Strony, w której zostały sporządzone, podlegają wykonaniu na terytorium drugiej Umawiającej się Strony zgodnie z postępowaniem przewidzianym dla orzeczeń sądowych, o ile da się zastosować, z zastrzeżeniem że akt nie jest sprzeczny z porządkiem publicznym wezwanej Umawiającej się Strony.
2. 
Osoba zamierzająca ubiegać się o wykonanie aktu notarialnego na terytorium drugiej Umawiającej się Strony powinna przedstawić uwierzytelniony odpis aktu podpisany i opatrzony pieczęcią, a także zaświadczenie stwierdzające, że akt ten ma moc tytułu wykonawczego.