§ 10. - Warunki wynagradzania pracowników pomocniczych jednostek naukowych i innych jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.1513 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 września 2020 r.
§  10. 
1. 
Pracownikom zagranicznych stacji naukowych przysługują następujące świadczenia w związku z wykonywaniem pracy za granicą:
1)
dodatek na zagospodarowanie, wypłacany w dniu podjęcia pracy za granicą, w wysokości równowartości czterech tysięcy złotych polskich;
2)
pokrycie kosztów podróży przesiedleniowej pracownika - przy rozpoczęciu i zakończeniu pracy w zagranicznej stacji naukowej, z zastrzeżeniem ust. 3, obejmujące:
a)
koszty przejazdu - zgodnie z przepisami w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej,
b)
ryczałt w wysokości jednej diety, określonej w przepisach, o których mowa w lit. a,
c)
koszty przewozu rzeczy osobistego użytku i przedmiotów gospodarstwa domowego - ustalone jako iloczyn stawki frachtu Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), obowiązującej w dniu wypłacania, i 100 kg bagażu;
3)
korzystanie, na zasadach umowy użyczenia, z udostępnionych przez zagraniczną stację naukową lokali mieszkalnych wraz z niezbędnym umeblowaniem i wyposażeniem; w przypadku gdy oboje małżonkowie są pracownikami zagranicznych stacji naukowych, lokal mieszkalny przysługuje jednemu z małżonków;
4)
ryczałt z tytułu używania prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych ustalony zgodnie z przepisami w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.
2. 
Zwrot kosztów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c, nie przysługuje, jeżeli pracownik skorzystał z możliwości przewozu rzeczy osobistego użytku i przedmiotów gospodarstwa domowego transportem pracodawcy.
3. 
Pracownikowi nie przysługuje zwrot kosztów związanych z zakończeniem pracy w zagranicznej stacji naukowej w przypadku rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika.