§ 10. - Warunki wykorzystania zabytków nieruchomych na cele użytkowe oraz zasady i tryb przyznawania dotacji z budżetu państwa przeznaczonych dla użytkowników zabytków, prowadzących prace remontowe i konserwatorskie przy tych zabytkach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.86.964

Akt utracił moc
Wersja od: 17 października 2000 r.
§  10.
1.
Przyznanie dotacji i określenie jej wysokości może nastąpić na podstawie wniosku użytkownika zabytku, złożonego do Generalnego Konserwatora Zabytków za pośrednictwem wojewódzkiego konserwatora zabytków.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
imię, nazwisko i adres zamieszkania wnioskodawcy lub nazwę i siedzibę jednostki organizacyjnej, będącej wnioskodawcą,
2)
wskazanie zabytku, z uwzględnieniem miejsca jego położenia,
3)
wskazanie tytułu prawnego do użytkowania zabytku nieruchomego,
4)
określenie wysokości dotacji, o którą ubiega się wnioskodawca,
5)
zezwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na przeprowadzenie prac, które mają być przedmiotem dotacji,
6)
pozwolenie na budowę, o ile prace wymagały bądź wymagają uzyskania takiego pozwolenia,
7)
wykaz prac wykonanych w okresie ostatnich pięciu lat, z podaniem wysokości wydatków poniesionych na ich przeprowadzenie,
8)
informację o uzyskanych dotychczas środkach publicznych, przeznaczonych na przeprowadzenie prac,
9)
zgodę właściciela (współwłaścicieli) zabytku nieruchomego lub użytkownika wieczystego nieruchomości gruntowej, będącej zabytkiem nieruchomym, na przeprowadzenie prac, w przypadku gdy wnioskodawcą jest współwłaściciel, jednostka organizacyjna, na rzecz której jest ustanowiony trwały zarząd, najemca lub dzierżawca.
3.
W przypadku określonym w § 5 ust. 1 pkt 1 do wniosku, o którym mowa w ust. 1, powinien być dołączony kosztorys planowanych prac, z uwzględnieniem cen zakupu materiałów niezbędnych do ich przeprowadzenia.
4.
W przypadku określonym w § 5 ust. 1 pkt 2 do wniosku, o którym mowa w ust. 1, powinny być dołączone:
1)
oryginały rachunków lub faktur,
2)
wykaz rachunków lub faktur, ze wskazaniem wystawcy, daty wystawienia i numeru rachunku lub faktury wraz z wyszczególnieniem przedmiotu i wysokości wydatków,
3)
kosztorys powykonawczy za wykonane prace oraz zakup materiałów niezbędnych do ich przeprowadzenia,
4)
udokumentowany obmiar prac oraz protokół odbioru przez wojewódzkiego konserwatora zabytków wykonanych prac, które mają być przedmiotem dotacji.
5.
Wojewódzki konserwator zabytków, po sprawdzeniu pod względem formalnym złożonego wniosku, dokonuje, na podstawie dokumentów określonych w ust. 3 i 4, wstępnej kwalifikacji wydatków poniesionych lub które zostaną poniesione przez użytkownika na prace, mogących być przedmiotem dotacji, a także sporządza opinię dotyczącą zasadności przyznania dotacji.
6.
Wniosek i dokumenty, o których mowa w ust. 3-5, wojewódzki konserwator zabytków przesyła Generalnemu Konserwatorowi Zabytków w celu rozpatrzenia.