§ 3. - Warunki, w jakich uważa się członków rodziny za pozostających na utrzymaniu pracownika (rencisty), oraz dochód powodujący zawieszenie prawa do renty rodzinnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1957.11.47

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1956 r.
§  3.
1.
Rodziców pozostałych po zmarłym pracowniku lub renciście uważa się za pozostających na utrzymaniu pracownika (rencisty) za jego życia, jeżeli w chwili śmierci pracownika (rencisty) pozostawali na jego wyłącznym utrzymaniu albo zmarły przyczyniał się w sposób istotny do ich utrzymania.
2.
Przyjmuje się, że rodzice nie pozostawali na wyłącznym utrzymaniu pracownika (rencisty) i że zmarły nie przyczyniał się w sposób istotny do ich utrzymania, jeżeli oboje rodzice lub jedno z nich w chwili śmierci pracownika (rencisty):
1)
było właścicielem gospodarstwa rolnego o rocznym przychodzie szacunkowym ustalonym dla wymiaru podatku gruntowego na kwotę co najmniej 6.000 zł lub
2)
posiadało przedsiębiorstwo przemysłowe, handlowe lub rzemieślnicze albo
3)
posiadało dochód z innych źródeł przekraczający w okresie ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych przed śmiercią pracownika (rencisty) przeciętnie 500 zł miesięcznie z wyłączeniem jednak pomocy ze strony zmarłego pracownika (rencisty) i pomocy ze strony osób nie obowiązanych do alimentacji.