§ 3. - Warunki uzyskania uprawnień, sposób obliczania, szczegółowe zasady i tryb wypłacania w 1996 r. osłon socjalnych z tytułu urlopów górniczych, zasiłków socjalnych i jednorazowych wypłat dla pracowników górnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.127.600

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1996 r.
§  3.
1.
Pracownikowi, któremu ze względu na wiek, łączny staż pracy lub staż pracy pod ziemią wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy brakuje nie więcej niż trzy lata do spełnienia warunków umożliwiających uzyskanie prawa do emerytury, w tym bez względu na wiek, może być przyznany urlop górniczy do czasu osiągnięcia uprawnień emerytalnych, pod warunkiem złożenia przez pracownika oświadczenia o wyrażeniu zgody na rozwiązanie stosunku pracy z dniem zakończenia urlopu górniczego.
2.
Postanowienia ust. 1 mogą mieć zastosowanie do pracowników nie objętych zamiarem zwolnienia, na ich wniosek, za zgodą pracodawcy.
3.
Osoba korzystająca z urlopu górniczego otrzymuje świadczenie socjalne, deputat węglowy oraz nagrodę z okazji Dnia Górnika i dodatkową nagrodę roczną wynikającą z Karty górnika oraz świadczenia z funduszu świadczeń socjalnych.
4.
Od świadczenia socjalnego, deputatu węglowego oraz dodatkowej nagrody rocznej wynikającej z Karty górnika pracodawca odprowadza składkę na ubezpieczenie społeczne.