Rozdział 3 - Przepisy przejściowe i końcowe. - Warunki uzyskania uprawnień do wykonywania czynności mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1958.6.18

Akt utracił moc
Wersja od: 31 stycznia 1958 r.

III.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  16.
1.
W okresie do końca 1960 r. uprawnienia do wykonywania czynności mierniczego górniczego mogą otrzymać również osoby, które przedstawią świadectwo mierniczego kopalnianego albo technika miernictwa górniczego, uzyskane na wydziale mierniczym średniej szkoły górniczej, i zaświadczenie odbycia co najmniej sześcioletniej praktyki w miernictwie górniczym po uzyskaniu świadectwa.
2.
Dla osób wymienionych w ust. 1 program egzaminu teoretycznego obejmuje, oprócz zakresu ustalonego w § 5, rozwiązywanie zadań z dziedziny miernictwa nie związanych z pracą przedstawioną na egzaminie pisemnym oraz rachunek wyrównawczy, triangulację, niwelację precyzyjną, przeliczanie współrzędnych w różnych układach, geologię i geodezję górniczą.
§  17.
W okresie do końca 1960 r. komisja egzaminacyjna może jednomyślną uchwałą zwolnić kandydata posiadającego dyplom inżyniera geodezji od obowiązku przedłożenia dowodu ukończenia studiów uzupełniających w zakresie geodezji górniczej w wyższej szkole technicznej na podstawie długoletniej, co najmniej 8-letniej, praktyki z dziedziny miernictwa kopalnianego. Kandydat taki powinien przy egzaminie wykazać praktyczną znajomość geologii złóż, wiertnictwa i górnictwa.
§  18.
Osoby, które w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia posiadają uprawnienia mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują prawo do wykonywania czynności mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego.
§  19.
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w uzgodnieniu z Ministrem Finansów określi wysokość wynagrodzenia osób biorących udział w egzaminowaniu kandydatów.
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.