Rozdział 3 - Warunki dopuszczenia do eksploatacji i użytkowania automatów do gier oraz urządzeń do gier losowych - Warunki urządzania gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.95.1049

Akt utracił moc
Wersja od: 9 listopada 2000 r.

Rozdział  3

Warunki dopuszczenia do eksploatacji i użytkowania automatów do gier oraz urządzeń do gier losowych

§  7.
Automaty do gier oraz urządzenia do gier losowych mogą być eksploatowane i użytkowane wyłącznie przez podmioty posiadające zezwolenie na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach.
§  8.
1.
Warunkiem dopuszczenia automatu do gier lub urządzenia do gier losowych do eksploatacji i użytkowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uzyskanie świadectwa homologacji oraz świadectwa rejestracji takiego automatu lub urządzenia.
2.
Świadectwa, o których mowa w ust. 1, wydaje minister właściwy do spraw finansów publicznych.
§  9.
1.
Świadectwo homologacji stwierdza dopuszczenie danego typu automatu do gier lub urządzenia do gier losowych do eksploatacji i użytkowania.
2.
Wydanie świadectwa homologacji następuje po przeprowadzeniu, na koszt wnioskodawcy, badań przez jednostkę badającą wyznaczoną lub upoważnioną przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, zwaną dalej "jednostką badającą".
3.
Świadectwo homologacji może być wydane dla typu automatu do gier lub urządzenia do gier losowych, którego konstrukcja zapewnia:
1)
bezpieczeństwo użytkowania,
2)
poprawność działania układów elektromechanicznych i elektronicznych,
3)
określenie losowości wyników gry,
4)
zabezpieczenie przed ingerencją z zewnątrz.
4.
Szczegółowe wymagania techniczne i program badań opracowany przez jednostkę badającą, z uwzględnieniem wymagań, o których mowa w ust. 3, zatwierdza minister właściwy do spraw finansów publicznych.
§  10.
1.
Świadectwo rejestracji stwierdza uprawnienie określonego podmiotu do wprowadzenia do eksploatacji i użytkowania automatu do gier lub urządzenia do gier losowych posiadającego świadectwo homologacji.
2.
Świadectwo rejestracji wydaje się na czas określony, nie dłuższy niż 6 lat, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Świadectwo rejestracji traci ważność równocześnie z wygaśnięciem zezwolenia, o którym mowa w § 7.
§  11.
1.
Wydanie świadectwa rejestracji następuje po przeprowadzeniu, na koszt wnioskodawcy, badania przez jednostkę badającą.
2.
Badanie polega na sprawdzeniu:
1)
zgodności rejestrowanego automatu do gier lub urządzenia do gier losowych z typem, na który zostało wydane świadectwo homologacji,
2)
wyposażenia automatu do gier w widoczne dla grających informacje, umieszczone w sposób uniemożliwiający ich usunięcie bez uszkodzenia lub zniszczenia automatu, określające:
a)
nazwę gry,
b)
stawkę za grę,
c)
tabelę wygranych,
d)
opis sterowania grą,
e)
oznaczenie uprawnienia do użytkowania automatu do gier,
3)
wyposażenia automatu do gier w system trwałej rejestracji i zapamiętywania danych, które pozwalają na ustalenie kwoty stanowiącej podstawę opodatkowania podatkiem od gier.
3.
Jednostka badająca zakłada plomby zabezpieczające automat do gier przed ingerencją z zewnątrz.
4.
Przepisy ust. 2 pkt 2 i 3 oraz ust. 3 stosuje się odpowiednio do urządzeń do gier losowych.
§  12.
W przypadku zastosowania urządzeń lub systemów do odczytywania danych dla potrzeb wewnętrznych podmiotu eksploatującego i użytkującego automaty do gier i urządzenia do gier losowych oraz systemów umożliwiających połączenie między automatami i innymi urządzeniami, wydanie świadectwa homologacji i świadectwa rejestracji może nastąpić pod warunkiem, że te urządzenia i systemy nie ingerują w przebieg i rezultat gry.
§  13.
1.
Podmiot prowadzący gry na automatach i gry losowe może wystąpić do ministra właściwego do spraw finansów publicznych z wnioskiem o czasowe zawieszenie lub o unieważnienie świadectwa rejestracji z powodu uszkodzenia automatu do gier lub urządzenia do gier losowych albo z innych uzasadnionych przyczyn.
2.
Podmiot prowadzący gry na automatach i gry losowe jest obowiązany przechowywać świadectwa rejestracji wszystkich użytkowanych automatów do gier i urządzeń do gier losowych w miejscu ich eksploatowania i użytkowania.
§  14.
1.
Podmiot prowadzący gry na automatach i gry losowe eksploatuje i użytkuje automaty do gier i urządzenia do gier losowych, w ilości zgodnej z warunkami określonymi w zezwoleniu, o którym mowa w § 7, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Podmiot, o którym mowa w ust. 1, może posiadać dodatkowo nie więcej niż dwa rezerwowe automaty do gier na każdy ośrodek gier, pod warunkiem że automaty te będą posiadać świadectwa rejestracji.
3.
Podmiot, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany co najmniej na 14 dni przed zmianą miejsca (ośrodka) eksploatacji automatu do gier lub urządzenia do gier losowych powiadomić ministra właściwego do spraw finansów publicznych o przemieszczeniu, z podaniem:
1)
dokładnej daty przemieszczenia,
2)
adresu ośrodka dotychczasowej eksploatacji,
3)
adresu ośrodka planowanej eksploatacji.
4.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych może zażądać przeprowadzenia przez jednostkę badającą badań kontrolnych automatów do gier i urządzeń do gier losowych.
5.
W razie stwierdzenia niezgodności stanu rzeczywistego automatów do gier i urządzeń do gier losowych ze świadectwem homologacji lub świadectwem rejestracji, minister właściwy do spraw finansów publicznych cofa świadectwo homologacji lub świadectwo rejestracji.