Rozdział 3 - Eksploatacja i użytkowanie automatów i urządzeń do gier - Warunki urządzania gier i zakładów wzajemnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.102.946

Akt utracił moc
Wersja od: 2 lipca 2010 r.

Rozdział  3

Eksploatacja i użytkowanie automatów i urządzeń do gier

§  7. 
Warunkiem dopuszczenia automatu lub urządzenia do gier do eksploatacji i użytkowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest rejestracja takiego automatu lub urządzenia na podstawie badania takiego automatu lub urządzenia, o którym mowa w § 8.
§  8. 
1. 
Badanie poprzedzające rejestrację przeprowadza jednostka badająca upoważniona przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, zwana dalej "jednostką badającą".
2. 
Badanie poprzedzające rejestrację polega na sprawdzeniu, czy konstrukcja automatu lub urządzenia do gier zapewnia:
1)
bezpieczeństwo użytkowania;
2)
poprawność działania układów elektromechanicznych i elektronicznych;
3)
możliwość określenia stopnia losowości gry;
4)
zabezpieczenie przed ingerencją z zewnątrz;
5) 3
 dla automatów o niskich wygranych:
a)
prawidłowe ustalenie wartości maksymalnej stawki i uniemożliwienie przekraczania wartości maksymalnej stawki w wyniku kontynuacji gry za uzyskane wygrane,
b)
prawidłowe ustalenie wartości jednorazowej wygranej i uniemożliwienie uzyskania jednorazowej wygranej w kwocie wyższej niż 15 euro, o której mowa w art. 2 ust. 2b ustawy.
3. 
Badanie poprzedzające rejestrację obejmuje również sprawdzenie, czy automat jest wyposażony w:
1)
widoczną dla grających informację, umieszczoną w sposób uniemożliwiający jej usunięcie bez uszkodzenia lub zniszczenia automatu, określającą:
a)
nazwę gry,
b)
stawkę za grę,
c)
tabelę wygranych,
d)
opis sterowania grą,
e) 4
 oznaczenie zezwolenia, o którym mowa w art. 24 ust. 1, 1a i 1b ustawy;
2)
system trwałej rejestracji i zapamiętywania danych, które pozwalają na ustalenie kwoty stanowiącej podstawę opodatkowania podatkiem od gier - w przypadku automatu do gier albo uzyskanych przychodów - w przypadku automatów do gier o niskich wygranych.
4. 
Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do urządzeń do gier.
5.  5
 (uchylony).
§  8a.  6
1. 
Po przeprowadzeniu badania poprzedzającego rejestrację automatu lub urządzenia do gier jednostka badająca wydaje opinię techniczną.
2. 
Opinia techniczna zawiera w szczególności:
1) 7
 numer, datę i miejsce wykonania badania;
2)
oznaczenie jednostki badającej i zleceniodawcy (NIP, nazwa, adres);
3)
nazwę i typ automatu lub urządzenia do gier;
4)
nazwę programu gry;
5)
numer fabryczny automatu lub urządzenia do gier;
6)
nazwę, siedzibę i kraj producenta automatu lub urządzenia do gier;
7)
oznaczenie i wskazania liczników określających:
a)
w przypadku automatów do gier - kwoty przychodów i podstawę opodatkowania podatkiem od gier,
b)
w przypadku automatów do gier o niskich wygranych - kwoty przychodów;
8)
wskazanie jednorazowej wygranej i maksymalnej stawki za udział w jednej grze - w przypadku automatów do gier o niskich wygranych;
9)
wskazanie, czy automat lub urządzenie do gier posiada system, o którym mowa w § 8 ust. 3 pkt 2;
10)
wskazanie miejsc założenia plomb zabezpieczających;
11)
wynik badania technicznego;
12)
termin ważności opinii technicznej;
13)
wzór plomb zabezpieczających;
14)
podpis osoby wykonującej badanie.
3. 
W przypadku dostosowania przez podmiot prowadzący gry na automatach o niskich wygranych automatu do wymogów, o których mowa w art. 2 ust. 2b ustawy, jednostka badająca potwierdza prawidłowe ustalenie wartości maksymalnej stawki i wartości maksymalnej jednorazowej wygranej w wydanym uzupełnieniu do opinii technicznej.
4. 
W przypadku wydania opinii technicznej z negatywnym wynikiem badania, jednostka badająca powiadamia o tym ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
5.  8
 Pełna dokumentacja techniczna dotycząca przeprowadzonych badań automatu lub urządzenia do gier pozostaje w jednostce badającej przez okres 6 lat i jest udostępniana na żądanie ministra właściwego do spraw finansów publicznych lub wyznaczonego naczelnika urzędu celnego.
§  8b.  9
1. 
W celu zabezpieczenia automatu lub urządzenia do gier przed ingerencją z zewnątrz, po przeprowadzeniu badania, jednostka badająca zakłada plomby.
2.  10
 Jednostka badająca zakłada plomby zabezpieczające przed dostępem w szczególności do:
1)
płyty logicznej;
2)
liczników;
3)
układów z zapisem gry.
3. 
W przypadku awarii automatu lub urządzenia do gier albo innego zdarzenia, które wymaga zerwania plomb jednostki badającej, właściciel automatu lub urządzenia do gier, po zerwaniu plomb, zakłada własne plomby. Plomby właściciela powinny być wymienione na plomby jednostki badającej nie później niż w terminie 30 dni od dnia założenia plomb właściciela.
§  9.  11
1. 
Po wydaniu przez jednostkę badającą opinii technicznej zawierającej pozytywny wynik badania automatu lub urządzenia do gier poprzedzającego ich rejestrację, na wniosek podmiotu urządzającego gry lub zakłady wzajemne, wyznaczony naczelnik urzędu celnego dokonuje rejestracji automatu lub urządzenia do gier.
2. 
Wniosek o rejestrację każdego automatu lub urządzenia do gier składa się w dwóch egzemplarzach. Do wniosku dołącza się opinię techniczną zawierającą pozytywny wynik badania automatu lub urządzenia do gier poprzedzającego ich rejestrację i kopię zezwolenia, o którym mowa w art. 24 ust. 1, 1a i 1b ustawy.
§  10. 
1.  12
 W celu potwierdzenia rejestracji wyznaczony naczelnik urzędu celnego dokonuje na wniosku, o którym mowa w § 9, poświadczenia rejestracji, w którym wskazuje numer rejestracji automatu lub urządzenia do gier.
2. 
Poświadczenie rejestracji stwierdza uprawnienie określonego podmiotu do wprowadzenia do eksploatacji i użytkowania automatu lub urządzenia do gier.
3. 
Poświadczenia rejestracji dokonuje się na sześć lat, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. 
Poświadczenie rejestracji traci ważność:
1) 13
 wraz z wygaśnięciem zezwolenia, o którym mowa w art. 24 ust. 1, 1a i 1b ustawy;
2)
w przypadku:
a) 14
 wycofania automatu lub urządzenia do gier z eksploatacji, z zastrzeżeniem § 14a ust. 1,
b) 15
 określonym w § 14 ust. 5.
5.  16
 W przypadku utraty ważności poświadczenia rejestracji, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, oryginał poświadczenia rejestracji zwraca się wyznaczonemu naczelnikowi urzędu celnego.
6.  17
 (uchylony).
§  11. 
W przypadku zastosowania urządzeń lub systemów do odczytywania danych dla potrzeb wewnętrznych podmiotu eksploatującego i użytkującego automaty i urządzenia do gier oraz systemów umożliwiających połączenie między automatami i innymi urządzeniami, rejestracja może nastąpić pod warunkiem, że to urządzenie i systemy nie ingerują w przebieg i rezultat gry.
§  12. 
Podmiot prowadzący gry jest obowiązany przechowywać aktualne poświadczenia rejestracji wszystkich użytkowanych automatów i urządzeń do gier w miejscu ich eksploatowania i użytkowania oraz do umieszczenia na automacie lub urządzeniu do gier numeru rejestracji, w sposób uniemożliwiający jego usunięcie.
§  13.  18
 (uchylony).
§  14.  19
1. 
Podmiot prowadzący gry losowe, gry na automatach i gry na automatach o niskich wygranych eksploatuje i użytkuje automaty i urządzenia do gier, w ilości zgodnej z warunkami określonymi w zezwoleniu, o którym mowa w art. 24 ust. 1, 1a i 1b ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Podmiot posiadający zezwolenie, o którym mowa w art. 24 ust. 1 ustawy, może posiadać dodatkowo nie więcej niż dwa rezerwowe automaty do gier na każdy ośrodek gier, pod warunkiem że automaty te będą posiadać poświadczenie rejestracji.
3. 
Podmiot, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany co najmniej na siedem dni przed zmianą miejsca, punktu, ośrodka eksploatacji automatu lub urządzenia do gier powiadomić wyznaczonego naczelnika urzędu celnego właściwego według miejsca dotychczasowej oraz przyszłej eksploatacji automatu lub urządzenia do gier o zamiarze przemieszczenia, z podaniem:
1)
dokładnej daty przemieszczenia;
2)
adresu miejsca, punktu, ośrodka dotychczasowej eksploatacji;
3)
adresu miejsca, punktu, ośrodka przyszłej eksploatacji.
4. 
Wyznaczony naczelnik urzędu celnego może zażądać przeprowadzenia na koszt podmiotu, o którym mowa w ust. 1, badań kontrolnych automatów i urządzeń do gier przez jednostkę badającą.
5. 
W razie stwierdzenia niezgodności stanu rzeczywistego automatów lub urządzeń do gier z warunkami rejestracji wyznaczony naczelnik urzędu celnego cofa rejestrację takiego automatu lub urządzenia do gier.
§  14a.  20
1. 
Podmiot prowadzący gry może dokonać czasowego zawieszenia eksploatacji automatu lub urządzenia do gier.
2.  21
 Podmiot, o którym mowa w ust. 1, ma obowiązek powiadomić wyznaczonego naczelnika urzędu celnego o wycofaniu automatu lub urządzenia do gier z eksploatacji lub czasowym zawieszeniu eksploatacji automatu lub urządzenia do gier, w terminie siedmiu dni od dnia wycofania lub czasowego zawieszenia.
§  15.  22
 Wniosek, o którym mowa w § 9, oraz powiadomienia, o których mowa w § 14 ust. 3 i § 14a ust. 2, składa się na formularzach udostępnionych przez urząd obsługujący ministra właściwego do spraw finansów publicznych, w szczególności przez zamieszczenie ich na stronie internetowej tego urzędu.
3 § 8 ust. 2 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2009 r. (Dz.U.09.36.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 marca 2009 r.
4 § 8 ust. 3 pkt 1 lit. e) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 października 2009 r. (Dz.U.09.181.1416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2009 r.
5 § 8 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2009 r. (Dz.U.09.36.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 marca 2009 r.
6 § 8a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2009 r. (Dz.U.09.36.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 marca 2009 r.
7 § 8a ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 29 października 2009 r. (Dz.U.09.181.1416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2009 r.
8 § 8a ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 29 października 2009 r. (Dz.U.09.181.1416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2009 r.
9 § 8b dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2009 r. (Dz.U.09.36.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 marca 2009 r.
10 § 8b ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 października 2009 r. (Dz.U.09.181.1416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2009 r.
11 § 9:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2009 r. (Dz.U.09.36.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 marca 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 29 października 2009 r. (Dz.U.09.181.1416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2009 r.

12 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 29 października 2009 r. (Dz.U.09.181.1416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2009 r.
13 § 10 ust. 4 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 29 października 2009 r. (Dz.U.09.181.1416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2009 r.
14 § 10 ust. 4 pkt 2 lit. a) zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2009 r. (Dz.U.09.36.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 marca 2009 r.
15 § 10 ust. 4 pkt 2 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 5 lit. b) tiret drugie rozporządzenia z dnia 29 października 2009 r. (Dz.U.09.181.1416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2009 r.
16 § 10 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2009 r. (Dz.U.09.36.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 marca 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. c) rozporządzenia z dnia 29 października 2009 r. (Dz.U.09.181.1416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2009 r.

17 § 10 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 4 lit. c) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2009 r. (Dz.U.09.36.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 marca 2009 r.
18 § 13 uchylony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2009 r. (Dz.U.09.36.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 marca 2009 r.
19 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 29 października 2009 r. (Dz.U.09.181.1416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2009 r.
20 § 14a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2009 r. (Dz.U.09.36.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 marca 2009 r.
21 § 14a ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 29 października 2009 r. (Dz.U.09.181.1416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2009 r.
22 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2009 r. (Dz.U.09.36.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 marca 2009 r.