Rozdział 6 - Strefa ochronna - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać strzelnice odkryte Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa oraz ich usytuowanie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.919

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 kwietnia 2022 r.

Rozdział  6

Strefa ochronna

§  20. 
1. 
Strefę ochronną wyznacza się dla każdej strzelnicy w celu wykluczenia zagrożenia rażeniem pociskami oraz rykoszetami osób i mienia znajdujących się poza obszarem strefy strzelań.
2. 
Przy ustalaniu kształtu i rozmiaru strefy ochronnej, a w niej strefy wysokiego ryzyka i strefy zagrożenia uwzględnia się:
1)
maksymalny zasięg dolotu pocisków wystrzelonych z tych rodzajów broni palnej, do strzelania z których dana strefa strzelań jest przeznaczona, lub rykoszetów, mogących wylatywać poza jej obręb;
2)
zastosowane w tej strefie strzelań kulochwyty, przesłony i osłony, a także ukształtowanie terenu, na którym strzelnica jest usytuowana.
3. 
Za wyznaczenie i oznaczenie strefy ochronnej odpowiada kierownik jednostki organizacyjnej Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa zarządzający terenem, na którym strzelnica jest usytuowana.
4. 
W strefie ochronnej ustanawia się i wyznacza w terenie bezpośrednio przyległym do strefy strzelań strefę wysokiego ryzyka, która podlega oznakowaniu i ogrodzeniu ogrodzeniem o wysokości co najmniej 1,5 m, w sposób uniemożliwiający wstęp do niej.
5. 
W strefie ochronnej ustanawia się i wyznacza strefę zagrożenia przylegającą do strefy wysokiego ryzyka, która podlega oznakowaniu.
6. 
Oznakowanie strefy wysokiego ryzyka oraz strefy zagrożenia rozmieszcza się na obwodzie każdej z tych stref, przy czym odległość pomiędzy poszczególnymi tablicami ostrzegawczymi nie przekracza 25 m. Tablice ostrzegawcze rozmieszcza się:
1)
przy wjazdach na teren danej strefy;
2)
w miejscach zmiany przebiegu linii ogrodzenia;
3)
w innych miejscach charakterystycznych, w tym na wierzchołkach wzniesień i w przecinkach leśnych.
7. 
Kształt i rozmiary strefy wysokiego ryzyka ustala się z uwzględnieniem kształtu i rozmiarów rejonu przypuszczalnego upadku pocisków lub rykoszetów poza strefą strzelań w przypadku, gdy zachowają one swoją energię i prędkość o takich wartościach, że po wystrzeleniu lub odbiciu ich na obszarze strefy strzelań stwarzają zagrożenie dla życia, zagrożenie znacznym uszczerbkiem na zdrowiu lub zagrożenie spowodowaniem szkody znacznych rozmiarów w mieniu.
8. 
Kształt i rozmiary strefy zagrożenia ustala się z uwzględnieniem kształtu i rozmiarów rejonu przypuszczalnego upadku pocisków lub rykoszetów poza strefą strzelań w przypadku, gdy zachowają one swoją energię i prędkość o takich wartościach, że po wystrzeleniu lub odbiciu ich na obszarze strefy strzelań stwarzają zagrożenie nieznacznym uszczerbkiem na zdrowiu lub zagrożenie spowodowaniem szkody nieznacznych rozmiarów w mieniu. Kształt i rozmiary strefy zagrożenia ustala się w taki sposób, że obejmuje ona w całości strefę wysokiego ryzyka.
9. 
Strzelnicę sytuuje się w taki sposób, aby w wyznaczonej dla niej strefie ochronnej nie znajdowały się:
1)
obiekty i pomieszczenia przeznaczone na stały lub czasowy pobyt ludzi, w rozumieniu przepisów określających warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie;
2)
lotniska, lądowiska i pola wzlotów;
3)
drogi publiczne i drogi wewnętrzne oraz linie kolejowe, z wyłączeniem dróg wewnętrznych lub bocznic kolejowych przeznaczonych do zaopatrywania strzelnicy;
4)
magazyny środków bojowych, materiałów toksycznych, promieniotwórczych, łatwopalnych i innych materiałów niebezpiecznych;
5)
obiekty użyteczności publicznej, w tym miejsca wypoczynku, place zabaw, ośrodki i boiska sportowe, kąpieliska, miejsca parkingowe i cmentarze;
6)
obiekty służące do prowadzenia działalności gospodarczej.
§  21. 
Strzelnicę wyposaża się w system obserwacji strefy ochronnej w celu wykrycia obecności w tej strefie osób postronnych oraz natychmiastowego przerwania strzelania.