Rozdział 3 - Strefa strzelań strzelnicy - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać strzelnice odkryte Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa oraz ich usytuowanie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.919

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 kwietnia 2022 r.

Rozdział  3

Strefa strzelań strzelnicy

§  9. 
1. 
Strefa strzelań na swojej płaszczyźnie rzeczywistej obejmuje następujące obszary:
1)
usytuowania stałych stanowisk strzeleckich;
2)
zmiennych stanowisk strzeleckich lub innych obszarów, z których można oddawać strzały spoza stałych stanowisk strzeleckich;
3)
z których strzelanie jest zabronione;
4)
na których strzelający przygotowują się do rozpoczęcia strzelania;
5)
strefę celów, w której rozmieszcza się cele stałe, przemieszczane lub ruchome wraz z osłonami mechanizmów napędowych celów ruchomych odpornymi na przebicie wystrzelonymi pociskami amunicji użytej podczas strzelania i ograniczającymi zjawisko rykoszetowania;
6)
na których rozmieszcza się przedmioty pozorujące ukrycia, zza których strzelający oddają strzały do celów zgodnie z rodzajem wykonywanego strzelania;
7)
na których rozmieszcza się osłony, przesłony, kulochwyty i zabezpieczenia przed przebiciem oraz zjawiskiem rykoszetowania zgodnie z potrzebami realizowanego strzelania.
2. 
Za ostrzeliwanymi celami mogą być zamontowane łapacze kul służące przechwytywaniu pocisków wystrzelonych do celów.
3. 
Płaszczyznę rzeczywistą strefy strzelań wykonuje się ze spadkiem w kierunku granicy strefy celów nieprzekraczającym 0,4%, natomiast płaszczyzna bazowa strefy strzelań jest płaszczyzną poziomą i ma wspólną krawędź z płaszczyzną rzeczywistą na linii początkowej strzelnicy.
4. 
Dopuszcza się zorganizowanie w ramach jednej strzelnicy więcej niż jednej strefy strzelań.
§  10. 
1. 
Konfiguracja instalacji i urządzeń strefy strzelań oraz geometria bezpieczeństwa strzelnicy zapewniają bezpieczne prowadzenie strzelań.
2. 
Instalacje i urządzenia w strefie strzelań wykonuje się w taki sposób, aby nie były one narażone na trafienie strzałem bezpośrednim albo rykoszetem, poprzez usytuowanie ich na odpowiedniej głębokości pod powierzchnią płaszczyzny rzeczywistej strzelnicy albo pod osłoną balistyczną o współczynniku bezpieczeństwa wynoszącym co najmniej 1,2. Można zastosować współczynnik bezpieczeństwa o innej wartości, jeżeli będzie to wynikało z dokonanej przez jednostkę naukową oceny przewidywanej konstrukcji oraz przewidzianych do użycia w niej materiałów.
3. 
W strefie strzelań oznacza się w sposób wyraźny i trwały wszystkie linie niezbędne dla bezpiecznego użytkowania strzelnicy.
4. 
Odległość skrajnych krawędzi stałych stanowisk strzeleckich, usytuowanych na końcach linii otwarcia ognia, od najbliższych elementów osłon bocznych, przesłon lub kulochwytów bocznych wynosi 1,2 m i zapewnia swobodny ciąg komunikacyjny. Dopuszcza się większą odległość, wystarczającą dla zapewnienia wjazdu i wyjazdu pojazdów mechanicznych, o których mowa w § 8.
5. 
W strefie celów mogą być montowane elementy celów stałych, przemieszczanych lub ruchomych. Sposób instalowania i konstrukcja tych elementów gwarantują bezpieczeństwo użytkowników strzelnicy w trakcie wykonywania strzelań. Ich zabezpieczenie przed trafieniem strzałem bezpośrednim albo rykoszetem wykonuje się w sposób opisany w ust. 2.
§  11. 
1. 
Jeżeli konstrukcja i wyposażenie strzelnicy w odniesieniu do wykonywanych na niej strzelań wymagają szczególnego nadzoru, w bezpośrednim sąsiedztwie strefy strzelań tworzy się funkcjonalnie powiązane z nią stanowisko obsługi strzelań, umożliwiające stały nadzór nad prawidłowością przebiegu strzelań i przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa w strefie strzelań, zorganizowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo dla życia i zdrowia osób w nim przebywających.
2. 
Stanowisko obsługi strzelań umożliwia:
1)
obserwację strefy strzelań i komunikację w kierunku linii wyjściowej i pomieszczeń zaplecza technicznego;
2)
sterowanie ruchem celów i sygnalizacją na terenie strzelnicy;
3)
komunikowanie się z innymi osobami na strzelnicy za pomocą urządzenia głośnomówiącego lub innych urządzeń, które zapewnią słyszalność w wybranej części strzelnicy.
§  12. 
1. 
W strefie strzelań wytycza się i organizuje stałe stanowiska strzeleckie lub stosuje się zmienne stanowiska strzeleckie - w zależności od potrzeb realizowanego programu szkolenia strzeleckiego.
2. 
Wymiary stałych stanowisk strzeleckich usytuowanych w jednej linii i ich zabudowy konstrukcyjne zapewniają swobodne przyjmowanie przez strzelających właściwych postaw strzeleckich i wykonywanie strzelań zgodnie z programem szkolenia strzeleckiego, bez wzajemnych utrudnień.
§  13. 
Na strzelnicy dopuszcza się możliwość wyznaczenia i użytkowania dodatkowych przejść technicznych do strefy strzelań o szerokości nie mniejszej niż 1 m, przeznaczonych do obsługi celów i kulochwytu głównego od strony zabezpieczeń bocznych.
§  14. 
Utwardzanie nawierzchni ciągów komunikacyjnych oraz linii wchodzących w skład strefy strzelań jest zabronione.
§  15. 
Na terenie strefy strzelań oraz na obszarze stanowisk strzeleckich wykonuje się odwodnienie zapewniające bezpieczne działanie instalacji i urządzeń strzelnicy oraz niezaleganie wód.