Rozdział 4 - Warunki dopuszczenia strzelnicy do eksploatacji - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać strzelnice kryte Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa oraz ich usytuowanie

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.848

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 kwietnia 2022 r.

Rozdział  4

Warunki dopuszczenia strzelnicy do eksploatacji

§  30. 
1. 
Pozwolenie na eksploatację strzelnicy, zwane dalej "atestem", wydaje kierownik jednostki organizacyjnej Policji, Straży Granicznej albo Służby Ochrony Państwa, na terenie której strzelnica jest usytuowana, zwany dalej "kierownikiem jednostki".
2. 
Warunkami wydania atestu są:
1)
wydanie przez jednostkę naukową na podstawie odrębnych przepisów orzeczenia o bezpieczeństwie użytkowania strzelnicy po oddaniu nowej strzelnicy lub po przeprowadzeniu prac polegających na rozbudowie, nadbudowie, przebudowie, remoncie lub zmianie sposobu użytkowania, poprzedzone przeprowadzeniem strzelań sprawdzających oraz wydaniem pozytywnej opinii w zakresie bezpieczeństwa użytkowania strzelnicy oraz w zakresie balistyki zewnętrznej i końcowej;
2)
pozytywny wynik przeprowadzonych przez komisję powołaną przez kierownika jednostki czynności sprawdzających w zakresie bezpieczeństwa strzelań na strzelnicy;
3)
przeprowadzenie przez laboratorium posiadające akredytację w zakresie przeprowadzania pomiarów jakości powietrza badań jakości powietrza podczas przeprowadzania strzelań sprawdzających zakończone wydaniem opinii pozytywnej.
3. 
Wynik pozytywny przeprowadzonych czynności sprawdzających wskazanych w ust. 2 pkt 2 musi wynikać z ustaleń i być potwierdzony przez protokoły cząstkowe, o których mowa w § 32 ust. 2 oraz § 33 ust. 3.
§  31. 
1. 
Komisja, o której mowa w § 30 ust. 2 pkt 2, składa się co najmniej z czterech członków, a do jej składu kierownik jednostki powołuje spośród funkcjonariuszy lub pracowników odpowiednio Policji, Straży Granicznej lub Służby Ochrony Państwa co najmniej jedną osobę posiadającą uprawnienia budowlane w specjalnościach architektonicznej lub konstrukcyjno-budowlanej, co najmniej jedną osobę posiadającą uprawnienia do prowadzenia strzelania, co najmniej jedną osobę będącą specjalistą do spraw uzbrojenia oraz co najmniej jedną osobę będącą specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.
2. 
Powołując komisję, kierownik jednostki ustala, w drodze decyzji, jej skład osobowy oraz harmonogram przeprowadzenia czynności sprawdzających.
§  32. 
1. 
Czynności sprawdzające, o których mowa w § 30 ust. 2 pkt 2, polegają na:
1)
przeprowadzeniu kontroli stanu i działania instalacji i urządzeń strzelnicy dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również wyposażenia strzelnicy w sprzęt przeciwpożarowy, tablice ostrzegawcze i informacyjne;
2)
przeprowadzeniu strzelania sprawdzającego przez członka komisji posiadającego uprawnienia do prowadzenia strzelania, w obecności członków komisji w charakterze obserwatorów.
2. 
Z kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 1, sporządza się protokół cząstkowy.
§  33. 
1. 
Strzelanie sprawdzające, o którym mowa w § 32 ust. 1 pkt 2, ma na celu ocenę prawidłowości wykonania i wyposażenia strzelnicy pod względem eksploatacyjnym oraz zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom strzelnicy.
2. 
Strzelanie sprawdzające przeprowadza się po kontroli, o której mowa w § 32 ust. 1 pkt 1, i zatwierdzeniu protokołu tej kontroli przez kierownika jednostki.
3. 
Ze strzelania sprawdzającego sporządza się protokół cząstkowy.
§  34. 
1. 
Czynności sprawdzające, o których mowa w § 30 ust. 2 pkt 2, przeprowadza się nie rzadziej niż raz na trzy lata, licząc od dnia oddania strzelnicy do eksploatacji.
2. 
W przypadku dokonania zmian w niekonstrukcyjnych elementach wyposażenia strzelnicy, mających wpływ na bezpieczeństwo jej eksploatacji, kierownik jednostki może nakazać, w drodze decyzji, przeprowadzenie określonych czynności sprawdzających w okresie krótszym od wskazanego w ust. 1.