Rozdział 7 - Kulochwyty strzelnic  88 - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać strzelnice garnizonowe oraz ich usytuowanie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.132.1479

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 lutego 2018 r.

Rozdział  7

Kulochwyty strzelnic  88

§  38.  89
1. 
Kulochwyty strzelnicy garnizonowej sytuuje się równolegle do linii początkowej tej strzelnicy.
2. 
Kulochwyty boczne strzelnicy specjalnej sytuuje się w taki sposób, aby było możliwe prowadzenie strzelań w zakresie kątów 180 stopni w płaszczyźnie poziomej.
§  39. 
1. 
Wysokość kulochwytu głównego nie może być mniejsza niż 1,0 m ponad rzędną krawędzi przecięcia górnej płaszczyzny strzelania z płaszczyzną czołową kulochwytu głównego.
2. 
Kulochwyt główny wykonuje się jako:
1)
wał ochronny:
a)
wykonany w całości w postaci nasypu ziemnego lub
b) 90
 z nasypu ziemnego o minimalnej wysokości 3,0 m (wał ziemny) oraz z konstrukcji betonowej lub murowej powyżej wysokości 3,0 m albo,
2)
konstrukcję betonową lub murową z osłoną,
3) 91
 konstrukcję stalową z osłoną,
4) 92
 posiadające inne rozwiązanie zapewniające odpowiednią odporność na przebicie i bezpieczeństwo użytkowania.
3. 
Kulochwyt główny wykonuje się w sposób umożliwiający wejście na koronę kulochwytu, poza jego płaszczyzną czołową, w celu wykonywania czynności obsługowych i konserwacyjnych.
4.  93
 Schematy kulochwytów, o których mowa w ust. 2, określa załącznik nr 11 do rozporządzenia (rys. nr 1-4 i 7).
§  40. 
Kulochwyt główny wykonuje się o długości:
1)
kulochwyt, o którym mowa w § 39 ust. 2 pkt 1 - równej odległości przecięcia skrajnej lewej płaszczyzny strzelania i skrajnej prawej płaszczyzny strzelania z płaszczyzną pionową poprowadzoną przez górną krawędź kulochwytu głównego,
2) 94
 kulochwyt, o którym mowa w § 39 ust. 2 pkt 2-4 - powiększonej, w stosunku do długości ustalonej w sposób określony w pkt 1, o 1,50 m po obu stronach osi symetrii płaszczyzny strefy strzelań, z uwzględnieniem drogi technicznej, jeżeli jest przewidywana, bez względu na rodzaj użytego materiału konstrukcyjnego.
§  41. 
Szerokość korony kulochwytu, o którym mowa w § 39 ust. 2 pkt 1 lit. a), nie może wynosić mniej niż 1,0 m.
§  42. 
1.  95
 Płaszczyznę czołową kulochwytu, o którym mowa w § 39 ust. 2 pkt 1 lit. a), oraz część ziemną kulochwytu, o którym mowa w § 39 ust. 2 pkt 1 lit. b), do wysokości 3,0 m ponad płaszczyznę rzeczywistą strzelnicy garnizonowej wykonuje się o pochyleniu 1:1.
2.  96
 Powyżej wysokości 3,0 m, mierząc od poziomu płaszczyzny rzeczywistej strzelnicy, kulochwyt, o którym mowa w § 39 ust. 2 pkt 1 lit. a, wykonuje się do pełnej wysokości, określonej w § 39 ust. 1, o pochyleniu skarpy 1:1,5.
3. 
W kulochwycie, o którym mowa w § 39 ust. 2 pkt 1 lit. a), na wysokości 3,0 m wykonuje się odsadzkę poziomą o szerokości 2,0 m.
4. 
Płaszczyznę tylną ziemnego kulochwytu głównego wykonuje się o pochyleniu 1:1,5.
5.  97
 W celu zwiększenia stateczności skarp kulochwytu, o którym mowa w § 39 ust. 2 pkt 1 lit. a, dopuszcza się, powyżej wysokości 3,0 m, mierząc od poziomu płaszczyzny rzeczywistej strzelnicy, stosowanie dodatkowych odsadzek poziomych o szerokości nie mniejszej niż 1 m.
§  43. 
1.  98
 Powierzchnię czołową kulochwytu, o którym mowa w § 39 ust. 2 pkt 1 lit. a), do wysokości nie mniejszej niż 3,0 m ponad płaszczyznę rzeczywistą strzelnicy garnizonowej, oraz części ziemnej kulochwytu, o którym mowa w § 39 ust. 2 pkt 1 lit. b), wykonuje się z materiałów sypkich o granulacji od 2 do 5 mm, niezawierających w warstwie zewnętrznej o grubości 0,2 m materiałów twardych, takich jak: kamienie, gruz, złom metalowy.
2. 
Powierzchnię czołową, o której mowa w ust. 1, zabezpiecza się w sposób trwały poprzez darniowanie pełne.
3. 
Wystającą ponad nasyp ziemny część kulochwytu głównego, o którym mowa w § 39 ust. 2 pkt 1 lit. b), wykonuje się jako odporną na przebicie ze współczynnikiem bezpieczeństwa "2,5".
4. 
Część kulochwytu, o której mowa w ust. 3, od strony stanowisk strzeleckich obudowuje się okładziną drewnianą o grubości co najmniej 32 mm w ten sposób, aby pomiędzy okładziną a kulochwytem była wolna przestrzeń, wynosząca od 2 do 3 cm.
5. 
Na płaszczyźnie okładziny kulochwytu, o której mowa w ust. 4, od strony stanowisk strzeleckich nie mogą znajdować się twarde elementy mogące powodować powstawanie odbitek (rykoszetów), w szczególności: nakrętki, gwoździe, uchwyty mocujące.
§  44. 
1.  99
 Kulochwyt, buduje się odporny na przebicie ze współczynnikiem bezpieczeństwa:
1)
o którym mowa w § 39 ust. 2 pkt 2 - "2,5",
2)
o którym mowa w § 39 ust. 2 pkt 3 - "2".
2. 
Płaszczyznę czołową kulochwytu, o którym mowa w § 39 ust. 2 pkt 2, wykonuje się jako pionową.
3. 
Kulochwyt, o którym mowa w § 39 ust. 2 pkt 2, buduje się o grubości nie mniejszej niż 30 cm z betonu klasy co najmniej B-15 lub cegły pełnej klasy co najmniej 15.
4.  100
 Konstrukcję kulochwytu, o której mowa w § 39 ust. 2 pkt 2, do wysokości 3,0 m ponad poziom płaszczyzny rzeczywistej strzelnicy osłania się od strony linii otwarcia ognia:
1)
nasypem, wykonanym z materiałów sypkich, takich jak: żwir, piasek, którego:
a)
warstwa zewnętrzna o grubości 0,2 m nie zawiera materiałów twardych, takich jak: kamienie, gruz, złom metalowy,
b) 101
 warstwę zewnętrzną zabezpiecza się przez darniowanie pełne lub zastosowanie geokraty lub geowłókniny, a w przypadku obsiania trawą stosuje się instalację zapewniającą możliwość jej nawadniania,;
c)
grubość jest nie mniejsza niż 1,0 m,
d)
zabezpieczenie warstwy pionowej stanowi osłona drewniana o grubości co najmniej 50 mm,

albo

2)
warstwą tarcicy składającą się z belek drewnianych o długości co najmniej 1,0 m, tworzących warstwę ochronną, ułożonych prostopadle do płaszczyzny czołowej kulochwytu głównego, oraz płytami stalowymi o grubości co najmniej 10 mm umieszczonymi bezpośrednio przed płaszczyzną czołową konstrukcji kulochwytu głównego, między tą konstrukcją a jej osłoną.
4a.  102
 Płyty stalowe, o których mowa w ust. 4 pkt 2, umieszcza się na całej długości kulochwytu głównego:
1)
przez wykonanie pasa płyt stalowych o szerokości nie mniejszej niż 0,8 m - na strzelnicy dopuszczonej do strzelania do celów ruchomych,
2)
za każdą tarczą, przez wykonanie płyt stalowych o wymiarach nie mniejszych niż 0,8 × 0,8 m - na strzelnicy niedopuszczonej do strzelania do celów ruchomych.
5. 
Płaszczyznę kulochwytu, o którym mowa w § 39 ust. 2 pkt 2, przeciwną do strefy strzelań wykonuje się z zachowaniem warunku utrzymania wysokości kulochwytu 3,0 m ponad otaczający teren, aż do miejsc połączeń z zabezpieczeniami bocznymi.
§  45. 
Zabudowa kulochwytu głównego składa się z:
1) 103
 zabezpieczenia poziomego (zadaszenia) nad linią celów o takiej długości, rozumianej jako głębokość zabudowy kulochwytu głównego, aby pokrywało teren od kulochwytu głównego do miejsca, w którym następuje przecięcie zabezpieczenia z płaszczyzną przechodzącą przez oś podłużną kulochwytu dolnego, zlokalizowanego przed linią celów najbliższą kulochwytowi głównemu, odchyloną od pionu w kierunku linii otwarcia ognia o kąt nie mniejszy niż 15 stopni,
2)
elementów pionowych zabudowy usytuowanych w osiach zabezpieczeń bocznych, na odcinku od przedniej krawędzi zabezpieczenia poziomego nad linią celów do miejsca ich połączenia z kulochwytem głównym.
§  46. 
1.  104
 Zabudowę kulochwytu głównego wykonuje się na całej długości kulochwytu. Elementy konstrukcyjne zabudowy kulochwytu, w szczególności takie jak podpory, umieszcza się w sposób uniemożliwiający ich bezpośrednie trafienie. Elementy konstrukcyjne narażone na trafienie zabezpiecza się płytą stalową o grubości minimum 15 mm, osłoniętą materiałem pochłaniającym rykoszety.
2. 
Zabudowę kulochwytu głównego wykonuje się w sposób zapewniający właściwe odprowadzenie wód opadowych poza teren strefy strzelań.
3. 
Schemat zabudowy, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 11 do rozporządzenia (rys. nr 5).
§  47. 
1. 
Zabezpieczenie poziome zabudowy kulochwytu głównego wykonuje się jako pełne i trwałe z materiałów odpornych na przebicie ze współczynnikiem bezpieczeństwa "1,2".
2. 
Elementy pionowe zabudowy kulochwytu głównego wykonuje się jako pełne i trwałe z materiałów odpornych na przebicie ze współczynnikiem bezpieczeństwa "1,5".
3.  105
 Elementy zabudowy, o których mowa w ust. 2, zabezpiecza się od strony strefy strzelań osłoną z tarcicy o grubości nie mniejszej niż 50 mm.
§  48. 
1. 
Kulochwyt dolny sytuuje się:
1)
pod przesłoną najbliższą linii otwarcia ognia, czyli przesłoną pionową nr 1,
2) 106
 w możliwie najmniejszej odległości od linii celów najbliższej kulochwytowi głównemu, zapewniając dogodną obsługę tarcz strzeleckich,
3) 107
 równolegle do kulochwytów bocznych na długości tych kulochwytów strzelnicy specjalnej.
2. 
Kulochwyt dolny wykonuje się o wysokości:
1)
pod przesłoną pionową nr 1 - do przecięcia płaszczyzny czołowej przesłony z dolną płaszczyzną strzelania wyznaczoną przez odpowiadającą linię otwarcia ognia,
2) 108
 przed linią celów najbliższą kulochwytowi głównemu - 0,90 m ponad rzeczywistą płaszczyzną strzelnicy garnizonowej.
3. 
Długość kulochwytu dolnego powinna być równa:
1)
pod przesłoną pionową nr 1 - rozstawowi podpór przesłony,
2) 109
 przed linią celów najbliższą kulochwytowi głównemu - odległości przecięcia skrajnej lewej i skrajnej prawej płaszczyzny strzelania z płaszczyzną pionową przechodzącą przez czołową krawędź kulochwytu dolnego z obustronnym dodaniem po 1,50 m.
4.  110
 Możliwe jest niewykonywanie stałego kulochwytu dolnego przed linią celów na strzelnicach specjalnych, jeżeli strzelnica jest wyposażona w przenośne kulochwyty do osłony podnośników celów.
5.  111
 Kulochwyt dolny przed linią celów najbliższą kulochwytowi głównemu lub bocznemu dla strzelnic specjalnych można wykonać jako przenośne elementy konstrukcyjne o wysokości i szerokości uniemożliwiającej trafienie bezpośrednie w podnośnik celu.
§  49. 
1. 
Płaszczyznę czołową kulochwytu, o którym mowa w § 48 ust. 1 pkt 1, wykonuje się jako pionową i równoległą do linii początkowej strzelnicy garnizonowej.
2. 
Spadek płaszczyzny korony kulochwytu, o którym mowa w § 48 ust. 1 pkt 1, w kierunku kulochwytu głównego, wykonuje się o pochyleniu nie mniejszym niż nachylenie dolnej płaszczyzny strzelania.
3. 
Płaszczyznę tylną kulochwytu, o którym mowa w § 48 ust. 1 pkt 1, wykonuje się o pochyleniu 1:1,5.
4. 
Koronę kulochwytu, o którym mowa w § 48 ust. 1 pkt 1, wykonuje się zgodnie ze schematem zawartym w załączniku nr 11 do rozporządzenia (rys. nr 6), z tym że:
1)
grubość blachy stalowej, umieszczonej w koronie kulochwytu, nie może być mniejsza niż 10 mm,
2)
szerokość korony kulochwytu nie może być mniejsza niż 1,0 m.
§  50. 
Kulochwyt, o którym mowa w § 48 ust. 1 pkt 2, wykonuje się w całości jako budowlę ziemną, pozbawioną jakichkolwiek elementów twardych, takich jak: kamienie o średnicy powyżej 2 mm, kształtowniki stalowe, blachy stalowe, z tym że:
1)
szerokość korony kulochwytu nie może być mniejsza niż 1,0 m,
2)
płaszczyzny: czołową i tylną kulochwytu wykonuje się o pochyleniu 1:1,
3)
powierzchnię kulochwytu zabezpiecza się w sposób trwały przez darniowanie pełne.
88 Tytuł rozdziału 7 zmieniony przez § 1 pkt 30 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.
89 § 38 zmieniony przez § 1 pkt 31 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.
90 § 39 ust. 2 pkt 1 lit. b zmieniona przez § 1 pkt 11 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 13 listopada 2015 r. (Dz.U.2016.363) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2016 r.
91 § 39 ust. 2 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 11 lit. a tiret drugie rozporządzenia z dnia 13 listopada 2015 r. (Dz.U.2016.363) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2016 r.
92 § 39 ust. 2 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 11 lit. a tiret drugie rozporządzenia z dnia 13 listopada 2015 r. (Dz.U.2016.363) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2016 r.
93 § 39 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. b rozporządzenia z dnia 13 listopada 2015 r. (Dz.U.2016.363) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2016 r.
94 § 40 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 13 listopada 2015 r. (Dz.U.2016.363) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2016 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 32 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.

95 § 42 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 marca 2008 r. (Dz.U.08.61.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2008 r.
96 § 42 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 marca 2008 r. (Dz.U.08.61.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2008 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 33 lit. a rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.

97 § 42 ust. 5:

- dodany przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 marca 2008 r. (Dz.U.08.61.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2008 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 33 lit. b rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.

98 § 43 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 20 marca 2008 r. (Dz.U.08.61.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2008 r.
99 § 44 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. a rozporządzenia z dnia 13 listopada 2015 r. (Dz.U.2016.363) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2016 r.
100 § 44 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 marca 2008 r. (Dz.U.08.61.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2008 r.
101 § 44 ust. 4 pkt 1 lit. b zmieniona przez § 1 pkt 13 lit. b rozporządzenia z dnia 13 listopada 2015 r. (Dz.U.2016.363) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2016 r.
102 § 44 ust. 4a:

- dodany przez § 1 pkt 10 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 marca 2008 r. (Dz.U.08.61.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2008 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 34 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.

103 § 45 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 20 marca 2008 r. (Dz.U.08.61.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2008 r.
104 § 46 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 35 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.
105 § 47 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 20 marca 2008 r. (Dz.U.08.61.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2008 r.
106 § 48 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 marca 2008 r. (Dz.U.08.61.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2008 r.
107 § 48 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 13 listopada 2015 r. (Dz.U.2016.363) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2016 r.
108 § 48 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 marca 2008 r. (Dz.U.08.61.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2008 r.
109 § 48 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 marca 2008 r. (Dz.U.08.61.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2008 r.
110 § 48 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 36 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.
111 § 48 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 36 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.