Rozdział 12 - Instalacje elektryczne strzelnic  144 - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać strzelnice garnizonowe oraz ich usytuowanie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.132.1479

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 lutego 2018 r.

Rozdział  12

Instalacje elektryczne strzelnic  144

§  77. 
1.  145
 Instalacja i urządzenia elektryczne strzelnic zapewniają między innymi:
1)
dostarczanie energii elektrycznej o odpowiednich parametrach technicznych do odbiorników, stosownie do potrzeb użytkowych,
2)
ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym, przepięciami łączeniowymi i atmosferycznymi, powstaniem pożaru, wybuchem i innymi szkodami,
3)
ochronę przed emisją drgań i hałasu powyżej dopuszczalnego poziomu oraz przed szkodliwym oddziaływaniem pola elektromagnetycznego.
2.  146
 W instalacjach elektrycznych strzelnic stosuje się:
1)
złącza instalacji elektrycznej obiektu, umożliwiające odłączenie od sieci zasilającej, usytuowane w miejscu dostępnym dla dozoru i obsługi oraz zabezpieczone przed uszkodzeniami, zwłaszcza od pocisków i odbitek (rykoszetów), wpływami atmosferycznymi, a także ingerencją osób niepowołanych,
2)
oddzielny przewód ochronny i neutralny,
3)
urządzenia ochronne różnicowoprądowe,
4)
wyłączniki nadprądowe w obwodach odbiorczych,
5)
zasadę selektywności (wybiórczości) zabezpieczeń,
6)
przeciwpożarowe wyłączniki prądu,
7)
połączenia wyrównawcze główne i miejscowe, łączące przewody ochronne z częściami przewodzącymi innych instalacji i konstrukcji obiektów,
8)
urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej.
3. 
Wymagania, o których mowa w ust. 2, uznaje się za spełnione, jeżeli instalacja odpowiada Polskim Normom dotyczącym projektowania i wykonywania instalacji elektrycznych.
§  78. 
Odbiorczą instalację elektryczną na terenie strzelnicy garnizonowej wyposaża się w urządzenia do pomiaru zużycia energii elektrycznej, usytuowane poza strefą strzelań oraz w miejscu łatwo dostępnym i zabezpiecza się je przed uszkodzeniami i ingerencją osób niepowołanych.
§  79. 
1.  147
 Instalacje elektryczne i rozmieszczenie urządzeń elektrycznych na terenie strzelnicy wykonuje się w sposób zapewniający bezkolizyjność z innymi instalacjami w zakresie ich wzajemnego usytuowania.
2.  148
 Elektryczne sieci kablowe na terenie strzelnicy, w obrębie strefy strzelań, mogą przebiegać równolegle lub prostopadle do linii początkowej strzelnicy garnizonowej, na głębokości nie mniejszej niż 0,7 m.
3.  149
 Kable elektryczne na terenie strefy strzelań i strefy niebezpiecznej strzelnicy układa się w rurach osłonowych.
4.  150
 Przewody i kable elektryczne układa się w sposób umożliwiający ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji obiektów zlokalizowanych na terenie strzelnicy.
5. 
Trasy przewodów elektrycznych przeprowadza się w liniach prostych, równoległych do krawędzi ścian i stropów.
6.  151
 Instalacje i osprzęt na terenie strzelnicy powinny być wykonane lub osłonięte tak, aby stopień ochrony nie był niższy niż IP 55 zgodnie z Polską Normą PN-EN 60529 "Stopnie ochrony zapewnianej przez obudowy (Kod IP)".
§  80. 
1.  152
 Do zasilania strzelnicy w energię elektryczną buduje się linię kablową lub napowietrzną niskiego napięcia.
2. 
Dopuszcza się budowę stacji transformatorowej i linii średniego lub wysokiego napięcia tylko w przypadku braku możliwości doprowadzenia zasilania w sposób określony w ust. 1.
3.  153
 Na obszarze strefy strzelań i strefy niebezpiecznej strzelnicy zabrania się wykonywania linii napowietrznych.
4.  154
 Dopuszcza się zasilanie w energię elektryczną ze wspólnego złącza innych obiektów, niewchodzących w skład strzelnicy.
§  81.  155
 Z tablicy głównej instalacji elektrycznej strzelnicy zasila się oddzielnymi liniami kablowymi:
1)
tablicę rozdzielczą w stanowisku dowodzenia,
2)
tablice rozdzielcze w schronach obsługi celów,
3)
tablice rozdzielcze tarczowni,
4)
tablice rozdzielcze pomieszczeń higieniczno-sanitarnych,
5)
pozostałe tablice rozdzielcze.
§  82.  156
 Strzelnicę wyposaża się w oświetlenie ostrzegawcze, usytuowane w następujący sposób:
1)
na kulochwycie głównym dwie lampy czerwone o niezmiennym strumieniu świetlnym lub dwie czerwone lampy błyskowe, umieszczone na masztach ustawionych zgodnie z § 11 ust. 1 pkt 1,
2)
na linii wyjściowej lampa czerwona o niezmiennym strumieniu świetlnym lub czerwona lampa błyskowa, umieszczona na maszcie ustawionym zgodnie z § 11 ust. 1 pkt 2,
3)
na linii wyjściowej lampy białe o niezmiennym strumieniu świetlnym, umieszczone na masztach ustawionych zgodnie z § 11 ust. 1 pkt 3,
4)
na linii otwarcia ognia lampy czerwone o niezmiennym strumieniu świetlnym, umieszczone na masztach ustawionych zgodnie z § 11 ust. 1 pkt 4,
5)
na stanowisku dowodzenia dwie lampy o niezmiennym strumieniu świetlnym, umieszczone na wspólnym maszcie, ustawionym zgodnie z § 11 ust. 1 pkt 5, w tym jedna czerwona, druga biała lub dwie lampy błyskowe, w tym jedna czerwona, druga biała,
6)
w schronach obsługi celów dwie lampy, jedna biała - zezwalająca na wejście do strefy strzelań, druga czerwona - zabraniająca wejścia do strefy strzelań,
7)
na schronach obsługi celów lampa pomarańczowa o niezmiennym strumieniu świetlnym lub pomarańczowa lampa błyskowa, informująca o pobycie obsługi na terenie strefy strzelań, umieszczona na schronie lub maszcie ustawionym zgodnie z § 11 ust. 2.
§  83. 
1. 
Z tablicy rozdzielczej stanowiska dowodzenia zasila się siecią kablową oświetlenie ostrzegawcze, o którym mowa w § 82 pkt 1-6.
2. 
Z tablicy rozdzielczej schronu obsługi celów zasila się oświetlenie ostrzegawcze, o którym mowa w § 82 pkt 7.
§  84. 
Oświetlenie ostrzegawcze we wszystkich schronach obsługi celów wykonuje się w sposób gwarantujący przestrzeganie następujących zasad:
1)
zapalenie światła czerwonego uruchamia blokadę wyjścia ze schronu obsługi celów do strefy strzelań, z tym że jednocześnie nie może być zablokowane wyjście z tego schronu na zewnątrz zabezpieczeń bocznych strefy strzelań,
2)
zapalenie światła białego wyłącza blokadę wyjścia ze schronu obsługi celów do strefy strzelań,
3)
niemożliwość równoczesnego zapalenia światła czerwonego i białego,
4)
zapalenie światła pomarańczowego, informującego o pobycie obsługi na terenie strefy strzelań, następuje automatycznie po otwarciu drzwi prowadzących do strefy strzelań.
§  85. 
1. 
Na przesłonie pionowej, usytuowanej najbliżej kulochwytu głównego, instaluje się, od strony tego kulochwytu, elektryczne oświetlenie celów światłem rozproszonym, zapewniające warunki do odbywania strzelań nocnych.
2. 
Sterowanie oświetleniem, o którym mowa w ust. 1, umieszcza się w stanowisku dowodzenia.
§  86. 
1. 
Wszystkie cele przystosowane do ukazywania się oświetla się dodatkowo od strony linii otwarcia ognia światłem punktowym, którego źródło znajduje się bezpośrednio przed oświetlanym celem i nie mniej niż 0,20 m poniżej płaszczyzny rzeczywistej strzelnicy garnizonowej.
2. 
Sterowanie oświetleniem, o którym mowa w ust. 1, umieszcza się w pulpicie sterowniczym, zainstalowanym w stanowisku dowodzenia, w sposób umożliwiający dopasowanie czasu oświetlania celu do czasu jego ekspozycji.
§  87. 
1. 
Sieć sterowniczo-sygnalizacyjną wykonuje się w sposób zapewniający sterowanie wszystkimi tarczami celów ukazujących się i ruchomych ze stanowiska dowodzenia oraz transmisję sygnalizacji trafień celów.
2. 
Dla każdej strefy strzelań wykonuje się oddzielną sieć sterowniczo-sygnalizacyjną.
3. 
Sieć sterowniczo-sygnalizacyjną zakańcza się gniazdkami, wpustami telefonicznymi lub listwami zaciskowymi w stanowisku dowodzenia oraz we wszystkich schronach obsługi celów.
4. 
System sterowania wykonuje się w sposób zapewniający uruchomienie napędu tarczociągu w lewo lub w prawo, zatrzymanie wózka tarczy w dowolnym miejscu torowiska oraz sygnalizację świetlną krańcowego położenia wózka na torowisku.
5.  157
 Dopuszcza się niewykonywanie sieci sterowniczo-sygnalizacyjnej do podnośników tarcz, jeżeli podnośniki te posiadają własne zasilanie elektryczne.
§  88. 
1. 
Instalacje oświetleniowe wykonuje się:
1)
wewnątrz stanowiska dowodzenia,
2)
nad wejściem do stanowiska dowodzenia,
3)
w schronach obsługi celów,
4)
w tarczowni,
5)
w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych,
6)
w miejscach, o których mowa w § 85 ust. 1 i § 86 ust. 1.
2. 
Instalacje elektryczne trójfazowe o napięciu 380 V wykonuje się:
1)
we wszystkich schronach obsługi celów, w których przewidziany jest montaż napędów elektrycznych tarczociągów,
2)
w tarczowni, w zakresie niezbędnym do zabezpieczenia urządzeń przeznaczonych do obsługi strzelnicy garnizonowej.
3. 
Instalację gniazd wtyczkowych jednofazowych o mocy nie mniejszej niż 1.000 W każde wykonuje się:
1)
w schronach obsługi celów,
2)
w stanowisku dowodzenia,
3)
w pomieszczeniu przygotowania tarcz w tarczowni.
§  89. 
1.  158
 Instalację piorunochronną umieszcza się na obiekcie mieszczącym stanowisko dowodzenia oraz na budynkach usytuowanych na terenie strzelnicy, w sposób zgodny z Polską Normą dotyczącą ochrony odgromowej obiektów budowlanych.
2. 
Instalację piorunochronną na masztach sygnalizacyjnych wykonuje się w razie uzasadnionej potrzeby.
§  90. 
1.  159
 Na terenie strzelnicy zapewnia się łączność telefoniczną z najbliższą jednostką wojskową linią kablową lub napowietrzną przy zachowaniu wymogu, o którym mowa w § 80 ust. 3, lub łączność bezprzewodową.
2.  160
 (uchylony).
144 Tytuł rozdziału 12 zmieniony przez § 1 pkt 45 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.
145 § 77 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 46 lit. a rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.
146 § 77 ust. 2 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 46 lit. b rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.
147 § 79 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 47 lit. a rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.
148 § 79 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 27 rozporządzenia z dnia 13 listopada 2015 r. (Dz.U.2016.363) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2016 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 47 lit. a rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.

149 § 79 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 47 lit. a rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.
150 § 79 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 47 lit. a rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.
151 § 79 ust. 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 20 marca 2008 r. (Dz.U.08.61.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2008 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 47 lit. b rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.

152 § 80 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 48 lit. a rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.
153 § 80 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 48 lit. b rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.
154 § 80 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 48 lit. b rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.
155 § 81 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 49 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.
156 § 82 zmieniony przez § 1 pkt 50 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.
157 § 87 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 51 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.
158 § 89 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 52 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.
159 § 90 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 28 lit. a rozporządzenia z dnia 13 listopada 2015 r. (Dz.U.2016.363) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2016 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 53 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2018 r.

160 § 90 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 28 lit. b rozporządzenia z dnia 13 listopada 2015 r. (Dz.U.2016.363) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2016 r.