Rozdział 5 - Tłocznie gazu - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.139.686

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 1995 r.

Rozdział  5

Tłocznie gazu

§  57.
Tłocznie gazu powinny być lokalizowane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej i wymogów ochrony środowiska.
§  58.
Tłocznie gazu zabudowane w sieciach gazowych służące do przetłaczania paliwa gazowego mogą być również stosowane do przetłaczania gazu na złożach gazu ziemnego i podziemnych zbiornikach gazu.
§  59.
Do sprężania paliwa gazowego mogą być stosowane sprężarki tłokowe lub wirowe wyposażone w systemy regulacji wydajności.
§  60.
Sprężarki mogą być napędzane tłokowymi silnikami spalinowymi, turbinami gazowymi silnikami elektrycznymi.
§  61.
1.
Technologiczne instalacje gazowe tłoczni i orurowanie sprężarek powinny być wykonane zgodnie z Polskimi Normami i odrębnymi przepisami.
2.
Po stronie wejściowej i wyjściowej tłocznie i poszczególne sprężarki powinny być wyposażone w odcinki zaporowo-upustowe.
3.
Armatura zaporowa odcinków zaporowo-upustowych tłoczni powinna być wyposażona w napędy sterowane automatycznie; po stronie ssącej i tłocznej sprężarki w tym odcinku jedno urządzenie odcinające powinno mieć napęd ręczny.
4.
Na orurowaniu gazowym każdej sprężarki po stronie tłocznej przed armaturą zaporową od strony sprężarki powinna być zainstalowana armatura zaporowa zwrotna.
5.
Orurowanie gazowe sprężarki i armatura powinny być dostosowane do maksymalnego ciśnienia roboczego po stronie tłocznej.
§  62.
1.
Sprężarki wirowe i ich orurowanie gazowe powinny być zabezpieczone przed powstaniem zjawiska pompowania.
2.
Sprężarki tłokowe i ich orurowanie gazowe powinny być zabezpieczone przed pulsacją ciśnienia gazu i drganiami.
3.
Orurowanie gazowe sprężarki powinno mieć obieg umożliwiający jej odciążenie w okresach rozruchu i zatrzymywania, jak również opróżnienie z gazu w wypadkach awaryjnych.
§  63.
Rurociągi, w których mogą gromadzić się kondensaty i olej, powinny być wyposażone w urządzenia do ich odprowadzania.
§  64.
1.
Na wejściu do tłoczni gazu powinny być zamontowane filtry o przepustowości równej co najmniej przepustowości tłoczni oraz co najmniej jeden filtr rezerwowy.
2.
Filtry, w tym filtry siatkowe montowane na czas rozruchu w przewodach wejściowych sprężarek, powinny być wyposażone w urządzenia do pomiaru spadku ciśnienia.
§  65.
W razie stosowania zbiorczych rur wydmuchowych należy stosować armaturę zwrotną na każdej rurze wydmuchowej przed jej połączeniem z rurą zbiorczą.
§  66.
Rurociągi o zróżnicowanych ciśnieniach roboczych w miejscach ich połączenia powinny być wyposażone w armaturę zaporową i zabezpieczającą, uniemożliwiającą przekroczenie dopuszczalnego ciśnienia roboczego w rurociągu o niższym ciśnieniu.
§  67.
1.
Armatura zaporowa zamontowana w technologicznych instalacjach gazowych, w tym na wejściu i wyjściu z tłoczni, z wyjątkiem armatury zaporowej z napędem ręcznym, o której mowa w § 61 ust. 3, powinna być wyposażona dodatkowo w system zdalnego sterowania.
2.
System zdalnego sterowania powinien być uruchamiany z dyspozytorni i pomieszczenia sprężarek oraz współpracować z systemami zabezpieczenia tłoczni i zdalnego sterowania ruchem tłoczni.
3.
Armatura zaporowa zamontowana na wejściu i wyjściu z tłoczni powinna być usytuowana poza strefą oddziaływania cieplnego w razie pożaru tłoczni.
§  68.
W miejscach krzyżowania się rurociągów naziemnych z ciągami komunikacji pieszej i ewakuacyjnymi powinny być wykonane przejścia bezkolizyjne.
§  69.
Tłocznia powinna być wyposażona w instalację do przedmuchiwania i napełniania gazem obojętnym orurowania i układu roboczego sprężarki.
§  70.
Pomiary parametrów technologicznych tłoczni powinny być dokonywane przyrządami z odczytem lokalnym, zdalnym lub mieszanym, w zależności od wymagań eksploatacyjnych.
§  71.
Na terenie tłoczni powinny być wyznaczone wewnętrzne i zewnętrzne strefy zagrożenia wybuchem, a zainstalowane w nich urządzenia powinny spełniać warunki dopuszczenia do pracy w tych strefach.
§  72.
1.
Pomieszczenia sprężarek gazu powinny być wyposażone w systemy wentylacji naturalnej i mechanicznej awaryjnej, zapewniającej wymianę powietrza w ilości nie pozwalającej na przekroczenie wielkości dolnej granicy wybuchowości podanych w ust. 2; system awaryjnej wentylacji mechanicznej powinien być sprzężony z automatycznym wykrywaczem gazu.
2.
Automatyczny wykrywacz gazu powinien być nastawiony na następujące zakresy działania:
1)
dla gazu ziemnego:
a)
przy 25% dolnej granicy wybuchowości - na włączenie wentylacji awaryjnej,
b)
przy 50% dolnej granicy wybuchowości - na wyłączenie sprężarek z ruchu;
2)
dla gazu koksowniczego:
a)
przy przebywaniu pracowników obsługi w pomieszczeniu tłoczni do 8 godzin i objętościowej zawartości 0,003% tlenku węgla w powietrzu - na włączenie wentylacji awaryjnej,
b)
przy przebywaniu pracowników obsługi w pomieszczeniu tłoczni do 30 minut i objętościowej zawartości 0,008% tlenku węgla w powietrzu - na włączenie sygnalizacji alarmowej.
§  73.
1.
Otwory wentylacyjne dla wlotów powietrza oraz czerpanie powietrza dla silników spalinowych turbin gazowych i silników elektrycznych o konstrukcji przewietrzanej powinny być usytuowane poza strefami zagrożenia wybuchem.
2.
Elementy wentylacji mechanicznej nie mogą wpływać na działanie czujników urządzeń ostrzegających i sygnalizacyjnych.
§  74.
1.
W tłoczniach gazu bez stałej obsługi pomieszczenia sprężarek powinny być wyposażone w stałe urządzenia gaśnicze.
2.
Pomieszczenia sprężarek powinny być wyposażone w urządzenia sygnalizujące pożar, których działanie jest sprzężone z:
1)
automatycznym uruchamianiem systemu gaśniczego w tłoczniach bez stałej obsługi,
2)
automatycznym zatrzymaniem sprężarek, odcięciem dopływu gazu do tłoczni wraz z obniżeniem ciśnienia gazu w układzie technologicznym,
3)
blokadą mechanicznej wentylacji awaryjnej.
§  75.
Pomieszczenia sprężarek powinny być wyposażone w wyjścia na zewnątrz w ilości zależnej od długości drogi dojścia, co najmniej jednak w dwa na każdej kondygnacji.
§  76.
W pomieszczeniach sprężarek kondygnacje powinny być rozdzielone podestami ażurowymi.
§  77.
Pomieszczenia sprężarek gazu powinny być tak wykonane, aby chronić obsługę i otoczenie od nadmiernego hałasu i drgań.
§  78.
Przewody odprowadzające gaz z uszczelnień ruchowych sprężarek, armatury upustowej i zaworów bezpieczeństwa zamontowanych wewnątrz pomieszczeń powinny być wyprowadzone na zewnątrz w sposób zapewniający bezpieczeństwo.
§  79.
1.
Fundament i posadowienie sprężarki powinny przejmować obciążenia dynamiczne i statyczne pochodzące od sprężarki i napędu oraz obciążenia pochodzące z orurowania gazowego sprężarki.
2.
Fundamenty betonowe sprężarek powinny być zabezpieczone przed infiltracja przecieków oleju.
§  80.
System uszczelniający sprężarki wirowej powinien być zaprojektowany na maksymalne ciśnienie tłoczenia i uniemożliwiać wypływ gazu we wszystkich stanach eksploatacyjnych.
§  81.
Spalinowe silniki gazowe do napędu sprężarek powinny być wyposażone w:
1)
zawór na przewodzie doprowadzającym paliwo gazowe do silnika, zamykający się automatycznie w razie stanu awaryjnego,
2)
układ wylotowy spalin z silnika zapewniający bezpieczny ich wypływ po detonacji w układzie spalinowym,
3)
przewód rurowy odpowietrzający skrzynię korbową silnika spalinowego, wyprowadzony na zewnątrz pomieszczenia i wyposażony w oddzielacz oleju,
4)
zawory wydmuchowe na skrzyni korbowej silnika spalinowego zaopatrzone w zabezpieczenie przeciwogniowe.
§  82.
Sprężarka gazu powinna być wyposażona w urządzenia i instalacje zabezpieczające co najmniej przed przekroczeniem:
1)
nadmiernego spadku ciśnienia ssania,
2)
nadmiernego wzrostu ciśnienia tłoczenia,
3)
dopuszczalnej różnicy ciśnień między ssaniem a tłoczeniem.
§  83.
Zespoły sprężarek i ich napędów powinny być wyposażone w oddzielne systemy zabezpieczające parametry ich pracy.
§  84.
Obiekty tłoczni powinny być wyposażone w urządzenia:
1)
ochrony odgromowej oraz systemy wyrównujące potencjały elektryczne w rurociągach,
2)
ograniczające emisję do powietrza szkodliwych związków chemicznych zawartych w spalinach do wartości określonych Polskimi Normami oraz odrębnymi przepisami

oraz

3)
instalacje pozwalające na prowadzenie gospodarki olejowej, wodnej i ściekowej w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami ochrony środowiska.
§  85.
1.
Tłocznia gazu powinna być co najmniej dwustronnie zasilana w energię elektryczną z niezależnych linii energetycznych z przełącznikiem automatycznym zasilania przy zaniku napięcia na jednej z linii.
2.
W tłoczniach z silnikami spalinowymi drugie zasilanie w energię elektryczną może być zastąpione przez agregat prądotwórczy włączany automatycznie.
§  86.
Pomieszczenia sprężarek i teren, na którym znajduje się technologiczna instalacja gazowa, powinny być wyposażone w oświetlenie awaryjne włączane automatycznie po zaniku oświetlenia podstawowego i być wykonane zgodnie z Polskimi Normami oraz odrębnymi przepisami.
§  87.
1.
Złącza spawane technologicznych instalacji gazowych i orurowania gazowego sprężarek powinny być poddane nie niszczącym badaniom radiograficznym lub ultradźwiękowym.
2.
Wadliwość złączy spawanych badanych na całym obwodzie rury radiograficznie lub ultradźwiękowo nie powinna być w klasie wyższej niż R2 lub U2 według Polskich Norm.
§  88.
Technologiczne instalacje gazowe i orurowanie gazowe sprężarek powinny być poddane próbie wytrzymałości o ciśnieniu równym co najmniej 1,5 maksymalnego ciśnienia roboczego.
§  89.
Warunki wykonania i odbioru pozostałych obiektów i instalacji tłoczni powinny być zgodne z Polskimi Normami i odrębnymi przepisami.