Rozdział 2 - Gazociągi - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.139.686

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 1995 r.

Rozdział  2

Gazociągi

§  5.
Gazociągi dzielą się:
1)
ze względu na ciśnienie robocze na:
a)
gazociągi niskiego ciśnienia do 5 kPa włącznie,
b)
gazociągi średniego ciśnienia powyżej 5 kPa do 0,4 MPa włącznie,
c)
gazociągi wysokiego ciśnienia powyżej 0,4 MPa;
2)
ze względu na zastosowane materiały na:
a)
gazociągi metalowe,
b)
gazociągi z tworzyw sztucznych;
3)
ze względu na klasy konstrukcji spawanych na:
a)
konstrukcje klasy 2 - gazociągi o dopuszczalnym ciśnieniu nie przekraczającym 0,4 KPa,
b)
konstrukcje klasy 1 - gazociągi o dopuszczalnym ciśnieniu przekraczającym 0,4 MPa.
§  6.
1.
Odległości podstawowe gazociągów od obiektów terenowych, zwane dalej "odległościami podstawowymi", określają załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.
2.
Odległości podstawowe określone w załączniku nr 1 pod lp. 1, 2, 5 i 6 mogą być zmniejszone do 25% przy zastosowaniu na gazociągu rury ochronnej. Odległość wylotu rury ochronnej od obiektu terenowego powinna być zgodna z podstawowymi odległościami określonymi w tym załączniku; odległość podstawowa i zmniejszona powinna być liczona od zewnętrznej ścianki gazociągu lub rury ochronnej.
3.
Wymagania dotyczące odległości podstawowych stosuje się do ustalania odległości projektowanych obiektów budowlanych w stosunku do istniejących gazociągów oraz do projektowanych gazociągów w stosunku do istniejących obiektów budowlanych.
§  7.
1.
Gazociągi powinny być układane na całej długości w ziemi, w terenie suchym, możliwie płaskim.
2.
Gazociągi o ciśnieniu przekraczającym 0,4 MPa nie powinny być układane na obszarze zabudowy zwartej lub przeznaczonym do takiej zabudowy.
3.
Na obszarach zabudowanych lub przeznaczonych do zabudowy gazociągi o ciśnieniu nie większym niż 0,4 MPa powinny być układane pod chodnikami lub pod pasami zieleni; w uzasadnionych wypadkach dopuszcza się na terenach miast układanie ich pod powierzchnią jezdni.
4.
Dopuszcza się układanie gazociągów:
1)
na mostach, wiaduktach lub specjalnych konstrukcjach,
2)
nad i pod powierzchnią ziemi na terenach leśnych i górzystych, podmokłych, bagnistych, w wodzie i pod wodą oraz nad innymi przeszkodami terenowymi.
5.
Gazociągi układane na stokach górskich, w gruntach nawodnionych, w wodzie lub pod wodą powinny być zabezpieczone przed przemieszczaniem.
6.
Skrzyżowania gazociągów z obiektami terenowymi powinny być wykonane zgodnie z Polskimi Normami.
7.
Szczegółowe warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych gazociągów określają Polskie Normy oraz odrębne przepisy.
§  8.
Trasa gazociągu powinna być trwale oznakowana w terenie.
§  9.
1.
Do budowy gazociągów powinny być stosowane rury przewodowe ze stali spawalnych lub z tworzyw sztucznych.
2.
Rury z tworzyw sztucznych mogą być stosowane do budowy gazociągów o ciśnieniu nie większym niż 0,4 MPa.
3.
Wymagania techniczne, jakim powinny odpowiadać rury przewodowe, określają Polskie Normy oraz odrębne przepisy.
§  10.
1.
Gazociągi powinny być wyposażone w armaturę zaporową i upustową, zwaną dalej "armaturą". Usytuowanie armatury powinno być trwale oznakowane w terenie.
2.
Armatura i kształtki wbudowane w gazociąg powinny mieć wytrzymałość mechaniczną oraz konstrukcję umożliwiającą przenoszenie maksymalnych ciśnień i naprężeń rurociągów.
3.
Korpusy armatury wbudowanej w gazociąg powinny być wykonane ze stali, staliwa lub tworzyw sztucznych.
4.
W gazociągach o ciśnieniu nie przekraczającym 0,4 MPa dopuszcza się stosowanie armatury z korpusami z żeliwa sferoidalnego, ciągliwego, z tworzyw sztucznych oraz dla kurków głównych ze stopów miedzi.
5.
Części armatury stykające się z gazem powinny być odporne na jego działanie.
6.
W gazociągach układanych pod powierzchnią jezdni dopuszcza się stosowanie armatury o korpusach stalowych, staliwnych lub z tworzyw sztucznych, zabezpieczonej przed uszkodzeniem od obciążeń powodowanych ruchem pojazdów.
7.
Warunki techniczne, jakim powinna odpowiadać armatura stosowana do budowy gazociągów, określają Polskie Normy oraz odrębne przepisy.
§  11.
1.
Korpusy armatury wykonane ze stali lub staliwa powinny być łączone z rurami przewodowymi za pomocą połączeń spawanych lub kołnierzowych.
2.
Korpusy armatury wykonane z żeliwa powinny być łączone z rurami przewodowymi za pomocą połączeń kołnierzowych.
3.
Korpusy armatury wykonane z tworzyw sztucznych powinny być łączone z rurami przewodowymi za pomocą połączeń zgrzewanych.
4.
Dopuszcza się stosowanie połączeń gwintowych korpusów kurków głównych z rurami przewodowymi do średnic nie przekraczających 50 mm.
§  12.
Technologia oraz materiały użyte do łączenia rur powinny zapewniać wytrzymałość połączeń równą co najmniej wytrzymałości rur.
§  13.
1.
Rury stalowe powinny być łączone spawaniem elektrycznym.
2.
Rury stalowe o grubości do 6,5 mm mogą być łączone spawaniem gazowym, w razie gdy ciśnienie gazu w gazociągu nie przekracza:
a)
0,4 MPa,
b)
10 MPa i jego średnica nominalna nie przekracza 100 mm.
§  14.
1.
Złącza spawane powinny spełniać wymagania zawarte w Polskich Normach.
2.
Minimalną liczbę złączy spawanych, które powinny być poddane badaniom metodami nie niszczącymi, w zależności od ciśnienia roboczego i odległości gazociągu od obiektu terenowego, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3.
Jeżeli jedno z badanych złączy spawanych nie mieści się w określonej przez projektanta klasie wadliwości złącza, należy poddać badaniom dwa sąsiednie złącza spawane, a jeżeli jedno z tych dwóch złączy również nie odpowiada klasie wadliwości - należy poddać badaniom 50% spośród pozostałych złączy spawanych na badanym odcinku gazociągu; jeżeli zaś jedno spośród badanych 50% złączy spawanych nie odpowiada klasie wadliwości, to należy poddać badaniom 100% złączy spawanych badanego odcinka gazociągu.
4.
W gazociągach ułożonych na mostach, wiaduktach, na terenach bagiennych, podmokłych, górniczych, w rurach ochronnych oraz w miejscach skrzyżowań z przeszkodami terenowymi sprawdzeniu badaniami nie niszczącymi podlegają wszystkie połączenia spawane.
§  15.
Wykonanie, nadzór i kontrola robót spawalniczych na gazociągach powinny spełniać wymagania zawarte w Polskich Normach oraz odrębnych przepisach.
§  16.
1.
Rury polietylenowe powinny być łączone za pomocą połączeń zgrzewanych.
2.
Wszystkie połączenia zgrzewane powinny spełniać wymagania zawarte w Polskich Normach.
§  17.
1.
Gazociągi stalowe powinny być zabezpieczone przed korozją zewnętrzną przez jednoczesne zastosowanie powłok ochronnych izolacyjnych i ochrony elektrochemicznej.
2.
Rury stalowe stosowane do budowy gazociągów powinny być zabezpieczone fabrycznie powłoką polietylenową lub powłoką z innych tworzyw sztucznych.
3.
Dopuszcza się stosowanie rur nie izolowanych fabrycznie na przyłącza gazowe o średnicy nie przekraczającej 50 mm.
4.
Powłoki ochronne gazociągów stalowych powinny być poddawane badaniom szczelności, przeprowadzanym w trakcie układania gazociągu.
5.
Powłoki ochronne, o których mowa w ust. 4, powinny być poddane pomiarom powierzchniowej rezystancji, właściwej po zasypaniu gazociągu, zgodnie z wymaganiami określonymi w dokumentacji technicznej.
6.
Gazociągi stalowe, dla których przewidziano elektrochemiczną ochronę przed korozją, powinny:
1)
posiadać ciągłość elektryczną,
2)
być oddzielone elektrycznie poprzez złącza izolujące od obiektów nie wymagających ochrony,
3)
być odizolowane od wszelkich konstrukcji i elementów o małej rezystancji przejścia względem ziemi.
§  18.
Budowane gazociągi powinny być poddane próbom wytrzymałości i szczelności zgodnie z wymaganiami Polskich Norm.
§  19.
Gazociągi o średnicy przekraczającej 200 mm i podlegające próbom wytrzymałości powinny być przystosowane do czyszczenia tłokami.
§  20.
Gazociągi nie przekazane do eksploatacji w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu prób wytrzymałości lub szczelności powinny być ponownie poddane próbom szczelności.
§  21.
Ciśnienie robocze w gazociągu może być podwyższone po:
1)
przystosowaniu gazociągu do podwyższenia ciśnienia zgodnie z odrębnymi przepisami,
2)
przeprowadzeniu prób wytrzymałości i szczelności wymaganych dla tego ciśnienia zgodnie z Polskimi Normami.