Rozdział 4 - Trwałość budowli rolniczych - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.297

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 lutego 2023 r.

Rozdział  4

Trwałość budowli rolniczych

§  33.  [Ochrona przed korozją]
1. 
Budowle rolnicze narażone na działanie korozji powinny mieć konstrukcję ukształtowaną w sposób zmniejszający negatywne skutki oddziaływania środowiska. W budowlach tych należy stosować wyroby odporne na oddziaływanie środowiska.
2. 
W przyjętym sposobie ochrony przed korozją powinien być uwzględniony przewidywany okres eksploatacji budowli rolniczych.
§  34.  [Sposób ochrony powierzchniowej budowli rolniczych przed korozją]
1. 
Sposób ochrony powierzchniowej budowli rolniczych narażonych na działanie korozji powinien:
1)
być dostosowany do rozwiązań materiałowych;
2)
spełniać wymagania higieniczne;
3)
umożliwiać konserwację i naprawy.
2. 
Rozwiązania technologiczne, architektoniczne, instalacyjne i konstrukcyjne powinny uniemożliwiać zniszczenie budowli rolniczych w przypadku uszkodzenia korozyjnego niektórych elementów tych budowli.
3. 
Należy zapewnić dostęp do elementów budowli rolniczych wymagających okresowej kontroli i konserwacji.
§  35.  [Zabezpieczenie budowli rolniczych narażonych na korozję przed powstawaniem odkształceń i rys]
Konstrukcje budowli rolniczych narażonych na działanie korozji powinny być zabezpieczone przed powstawaniem odkształceń i rys powodujących naruszenie szczelności powłoki ochronnej.
§  36.  [Ochrona konstrukcji silosów na kiszonki przed oddziaływaniem soków powstałych w procesie kiszenia]
Konstrukcja silosów na kiszonki powinna zapewniać ochronę przed oddziaływaniem soków powstałych w procesie kiszenia oraz przenikaniem tych soków do środowiska - w tym celu należy wykonać odpowiednie spadki i kanaliki do odprowadzania soków do szczelnych studzienek.
§  37.  [Beton stosowany w dnie i ścianach zbiorników]
W dnie i ścianach zbiorników przy ciśnieniu hydrostatycznym do 0,05 MPa może być stosowany beton zwykły, a przy wyższym ciśnieniu powinien być stosowany beton hydrotechniczny.
§  38.  [Sposób wykonania żelbetowych elementów budowli rolniczych]
1. 
Żelbetowe elementy budowli rolniczych narażone na działanie korozji powinny być wykonane z betonu szczelnego klasy co najmniej C16/20 zbrojonego stalą węglową o niepodwyższonej wytrzymałości.
2. 
W elementach, o których mowa w ust. 1, należy stosować zbrojenie z naddatkiem na korozję.
3. 
Złącza elementów, o których mowa w ust. 1, dla których beton nie stanowi dostatecznej ochrony, należy zabezpieczać powłokami ochronnymi lub wykonywać ze stali nierdzewnej.
4. 
Minimalna otulina zbrojenia w elementach, o których mowa w ust. 1, powinna wynosić:
1)
50 mm od strony środowiska powodującego korozję w silosach na kiszonki;
2)
30 mm w ścianach i dnach leja silosów na zboże i pasze, w których beton powinien spełniać dodatkowo warunek podwyższonej ścieralności.
5. 
Składniki betonu nie powinny powodować korozji zbrojenia.
§  39.  [Sposób wykonania lub zabezpieczenia przed korozją elementów stalowych w konstrukcjach i przegrodach budowlanych]
Elementy stalowe w konstrukcjach i przegrodach budowlanych narażonych na działanie korozji należy zabezpieczać powłokami ochronnymi lub wykonywać ze stali nierdzewnej.