Rozdział 5 - Bezpieczeństwo pożarowe i zabezpieczenie przed wybuchem - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.81 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 2014 r.

Rozdział  5

Bezpieczeństwo pożarowe i zabezpieczenie przed wybuchem

§  39.  [Wymagania w zakresie zabezpieczenia budowli rolniczych przed pożarem lub wybuchem]
Budowle rolnicze powinny być zabezpieczone przed pożarem lub wybuchem, w szczególności przez zapewnienie:
1)
nośności ogniowej konstrukcji przez założony czas, przy czym dla konstrukcji nośnej zamkniętych zbiorników na płynne odchody zwierzęce, zbiorników na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej, silosów na kiszonki oraz silosów na zboże i pasze wyniesionych ponad ziemię należy zapewnić klasę odporności ogniowej co najmniej R 30;
2)
warunków ewakuacji;
3)
bezpiecznych odległości między obiektami budowlanymi;
4)
dróg pożarowych;
5)
rozwiązań technicznych i materiałowych dostosowanych do występującego zagrożenia pożarowego lub zagrożenia wybuchem;
6)
instalacji i urządzeń elektrycznych o stopniu bezpieczeństwa odpowiadającym występującemu zagrożeniu pożarowemu lub zagrożeniu wybuchem;
7)
wody do celów przeciwpożarowych;
8)
podręcznego sprzętu gaśniczego i urządzeń ratowniczych;
9)
oznakowania znakami bezpieczeństwa.
§  40.  [Wymagania w zakresie elementów budowlanych tworzących budowle rolnicze]
Budowle rolnicze powinny być wykonane z elementów budowlanych nierozprzestrzeniających ognia.
§  41.  [Minimalne odległości stanowisk postojowych dla pojazdów od instalacji służących do otrzymywania biogazu rolniczego]
Odległości stanowisk postojowych dla pojazdów samochodowych i samojezdnych maszyn rolniczych od instalacji służących do otrzymywania biogazu rolniczego powinny wynosić co najmniej 10 m.
§  42.  [Ocena zagrożenia wybuchem; strefy zagrożenia wybuchem]
1. 
W budowlach rolniczych, w których występują materiały mogące wytworzyć mieszaniny wybuchowe, i na terenach przyległych do tych budowli dokonuje się oceny zagrożenia wybuchem zgodnie z zasadami określonymi w przepisach przeciwpożarowych.
2. 
Wymiary stref zagrożenia wybuchem dla budowli rolniczych i urządzeń budowlanych z nimi związanych określa załącznik do rozporządzenia.
3. 
Dopuszcza się przyjmowanie innych wymiarów stref zagrożenia wybuchem niż określone w załączniku, o którym mowa w ust. 2, w przypadku zastosowania rozwiązań technicznych uzasadniających ich przyjęcie zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów o ochronie przeciwpożarowej.
§  43.  [Strefy bezpieczeństwa wokół instalacji służących do otrzymywania biogazu rolniczego]
1. 
Wokół instalacji służących do otrzymywania biogazu rolniczego ustala się strefy bezpieczeństwa, w zależności od łącznej pojemności komór fermentacyjnych i zbiorników biogazu rolniczego, mierzone od zewnętrznych krawędzi skrajnych budowli i urządzeń budowlanych wchodzących w skład instalacji. W przypadku instalacji o pojemności:
1)
do 350 m3 - strefa bezpieczeństwa wynosi co najmniej 3 m;
2)
ponad 350 m3 do 700 m3 - strefa bezpieczeństwa wynosi co najmniej 5 m;
3)
ponad 700 m3 - strefa bezpieczeństwa wynosi co najmniej 8 m.
2. 
Strefa bezpieczeństwa powinna być oddzielona ogrodzeniem o wysokości co najmniej 1,5 m oraz oznakowana tablicami ostrzegawczymi: "Instalacja służąca do otrzymywania biogazu rolniczego. Zagrożenie wybuchem. Używanie ognia otwartego i palenie tytoniu zabronione.
§  44.  [Ochrona odgromowa budowli rolniczych]
Budowle rolnicze, z wyłączeniem płyt do składowania obornika i silosów na kiszonki, powinny być chronione przed wyładowaniami atmosferycznymi zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi ochrony odgromowej.