Rozdział 2 - Usytuowanie stacji paliw - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi dalekosiężne do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.98.1067

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 2003 r.

Rozdział  2

Usytuowanie stacji paliw

§  102. 
1. 
Odległość odmierzacza paliw, studzienki spustowej, rury pomiarowej i przewodu oddechowego stałej stacji paliw powinna wynosić co najmniej:
1)
1 m więcej, niż wynosi zasięg strefy zagrożenia wybuchem - od pawilonu stacji przeznaczonego do równoczesnego przebywania w nim nie więcej niż 50 osób bez prowadzenia usług hotelarskich,
2)
10 m - od obiektów budowlanych o konstrukcji niepalnej, z wyjątkiem wymienionych w pkt 1,
3)
20 m - od innych obiektów budowlanych i lasu.
4) 34
 5 m - od granicy sąsiadującej niezabudowanej działki nieprzeznaczonej w planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe i użyteczności publicznej.
2. 
Odległości od obiektów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, nie muszą być zachowane w przypadku zastosowania ściany oddzielenia przeciwpożarowego o odporności ogniowej co najmniej 120 min, usytuowanej od strony tych obiektów, oddalonej co najmniej o 1 m od odmierzacza paliw, studzienki spustowej, rury pomiarowej oraz mającej wymiary co najmniej o 1 m większe od wymiarów rzutu tych obiektów w ich kierunku.
§  103.  35
1. 
Stacje kontenerowe, jako tymczasowe obiekty przeznaczone do czasowego zaopatrzenia użytkowników w produkty naftowe, sytuuje się z zachowaniem następujących odległości:
1)
dla produktów naftowych I i II klasy:
a)
20 m - od budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej,
b)
15 m - od innych obiektów budowlanych,
2)
dla produktów naftowych III klasy:
a)
10 m - od budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej,
b)
5 m - od innych obiektów budowlanych i od granicy działki.
2. 
Odległości określone w ust. 1 pkt 2 mogą nie być przestrzegane podczas zasilania przez stacje kontenerowe zbiorników instalacji grzewczych produktami naftowymi klasy III.
3. 
Zbiornik do przechowywania paliw płynnych klasy III na potrzeby własne użytkownika, o którym mowa w § 100 ust. 5, może być usytuowany z zachowaniem odległości określonych w ust. 1 pkt 2.
§  104. 
Stałe stacje paliw w terenie zabudowanym należy oddzielać od drogi publicznej wysepką o szerokości co najmniej 3 m, wyniesioną na wysokość 0,15 m ponad poziom drogi. Dopuszcza się rozwiązania bez wysepki, pod warunkiem zastosowania zatoki o szerokości co najmniej 5 m, licząc od zewnętrznego krawężnika jezdni do stanowiska wydawania paliwa.
§  105. 
Stacji paliw nie należy sytuować na terenie otoczonym ze wszystkich stron budynkami, z wyjątkiem obiektów garażowych posiadających dwa wjazdy umieszczone po przeciwległych stronach obiektu.
§  106. 
1. 
Zbiorniki i rurociągi technologiczne w stałych stacjach paliw nie mogą być instalowane w odległości mniejszej niż:
1)
10 m - od podziemnych elementów budowli ochronnych dla obrony cywilnej,
2)
3 m - od fundamentów budynków,
3)
40 m - od gazociągów wysokiego ciśnienia.
2. 
Odległości instalowania zbiorników i rurociągów technologicznych w stałych stacjach paliw od wodociągów, przewodów kanalizacyjnych, kabli energetycznych i telekomunikacyjnych oraz gazociągów nie wymienionych w ust. 1 pkt 3 określają odrębne przepisy.
§  107. 
Odległość między zbiornikami w stacjach paliw nie może być mniejsza niż 0,5 m.
§  108. 
Dopuszcza się usytuowanie zbiorników podziemnych pod drogami i placami, pod warunkiem zapewnienia ochrony zbiorników przed ich uszkodzeniami.
34 § 102 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.1.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 stycznia 2003 r.
35 § 103 zmieniony przez § 1 pkt 26 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.1.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 stycznia 2003 r.