Rozdział 6 - Zasilanie stacji paliw - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi dalekosiężne do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.122.576

Akt utracił moc
Wersja od: 16 października 1996 r.

Rozdział  6

Zasilanie stacji paliw

§  144.
1.
Zasilanie stacji paliw w silnikowe paliwa płynne powinno odbywać się za pomocą cystern samochodowych lub innych środków transportu, przeznaczonych do przewozu materiałów niebezpiecznych klasy 3.
2.
Zasilanie stacji paliw w gaz płynny może się odbywać za pomocą cystern samochodowych lub innych pojazdów przeznaczonych do przewozu materiałów niebezpiecznych klasy 2 oraz w butlach stalowych lub zbiornikach przewoźnych.
§  145.
Zasilanie stacji paliw w energię elektryczną może być wykonane tylko za pomocą kabli ułożonych w ziemi, a najbliższy słup elektrycznej sieci napowietrznej powinien znajdować się w odległości co najmniej 1,5 jego wysokości, licząc od odmierzaczy paliw, przewodów oddechowych oraz magazynu i stanowiska wydawania gazu płynnego.
§  146.
Zasilanie stacji paliw płynnych w wodę może się odbywać z zewnętrznej sieci wodociągowej lub ujęć własnych z zachowaniem dla nich stref ochronnych.
§  147.
Stacje paliw należy wyposażyć w następujący sprzęt przeciwpożarowy:
1)
2 agregaty proszkowe lub śniegowe 25 kg,
2)
1 gaśnicę proszkową lub śniegową 6 kg dla stacji z jednym odmierzaczem paliw,
3)
2 gaśnice proszkowe lub śniegowe 6 kg dla stacji więcej niż z jednym odmierzaczem paliw,
4)
3 koce gaśnicze, w tym 1 koc dla stanowiska wydawania gazu płynnego,
5)
2 gaśnice proszkowe lub śniegowe 6 kg na każde stanowisko wydawania gazu płynnego.
§  148.
Teren stacji paliw należy wyposażyć w odpowiednie znaki drogowe i informacyjno-ostrzegawcze.