Rozdział 2 - Zagospodarowanie terenu bazy paliw - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi dalekosiężne do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.122.576

Akt utracił moc
Wersja od: 16 października 1996 r.

Rozdział  2

Zagospodarowanie terenu bazy paliw

§  21.
1.
Obiekty technologiczne (pompownie, etylizatornie, nalewaki autocysternowe, kolejowe fronty spustowo-nalewcze, nalewnie bramowe, rozdzielnie itp.) związane z magazynowaniem i dystrybucją ropy naftowej oraz produktów naftowych I i II klasy niebezpieczeństwa pożarowego powinny być oddalone od ogrodzenia bazy co najmniej o 10 m, a III klasy niebezpieczeństwa pożarowego - co najmniej o 5 m.
2.
Odległość między obiektami technologicznymi powinna wynosić co najmniej 10 m, a między tymi obiektami a oczyszczalnią ścieków - co najmniej 15 m.
3.
Obiekty technologiczne i oczyszczalnia ścieków powinny być oddalone co najmniej:
1)
od kotłowni o 40 m,
2)
od magazynu butli z gazem płynnym o 20 m,
3)
od placów postojowych autocystern o 15 m,
4)
od otwartych składowisk beczek z produktami naftowymi III klasy niebezpieczeństwa pożarowego o 10 m.
4.
Między zbiornikami naziemnymi a obiektami określonymi w ust. 2 i 3, z wyjątkiem kotłowni, należy zachować odległość wynoszącą co najmniej 10 m, natomiast między zbiornikami podziemnymi - co najmniej 5 m.
5.
Urządzenia technologiczne i inne obiekty związane z rurociągiem dalekosiężnym do transportu ropy naftowej i jej produktów, jeśli znajdują się na terenie bazy paliw, powinny być usytuowane zgodnie z wymaganiami określonymi w ust. 2 i 3.
6.
Zbiorniki używane w procesach ciągłej eksploatacji i produkcji w obiektach technologicznych mogą być usytuowane bez ograniczeń odległości, a ich pojemność powinna być dostosowana do wymagań technologicznych i warunków eksploatacji lub produkcji.
7.
Budynki, w których nie prowadzi się procesów technologicznych, powinny być oddalone od obiektów technologicznych i oczyszczalni ścieków, o których mowa w ust. 1 i 2, co najmniej o 15 m.
§  22.
1.
Odległość od zbiornika do ogrodzenia bazy paliw, mierzona od płaszcza zbiornika lub ściany osłonowej, powinna wynosić co najmniej:
1)
dla zbiorników do magazynowania ropy naftowej i produktów naftowych I i II klasy niebezpieczeństwa pożarowego:
a)
naziemnych o osi głównej pionowej i o pojemności do 1000 m3 - 20 m,
b)
naziemnych o osi głównej pionowej i o pojemności powyżej 1000 m3 - 30 m,
c)
naziemnych o osi głównej poziomej - 10 m,
d)
podziemnych o osi głównej poziomej - bez ograniczeń,
2)
dla zbiorników do magazynowania produktów naftowych III klasy niebezpieczeństwa pożarowego:
a)
naziemnych o osi głównej pionowej i o pojemności do 500 m3 - 5 m,
b)
naziemnych o osi głównej pionowej i o pojemności powyżej 500 m3 - 8 m,
c)
naziemnych o osi głównej poziomej - 5 m,
d)
podziemnych o osi głównej poziomej - bez ograniczeń.
2.
Zbiorniki naziemne, otoczone ścianą osłonową, mogą być usytuowane w stosunku do ogrodzenia bazy paliw w odległości o połowę mniejszej niż odległości określone w ust. 1.
§  23.
1.
Między poszczególnymi rodzajami zbiorników powinny być zachowane odległości nie mniejsze niż:
Lp.Rodzaj zbiornika magazynowegoKlasa niebezpieczeństwa pożarowego magazynowanego produktu naftowegoOdległość
1234
1Zbiornik naziemny o osi głównej pionowej z dachem stałym lub pływającymI i II0,5 średnicy zbiornika
2Zbiornik naziemny o osi głównej pionowej z dachem stałymIII0,25 średnicy zbiornika
3Zbiornik naziemny o osi głównej pionowej z dachem stałym otoczony ścianą osłonową wysokości co najmniej 4/5 wysokości zbiornikaI i II0,3 średnicy ściany osłonowej
4Zbiornik naziemny o osi głównej pionowej z dachem stałym otoczony ścianą osłonową wysokości co najmniej 4/5 wysokości zbiornikaIII0,25 średnicy ściany osłonowej
5Zbiornik naziemny o osi głównej pionowej z dachem pływającym otoczony ścianą osłonową wysokości co najmniej 4/5 wysokości zbiornikaI i II0,3 średnicy ściany osłonowej
6Zbiornik naziemny o osi głównej pionowej z dachem pływającym do magazynowania ropy naftowejIśrednica zbiornika
7Zbiornik naziemny o osi głównej pionowej z dachem pływającym otoczony ścianą osłonową wysokości co najmniej 4/5 wysokości zbiornika do magazynowania ropy naftowejI0,6 średnicy ściany osłonowej
8Zbiornik naziemny o osi głównej poziomejI i II1,0 m
9Zbiornik naziemny o osi głównej poziomejIII0,5 m
10Zbiornik podziemny o osi głównej poziomejI, II i III0,5 m
2.
Przy różnych średnicach zbiorników o odległości między nimi decyduje średnica większego zbiornika.
3.
Odległość między zbiornikami ze ścianami osłonowymi liczy się od ścian osłonowych tych zbiorników.
4.
Odległość od zbiornika otoczonego ścianą osłonową wysokości mniejszej niż 4/5 wysokości zbiornika powinna być taka jak dla zbiornika z dachem stałym.
5.
Zbiorniki wyposażone w wewnętrzne membrany pływające powinny być sytuowane w odległościach ustalonych dla zbiorników naziemnych z dachem stałym.
§  24.
1.
Zbiorniki mogą być usytuowane oddzielnie lub w grupach. Grupę stanowi zespół zbiorników otoczonych ścianami osłonowymi lub zamkniętymi wałami ziemnymi.
2.
Pojemność grupy zbiorników, bez względu na liczbę zbiorników, ich rodzaj i sposób usytuowania, nie powinna przekraczać 100.000 m3.
3.
W przypadku gdy zbiorniki w grupie usytuowane są w jednym rzędzie, odległość pomiędzy skrajnymi zbiornikami nie powinna przekraczać 500 m.
§  25.
1.
Grupy zbiorników przeznaczone do magazynowania ropy naftowej i produktów naftowych I i II klasy niebezpieczeństwa pożarowego należy sytuować względem siebie, uwzględniając pojemność największego zbiornika, w odległości nie mniejszej niż:
Pojemność zbiornika w m3Odległość między grupami zbiorników w m
do 320020
powyżej 3.200 do 5.00025
powyżej 5.000 do 10.00030
powyżej 10.000 do 20.00035
powyżej 20.000 do 32.00040
powyżej 32.000 do 50.00045
powyżej 50.00055
2.
Odległości określone w ust. 1 liczy się od płaszczy zbiorników.
3.
Odległość grup zbiorników naziemnych, przeznaczonych do magazynowania produktów naftowych I i II klasy niebezpieczeństwa pożarowego, od grup zbiorników naziemnych, przeznaczonych do magazynowania produktów naftowych III klasy niebezpieczeństwa pożarowego, a także pomiędzy grupami zbiorników naziemnych, przeznaczonych do magazynowania produktów naftowych III klasy niebezpieczeństwa pożarowego, może być zmniejszona o połowę w stosunku do odległości określonych w ust. 1.
4.
Przy usytuowaniu zbiorników naziemnych ze ścianami osłonowymi odległości pomiędzy ich grupami mogą być zmniejszone o połowę w stosunku do odległości określonych w ust. 1.
5.
Grupy zbiorników naziemnych o osi głównej poziomej powinny być usytuowane w odległości:
1)
15 m od grup zbiorników naziemnych przeznaczonych do magazynowania produktów naftowych I i II klasy niebezpieczeństwa pożarowego,
2)
10 m od grup zbiorników naziemnych przeznaczonych do magazynowania produktów naftowych III klasy niebezpieczeństwa pożarowego.
6.
Odległości pomiędzy:
1)
grupami zbiorników podziemnych,
2)
grupami zbiorników naziemnych o osi głównej poziomej a zbiornikami podziemnymi o głównej osi poziomej

ustala się w zależności od potrzeb technologicznych i eksploatacyjnych.

§  26.
1.
Do zbiorników naziemnych, w których magazynuje się ropę naftową lub produkty naftowe I i II klasy niebezpieczeństwa pożarowego, należy doprowadzić drogi pożarowe:
1)
jeżeli pojemność zbiornika nie przekracza 10.000 m3 - z jednej strony,
2)
jeżeli pojemność zbiornika przekracza 10.000 m3 - z dwóch stron i o dwóch pasach ruchu.
2.
Do zbiorników, w których magazynuje się produkty naftowe III klasy niebezpieczeństwa pożarowego, należy doprowadzić drogę z jednej strony o jednym pasie ruchu.
3.
Odległość od krawędzi drogi do grupy zbiorników naziemnych, w których magazynuje się ropę naftową lub produkty naftowe I i II klasy niebezpieczeństwa pożarowego, mierzona od osi korony obwałowania lub ściany osłonowej, powinna wynosić co najmniej:
1)
w przypadku usytuowania stanowiska rozdzielczego urządzeń gaśniczych pomiędzy drogą a obwałowaniem lub ścianą osłonową - 12 m,
2)
w pozostałych przypadkach - 10 m.
4.
Odległość od krawędzi drogi do grupy zbiorników naziemnych, przeznaczonych do magazynowania produktów naftowych III klasy niebezpieczeństwa pożarowego oraz produktów o temperaturze zapłonu powyżej 100oC, powinna wynosić co najmniej 5 m, licząc od jej krawędzi do osi korony obwałowania lub ściany osłonowej.
5.
Przy usytuowaniu drogi pomiędzy grupami zbiorników naziemnych, przeznaczonych do magazynowania produktów naftowych I i II klasy niebezpieczeństwa pożarowego, a grupami zbiorników naziemnych, przeznaczonych do magazynowania produktów naftowych III klasy niebezpieczeństwa pożarowego, odległość od krawędzi drogi do grup zbiorników magazynowych I i II klasy niebezpieczeństwa pożarowego powinna być zgodna z ust. 3, a do grup zbiorników III klasy niebezpieczeństwa pożarowego zgodna z ust. 4.
§  27.
1.
W bazie paliw sieć dróg wewnętrznych powinna tworzyć zamknięty układ komunikacyjny. Do wszystkich budynków, wiat i urządzeń technologicznych powinny być zapewnione drogi pożarowe zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
2.
Przy skrzyżowaniu drogi wewnętrznej z torem kolejowym należy zapewnić objazd do drugiego dodatkowego przejazdu.
3.
Garaż przetaczarek powinien być usytuowany w sposób zapewniający możliwość przejazdu przy zajętych torach ładunkowych.
§  28.
Przy zbiornikach przeciwpożarowych i stanowiskach czerpania wody powinny znajdować się place manewrowe zgodnie z wymaganiami Polskich Norm wprowadzonych do obowiązkowego stosowania.
§  29.
Place i drogi na terenie baz paliw powinny być oświetlone i odwodnione zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
§  30.
Na terenie baz paliw dopuszcza się stosowanie ogrodzeń wewnętrznych i zadrzewień liściastych, jeżeli nie będą one stanowić przeszkód w działaniach jednostek straży pożarnej.
§  31.
1.
Place składowe beczek z produktami naftowymi III klasy niebezpieczeństwa pożarowego powinny być usytuowane w odległości co najmniej 3 m od ogrodzenia zewnętrznego. Odległości od ogrodzenia placów składowych beczek z produktami naftowymi o temperaturze zapłonu powyżej 100oC ustala się według potrzeb technologicznych.
2.
Place składowe beczek powinny posiadać szczelną nawierzchnię z odpływem ścieków do kanalizacji przemysłowej.
3.
W granicach placu składowego beczek pełnych należy rozmieszczać nie więcej niż 6 stosów beczek. Każdy stos powinien mieć długość nie większą niż 25 m i szerokość nie większą niż 15 m. Odległość między stosami beczek na jednym placu powinna wynosić co najmniej 5 m, między stosami zaś umieszczonymi na sąsiednich placach - co najmniej 15 m.
4.
Beczki pełne w stosach należy układać na szerokość nie większą niż dwa rzędy z przejściami między każdymi dwoma rzędami nie mniejszymi niż 1 m i na wysokość nie większą niż 3 warstwy; dla beczek pustych dopuszcza się 4 warstwy.
5.
Beczki z produktami naftowymi III klasy niebezpieczeństwa pożarowego w budynkach lub pod wiatami mogą być składowane w 3 warstwach.
6.
Produkty naftowe I i II klasy niebezpieczeństwa pożarowego w opakowaniach mogą być składowane w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach magazynowych w ilości nie przekraczającej 20 m3.
7.
Przy magazynowaniu produktów naftowych w beczkach należy stosować zasadę oddzielnego magazynowania beczek pełnych i pustych, odpowiednio oznaczając miejsca składowania.