Rozdział 4 - Eksploatacja zbiorników z wykładzinami - Warunki techniczne dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń ciśnieniowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.135.1269

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 2003 r.

Rozdział  4

Eksploatacja zbiorników z wykładzinami

§  39.
Przepisy niniejszego rozdziału określają wymagania szczególne w zakresie eksploatacji zbiorników ciśnieniowych z wykładzinami, w szczególności:
1)
antykorozyjnymi, służącymi do ochrony ścianek zbiornika przed chemicznym działaniem płynu;
2)
izolacyjnymi, służącymi do ochrony ścianek zbiornika przed przekroczeniem temperatury dopuszczalnej;
3)
antyerozyjnymi, chroniącymi ścianki zbiornika przed mechanicznym ich zużyciem;
4)
chroniącymi zawartość zbiornika przed niepożądanym wpływem materiału ścianki.
§  40.
1.
Stan wykładziny powinien być okresowo kontrolowany przez eksploatującego. Podczas kontroli wykładziny dokonuje się oględzin dostępnych ścianek zbiornika.
2.
Urządzenia i wyposażenie niezbędne do przeprowadzenia kontroli oraz częstość, sposoby, warunki i kryteria oceny wyników badania powinny być określone w dokumentacji technicznej lub instrukcji eksploatacji zbiornika z wykładziną.
3.
Wynik kontroli wykładziny zbiornika wpisuje się do książki ruchu zbiornika.
§  41.
1.
Podczas eksploatacji zbiornika z wymurówką lub inną wykładziną izolacyjną prowadzi się ciągłą kontrolę temperatury ścianek zbiornika.
2.
W przypadku przekroczenia temperatury dopuszczalnej należy bezzwłocznie powiadomić organ właściwej jednostki dozoru technicznego.
3.
W instrukcji eksploatacji zbiornika z wymurówką lub inną wykładziną izolacyjną powinna być podana dopuszczalna wartość określająca szybkość nagrzewania i studzenia zbiornika.
4.
Kontrolę stanu wymurówki warników celulozy i parników drewna przeprowadza się w odstępach czasu nie dłuższych niż jeden miesiąc.
§  42.
1.
Okresowe i doraźne rewizje wewnętrzne oraz próby ciśnieniowe zbiornika z wykładziną poprzedza się kontrolą wykładziny.
2.
Rewizja wewnętrzna zbiornika z wykładziną może być przeprowadzona bez usuwania wykładziny, jeżeli podczas jej kontroli nie wykryto uszkodzeń.
3.
Zbiornik z wykładziną zgłasza się do doraźnej rewizji wewnętrznej w przypadku:
1)
usunięcia całej wykładziny;
2)
usunięcia wykładziny z powierzchni większej niż 1 m2;
3)
stwierdzenia wżerów korozyjnych w ściance zbiornika.
§  43.
1.
Próba ciśnieniowa zbiornika z wykładziną może być przeprowadzana bez usuwania wykładziny, jeżeli podczas kontroli nie stwierdzono jej uszkodzeń.
2.
Wymagania określone w ust. 1 nie dotyczą zbiorników z wymurówką lub wykładziną izolacyjną, w których w przypadku poddania próbie ciśnieniowej hydraulicznej całkowicie usuwa się wymurówkę lub wykładzinę izolacyjną.