Rozdział 4 - Osprzęt - Warunki techniczne dozoru technicznego, jakim powinny odpowiadać wojskowe podziemne zbiorniki do magazynowania paliw płynnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.162.1701

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 2004 r.

Rozdział  4

Osprzęt

§  14.
Zbiorniki w zależności od konstrukcji i warunków eksploatacji wyposaża się w następujący osprzęt:
1)
urządzenia zabezpieczające przed nadmiernym wzrostem nadciśnienia lub podciśnienia;
2)
urządzenia zabezpieczające przed przepełnieniem;
3)
aparaturę kontrolno-pomiarową i sygnalizacyjną;
4)
armaturę;
5)
urządzenia zabezpieczające przed przedostaniem się ognia do strefy gazowej zbiornika.
§  15.
1.
Do urządzeń zabezpieczających, o których mowa w § 14 pkt 1, zalicza się:
1)
syfonowe przyrządy bezpieczeństwa;
2)
urządzenia oddechowe;
3)
zawory bezpieczeństwa i głowice bezpieczeństwa;
4)
automatykę zabezpieczającą.
2.
Urządzenia zabezpieczające, o których mowa w ust. 1, instaluje się, gdy zbiornik nie jest na stałe połączony z atmosferą i może nastąpić w nim wzrost ciśnienia ponad najwyższe ciśnienie robocze z powodu ogrzewania albo niedopuszczalnego spadku ciśnienia, w szczególności podczas opróżniania zbiornika.
3.
Automatyka zabezpieczająca, o której mowa w ust. 1 pkt 4, obejmuje układy sygnalizacji, blokad i wyłączeń parametrycznych.
4.
W szczególnych przypadkach, zamiast urządzeń zabezpieczających stosuje się układy sygnalizacji ostrzegawczej.
5.
Sygnalizacja ostrzegawcza składa się z sygnalizacji akustycznej i optycznej, a jej człony wykonawcze umieszcza się w sterowni ze stałą obsługą, jeśli jest możliwa likwidacja zagrożenia z tej sterowni.
§  16.
Urządzenia zabezpieczające przed przepełnieniem odpowiadają wymaganiom dla automatyki zabezpieczającej lub sygnalizacji ostrzegawczej, określonym w § 15 ust. 3-5.
§  17.
1.
Aparaturę kontrolno-pomiarową i jej elementy dobiera się odpowiednio do rodzaju paliwa, warunków przeprowadzania odczytu i parametrów zbiornika.
2.
Wskaźniki aparatury, o której mowa w ust. 1, umieszcza się i oświetla w taki sposób, aby ich wskazania były wyraźnie widoczne ze stanowiska obsługi.
3.
Do aparatury lub jej elementów dołącza się odpowiednie dokumenty kontroli metrologicznej określone w przepisach o metrologii.
§  18.
1.
Zbiornik, dla którego ze względu na bezpieczeństwo eksploatacji jest wymagana kontrola temperatury, wyposaża się w termometr. Dokładność wskazań termometrów szklanych odpowiada klasie dokładności co najmniej 1,5. Termometry manometryczne i elektryczne posiadają klasę dokładności nie mniejszą niż 2,5.
2.
Termometr szklany instaluje się w osłonie zabezpieczającej go przed uszkodzeniem i nieutrudniającej odczytów temperatury.
3.
Zakres wskazań termometru jest większy o 25 % od wartości temperatury dopuszczalnej.
4.
Wartość temperatury dopuszczalnej oznacza się w sposób trwały na podziałce lub osłonie termometru czerwoną kreską. Oznaczenie wykonuje się za pomocą przytwierdzonej do termometru czerwonej płytki lub przez podanie wartości tej temperatury czerwoną barwą na tabliczce.
§  19.
1.
Zbiornik wyposaża się w manometr o klasie dokładności co najmniej 2,5. Zakres wskazań manometru dobiera się tak, aby najwyższa wartość ciśnienia roboczego zbiornika wynosiła 0,5-0,7 zakresu wskazań.
2.
Średnica manometru wynosi co najmniej 65 mm.
3.
Na tarczy manometru wartość ciśnienia dopuszczalnego zbiornika oznacza się w sposób trwały czerwoną kreską. Oznaczenie to można zastąpić czerwoną płytką przytwierdzoną do obudowy manometru i przylegającą do szkła tego manometru albo podać jego wartość czerwoną barwą na tabliczce umieszczonej w miejscu widocznym w pobliżu manometru.
4.
Zbiornik wyposaża się w manowakuometr, jeżeli może w nim powstać podciśnienie większe niż 0,025 bara (2,5 kPa).
5.
Między zbiornikiem i manometrem instaluje się zawór odcinający.
§  20.
1.
Rodzaj, typ i liczbę wskaźników poziomu cieczy określa się w dokumentacji technicznej zbiornika, z uwzględnieniem właściwości czynnika roboczego i jego parametrów oraz wymagań określonych w przepisach o metrologii, jeżeli wskaźnik poziomu cieczy służy do celów pomiarowych.
2.
Nie stosuje się zaworów i kurków probierczych do sprawdzania poziomu cieczy.
3.
Wskaźniki poziomu cieczy zabezpiecza się przed uszkodzeniem.
§  21.
1.
Ilość i rodzaj armatury zaporowej i spustowej ustala się w dokumentacji technicznej zbiornika.
2.
Króćce zbiorników umieszczone poniżej najwyższego dopuszczalnego poziomu napełnienia, wyposaża się w samoczynnie działające zawory zwrotne lub nadmiarowe, zabezpieczające przed nadmiernym i niezamierzonym wypływem paliwa. Wymaganie to nie dotyczy króćców do odbioru magazynowanego paliwa, króćców spustowych i króćców do odwodnienia oraz króćców wskaźników poziomu cieczy i pomiarowych.
3.
Średnica wewnętrzna armatury spustowej wynosi co najmniej 8 mm, a wymiary i kształt przewodów przyłącznych projektant dobiera tak, aby:
1)
odprowadzanie paliwa było bezpieczne dla osób obsługujących zbiornik i otoczenia;
2)
nie następowała utrata drożności armatury i przewodów oraz istniała możliwość ich czyszczenia;
3)
spełnione były wymagania, o których mowa w § 10, dotyczące urządzeń oddechowych.
4.
Materiały, z jakich wykonuje się elementy armatury stykające się z paliwem, są odporne na działanie tego paliwa i nie tworzą z nim związków chemicznych lub nie powodują zmian jakościowych paliwa.
§  22.
Zbiorniki, w których zastosowano zawory oddechowe, wyposaża się w urządzenia zabezpieczające przed przedostaniem się ognia do strefy gazowej zbiornika.