Rozdział 2 - Konstrukcja - Warunki techniczne dozoru technicznego, jakim powinny odpowiadać wojskowe podziemne zbiorniki do magazynowania paliw płynnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.162.1701

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 2004 r.

Rozdział  2

Konstrukcja

§  3.
1.
Konstrukcję zbiornika i jego osprzęt dostosowuje się do charakterystyki technicznej tego zbiornika, warunków eksploatacji i właściwości magazynowanych paliw.
2.
Projekt zbiornika i jego osprzętu zapewnia, w sposób określony w przepisach o ochronie środowiska, minimalizację ubytku paliwa do otoczenia w przypadku zmian temperatury lub ciśnienia.
3.
Przedostawanie się paliwa (par) do otoczenia podczas napełniania lub opróżniania zbiornika ogranicza się do bezpiecznego minimum, między innymi przez zastosowanie instalacji odzysku par w zbiornikach do przechowywania benzyn.
4.
Zbiornik buduje się z materiału obojętnego pod względem fizykochemicznym na przechowywane paliwo lub zabezpiecza powłoką ochronną albo wykłada odpowiednią wykładziną.
5.
Elementy zbiornika stykające się bezpośrednio z paliwem wykonuje się z materiałów obojętnych pod względem fizykochemicznym na jego działanie, jak również nieoddziaływających na przechowywane paliwo.
6.
Elementy zbiornika wykonuje się z materiałów niezawierających składników zdolnych do wytworzenia niebezpiecznej reakcji z przechowywaną w nim zawartością lub do wyraźnego ich osłabienia, w szczególności przez przyspieszenie starzenia i wzrost kruchości.
7.
Sporządzając dokumentację techniczną zbiornika określa się jego okres użytkowania.
8.
Konstrukcja zbiornika posiada zabezpieczenia przed gromadzeniem się ładunków elektrostatycznych.
§  4.
Konstrukcja zbiornika i jego elementów zapewnia:
1)
umożliwienie dostępu do ścianek wewnętrznych zbiornika, a w przypadku umieszczenia zbiornika w obudowie betonowej, również do zewnętrznych;
2)
całkowite i bezpieczne opróżnianie oraz czyszczenie zbiornika;
3)
prawidłowe odpowietrzanie zbiornika, także podczas hydraulicznej próby szczelności.
§  5.
1.
Obliczenia wytrzymałościowe wykonuje się w sposób określony w:
1)
przepisach w sprawie obliczeń wytrzymałościowych dla urządzeń ciśnieniowych; w przypadku zbiornika metalowego, dla którego przewiduje się ciśnieniową próbę szczelności, jako ciśnienie obliczeniowe należy przyjąć 0,8 wysokości zastosowanego ciśnienia próbnego;
2)
przepisach w sprawie stałych zbiorników ciśnieniowych z tworzyw sztucznych.
2.
W przypadkach innych niż określone w ust. 1, obliczenia wytrzymałościowe mogą być wykonywane w sposób określony w warunkach technicznych uzgodnionych z WDT.
§  6.
1.
W obliczeniach wytrzymałościowych uwzględnia się obciążenie:
1)
statyczne pochodzące od zawartości zbiornika;
2)
ziemią;
3)
inne, w tym śniegiem, jeżeli ma ono istotny wpływ na wymagane grubości ścianek.
2.
W obliczeniach grubości ścianki zbiornika nie uwzględnia się grubości jego wykładziny lub powłoki.
3.
W przypadku możliwości powstania w zbiorniku podciśnienia, projektant przeprowadza obliczenia wytrzymałościowe zbiornika w zakresie przewidywanego ciśnienia zewnętrznego.
4.
Nie jest wymagane wykonywanie obliczeń wytrzymałościowych dla połączeń kołnierzowo-śrubowych króćców przyłącznych, jeżeli połączenia te wykonane zostały zgodnie z wymaganiami określonymi w normach dopuszczonych do stosowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W dokumentacji technicznej zbiornika określa się materiały elementów połączenia, w tym uszczelek, oraz określoną wartość momentu dokręcania nakrętek.
§  7.
Minimalna grubość metalowych ścianek zbiornika, o średnicy zewnętrznej większej niż 800 mm, wynosi co najmniej 5 mm. Grubość metalowej ścianki zbiornika zewnętrznego w zbiorniku dwuściankowym wynosi co najmniej 3 mm.
§  8.
1.
W zbiorniku pozostawia się wolną przestrzeń stanowiącą zabezpieczenie przed przelaniem się paliwa lub trwałym odkształceniem zbiornika zamkniętego w wyniku powiększenia się w nim objętości tego paliwa pod wpływem wzrostu temperatury.
2.
Napełnienie zbiornika paliwem w odniesieniu do najwyższej temperatury roboczej nie może przekraczać 97 % pojemności zbiornika.
§  9.
1.
Zbiornik wyposaża się w sygnalizację powstania wycieku i zabezpieczenie przed przenikaniem paliwa do gruntu oraz do wód powierzchniowych i gruntowych.
2.
Jako sygnalizację powstania wycieku, o której mowa w ust. 1, stosuje się:
1)
system monitorowania przestrzeni międzydennej zbiornika o osi pionowej;
2)
system monitorowania przestrzeni międzyściennej zbiornika o osi poziomej;
3)
inne urządzenia dopuszczone do stosowania przez WDT.
3.
Jako zabezpieczenie, o którym mowa w ust. 1, mogą być stosowane:
1)
geomembrana;
2)
podwójna ścianka;
3)
szczelna ścianka zbiornika z wykładziną;
4)
szczelna obudowa;
5)
inne zabezpieczenie dopuszczone do stosowania przez WDT.
4.
Wartość ciśnienia utrzymywanego w sygnalizacji, o której mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, określa się w dokumentacji technicznej zbiornika, jeżeli to wynika z zasady działania zastosowanego systemu sygnalizacji.
5.
Ściankę zbiornika, o której mowa w ust. 3 pkt 3, uważa się za szczelną, jeżeli została zaprojektowana i zbudowana tak, aby w przypadku powstania wycieku w wykładzinie wyciek ten został przez nią zatrzymany i nie doszło do skażenia środowiska.
§  10.
1.
Zbiornik wyposaża się w urządzenie zabezpieczające zbiornik przed przekroczeniem dopuszczalnego nadciśnienia i podciśnienia oraz urządzenie zabezpieczające przed przedostaniem się ognia do strefy gazowej zbiornika.
2.
Przy doborze przepustowości urządzeń zabezpieczających zbiornik przed przekroczeniem dopuszczalnego nadciśnienia i podciśnienia uwzględnia się parametry pracy zbiornika, między innymi najwyższe natężenie przepływu gazu, wynikające z nagrzewania lub chłodzenia zawartości oraz jego napełniania albo opróżniania.
3.
Urządzenia zabezpieczające zbiornik przed przekroczeniem dopuszczalnego nadciśnienia i podciśnienia instaluje się na wysokości co najmniej 4 m od poziomu otaczającego teren i zabezpiecza w sposób uniemożliwiający przedostanie się do zbiornika ognia, wody deszczowej i ciał obcych oraz odporny na korozję.
4.
Armatury zaporowej nie umieszcza się między zbiornikiem a urządzeniem oddechowym.
§  11.
1.
W zbiorniku projektuje się otwory inspekcyjne, które będą umożliwiały oględziny wewnętrzne zbiornika, jego czyszczenie, naprawę i wykonanie badań, lub określa metody badania jego wewnętrznych powierzchni.
2.
W przypadku zastosowania włazu jako otworu inspekcyjnego, mającego średnicę wewnętrzną co najmniej 600 mm, zbiornik wyposaża się w urządzenia zapewniające jego bezpieczną obsługę, zgodnie z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy.