Rozdział 4 - Dojścia i przejścia - Warunki techniczne dozoru technicznego, jakim powinny odpowiadać przenośniki kabinowe i krzesełkowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.77.827

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lipca 2001 r.

Rozdział  4

Dojścia i przejścia

§  22.
1.
Rampy przeznaczone do wejścia i wyjścia dla publiczności powinny mieć pochylenie nie większe niż jeden do sześciu.
2.
Platformy dostępne dla publiczności, wyższe niż 0,2 m, powinny być wyposażone w balustrady o wysokości co najmniej 1,1 m, licząc od poziomu powierzchni podłogi do górnego punktu poręczy. Balustrada w połowie swej wysokości powinna być zaopatrzona w poprzeczkę. Na dole podłogi platformy powinien być zamontowany krawężnik o wysokości co najmniej 70 mm.
3.
Pochyłość platformy nie powinna przekraczać jeden do ośmiu, a zmiana w różnicy wzniesień poziomu platformy powinna być wyraźnie oznaczona.
§  23.
Dojścia i przejścia dla publiczności powinny być tak skonstruowane, aby zapewniały bezpieczne i wygodne ich użytkowanie, a powierzchnia tych dojść i przejść nie powinna stwarzać zagrożenia poślizgnięcia się.
§  24.
1.
Schody prowadzące na platformy powinny mieć co najmniej 1,20 m szerokości, ale nie więcej niż 2,5 m, z wyjątkiem schodów, które otaczają całe platformy. Minimalna szerokość między poręczami umieszczonymi po obu stronach schodów powinna mieć 1,20 m. Wysokość stopnia schodów nie powinna być wyższa niż 0,25 m.
2.
Jeżeli na platformie dostępnej dla publiczności ma przebywać ponad 50 osób, należy zapewnić co najmniej dwa zejścia z platformy.
3.
Powierzchnie poręczy powinny być gładkie, bez ostrych krawędzi.
4.
Głębokość stopnicy i wysokość stopnia, o których mowa w ust. 1, powinny być jednakowe na całej długości schodów i spełniać warunek głębokości i wysokości, obliczony według następującego wzoru:

0,6 m Ł X + 2Y Ł 0,8 m

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

X - głębokość stopnicy,

Y - wysokość stopnia.

§  25.
1.
Powinny być zachowane co najmniej następujące odległości bezpieczeństwa:
1)
0,5 m od zewnętrznej krawędzi siedzenia,
2)
2 m nad podłogą pojazdu,
3)
1,5 m nad siedzeniem, jeżeli pasażerowi uniemożliwiono pozycję stojącą,

- w stosunku do stałych elementów otoczenia oraz 0,3 m pomiędzy ścianami gondol i szprychami koła diabelskiego.

2.
Odległości, o których mowa w ust. 1, mogą być mniejsze, jeżeli są zastosowane szczególne środki ostrożności, w szczególności klatki.
§  26.
1.
Jeżeli oprócz obrotów przenośnika w poziomie lub wokół osi odchylonej od pionu są możliwe również inne ruchy, to wokół przenośnika powinno być zamontowane ogrodzenie w postaci płotka o wysokości co najmniej 1 m. Konstrukcja płotka powinna zapewnić powstrzymanie każdej napierającej lub popchniętej osoby. Ilość przejść w płotku nie powinna być większa niż 4, a ich szerokość nie powinna być większa niż 2,5 m.
2.
Minimalna odległość pionowa najniższej części znajdującego się w karuzeli krzesełka będącego w ruchu od otwartego dla publiczności terenu powinna wynosić co najmniej 2,7 m.
3.
Zewnętrzny obrys wirujących krzesełek lub gondoli powinien być odległy od terenu dostępnego dla publiczności co najmniej o 0,5 m, przy pomiarze poziomym.
4.
Wejście do gondoli, krzesełek lub wagoników nie powinno być usytuowane wyżej niż 0,4 m nad platformą, z której się wchodzi.
5.
Huśtawki powinny być ogrodzone dookoła poręczą o wysokości minimum 1,1 m. W połowie wysokości tej poręczy powinna być zamocowana poprzeczka.
6.
Odległość od toru huśtawki lub gondoli powinna być na tyle bezpieczna, aby nikt nie był zagrożony, a bariery (poręcze) powinny być tak usytuowane, aby w ich obszarze mógł przebywać operator i oczekujący pasażerowie.
7.
Przestrzeń pomiędzy równoległymi huśtawkami należy zabezpieczyć płotkiem.
§  27.
Przepisy § 26 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio do przenośników obracających się wokół osi poziomej.
§  28.
1.
Do każdego elementu przenośnika, wymagającego przeprowadzania czynności kontrolnych i konserwacyjnych, powinien być zapewniony bezpieczny dostęp.
2.
Podczas remontów i konserwacji przenośnika mogą być używane podesty ruchome lub specjalne rusztowania.