Rozdział 4 - Zatrzymywanie pojazdów - Warunki, sposób i szczegółowy tryb wykonywania niektórych czynności przez inspektorów i pracowników kontroli skarbowej, sposób i tryb współpracy z Policją w zakresie wykonywanych czynności oraz wzory dokumentów stosowanych w sprawach zatrzymania osoby i kontroli rodzaju paliwa używanego do napędu pojazdu mechanicznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2011.152.899

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lipca 2011 r.

Rozdział  4

Zatrzymywanie pojazdów

§  14. 
1. 
Inspektor, w warunkach dostatecznej widoczności, podaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów lub ręką, a w warunkach niedostatecznej widoczności - latarką ze światłem czerwonym albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym.
2. 
Inspektor jadący oznakowanym pojazdem służbowym kontroli skarbowej może podawać kierującemu pojazdem polecenia do określonego zachowania się za pomocą urządzeń nagłaśniających, sygnalizacyjnych lub świetlnych.
3. 
Dla zwrócenia uwagi na podawane sygnały lub polecenia inspektor może używać sygnałów dźwiękowych lub gwizdka.
4. 
Polecenie do zatrzymania pojazdu podaje się z dostatecznej odległości, w sposób zapewniający jego dostrzeżenie przez kierującego pojazdem oraz bezpieczne zatrzymanie w miejscu wskazanym przez inspektora. Miejsce zatrzymania pojazdu może być wyznaczone przez ustawienie znaku "stój - kontrola skarbowa".
5. 
Pojazd powinien być zatrzymany w miejscu, gdzie nie utrudnia to ruchu i nie zagraża bezpieczeństwu.
6. 
W celu dojazdu do miejsca, o którym mowa w ust. 5, inspektor może wydać kontrolowanemu uczestnikowi ruchu polecenie jazdy za oznakowanym pojazdem służbowym kontroli skarbowej.
7. 
Przepisu ust. 5 nie stosuje się w razie konieczności zatrzymania pojazdu w wyniku prowadzonych działań pościgowych.
8. 
W czasie zatrzymania oznakowany pojazd służbowy kontroli skarbowej powinien być, w miarę możliwości, ustawiony za zatrzymanym pojazdem.
9. 
W przypadku zatrzymania pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione, kierujący pojazdem służbowym kontroli skarbowej przed przystąpieniem do kontroli włącza niebieskie światło błyskowe.
§  15. 
1. 
Inspektor, po zatrzymaniu pojazdu, podaje kierującemu imię i nazwisko, stanowisko służbowe oraz przyczynę zatrzymania, a na żądanie kontrolowanego uczestnika ruchu okazuje znak identyfikacyjny oraz legitymację służbową w sposób umożliwiający kontrolowanemu odczytanie zawartych w niej danych.
2. 
Przystępując do czynności kontrolnych, inspektor może wydać polecenie unieruchomienia silnika pojazdu, a także opuszczenia pojazdu.
3. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w razie zatrzymania pojazdu:
1)
w wyniku prowadzonych działań pościgowych;
2)
co do którego istnieje uzasadnione podejrzenie, że pochodzi z przestępstwa;
3)
jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że znajdują się w nim towary pochodzące z przestępstwa lub osoby, które popełniły przestępstwo.
4. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 3, inspektor nakazuje kierującemu pojazdem lub pasażerowi pojazdu opuścić pojazd, stanąć w rozkroku i oprzeć ręce na dachu (boku) pojazdu lub położyć się w obrębie pasa drogowego twarzą do ziemi.
§  16. 
1. 
Inspektor, po zatrzymaniu pojazdu, przystępuje do badania znajdujących się w pojeździe towarów poprzez kontrolę lub pobranie próbek.
2. 
W czasie badania towarów inspektor sprawdza zgodność towaru znajdującego się w pojeździe z dokumentami przewozowymi lub innymi dokumentami związanymi z towarem.
3. 
Inspektor zabezpiecza pobraną próbkę towaru w sposób zapobiegający jej utracie, zniszczeniu oraz zmianie. Stosowane do przechowywania próbek towaru opakowania zabezpiecza się w sposób uniemożliwiający otwarcie opakowania bez naruszenia zabezpieczenia.
§  17. 
1. 
Protokół z czynności zatrzymania pojazdu sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden jest przeznaczony dla kierującego zatrzymanym pojazdem lub uprawnionego dysponenta pojazdu, a drugi, zgodnie z § 2, włącza się do akt postępowania lub czynności.
2. 
Protokół, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
oznaczenie podstawy prawnej, miejsca i czasu zatrzymania pojazdu oraz dane osób uczestniczących w zatrzymaniu i kierującego zatrzymanym pojazdem;
2)
opis przebiegu zatrzymania, w szczególności:
a)
rodzaj, markę i numer rejestracyjny pojazdu oraz dane dotyczące właściciela lub dysponenta pojazdu,
b)
wskazanie rodzaju i ilości towarów znajdujących się w pojeździe oraz określenie ich zgodności z dokumentami przewozowymi,
c)
informacje dotyczące pobranych próbek oraz dotyczące zdjęcia i ponownego umieszczenia zamknięć celnych oraz ewentualnego rozładowania, okazania oraz załadowania towaru po zakończeniu czynności;
3)
treść oświadczeń i wniosków złożonych przez osoby obecne podczas zatrzymania pojazdu.
3. 
Protokół odczytuje się kierującemu zatrzymanym pojazdem, a w razie konieczności innym osobom uczestniczącym w zatrzymaniu pojazdu, które powinny protokół podpisać. Brak podpisu którejkolwiek z tych osób należy opisać w protokole. W protokole dokonuje się odpowiedniej wzmianki o jego odczytaniu.