Rozdział 2 - Stosunek służbowy. - Warunki służby przygotowawczej i zasady odpowiedzialności służbowej kandydatów na szeregowych Policji Województwa Śląskiego przyjętych do służby przygotowawczej w charakterze pracowników kontraktowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.38.322

Akt utracił moc
Wersja od: 17 stycznia 1939 r.

Rozdział  II.

Stosunek służbowy.

§  4.
(1)
Kandydaci kontraktowi przed zawarciem umowy muszą posiadać następujące warunki:
a)
obywatelstwo polskie,
b)
nienaganną przeszłość,
c)
wiek od 20 - 28 lat,
d)
stan wolny,
e)
wzrost nie mniejszy niż 170 cm,
f)
odpowiednie uzdolnienie fizyczne,
g)
zdolność do działań prawnych,
h)
odpowiednie uzdolnienie umysłowe, biegłą znajomość języka polskiego w słowie i piśmie, ukończenie co najmniej 6 bądź 7 klas szkoły powszechnej, udowodnione świadectwem, lub wykształcenie ogólne, odpowiadające co najmniej 6 bądź 7 klasom szkoły powszechnej.
(2)
Stwierdzenie, czy kandydaci posiadają warunki, wyszczególnione w ust. (1) lit. h), jeżeli nie posiadają świadectwa z ukończenia co najmniej 6 bądź 7 klas szkoły powszechnej, należy do komisji, której skład ustala Główny Komendant Policji Województwa Śląskiego.
(3)
Z osobami, karanymi za przestępstwa z chęci zysku, oraz przeciwko którym toczy się postępowanie karno-sądowe o przestępstwa, ścigane z urzędu, lub postępowanie upadłościowe albo też postępowanie o ubezwłasnowolnienie, nie można zawrzeć umowy zawiązującej stosunek służbowy (§ 5).
(4)
Zawarcie umowy, zawiązującej stosunek służbowy (§ 5) z osobami, wydalonymi ze służby państwowej lub karanymi sądownie, wymaga zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych, mimo ustania niezdolności do zajmowania stanowisk w służbie państwowej w myśl ustaw karnych. Ograniczenie to nie stosuje się do osób karanych za wykroczenia.
(5)
Umowa zawiązująca stosunek służbowy będzie uznana za nieważną, jeżeli jej zawarcie nastąpiło na podstawie dokumentów fałszywych lub nieważnych, albo wyjdą na jaw okoliczności nie dopuszczające w myśl obowiązujących przepisów do zawiązania stosunku służbowego.
§  5.
Stosunek służbowy (przyjęcie do służby przygotowawczej w Policji Województwa Śląskiego) kandydatów kontraktowych zawiązuje się z chwilą podpisania umowy.
§  6.
(1)
Objęcie służby następuje w dniu oznaczonym w umowie.
(2)
Jeżeli kandydat kontraktowy w ciągu 7 dni od dnia oznaczonego w umowie nie zgłosi się do objęcia służby i nie usprawiedliwi zwłoki, umowa traci swą ważność z winy kandydata kontraktowego.
§  7.
Czas służby liczy się od dnia rzeczywistego jej objęcia.
§  8.
(1)
Przyjęty do służby składa przed przełożonym policyjnym, podpisującym z nim umowę, przyrzeczenie służbowe w następującym brzmieniu:

"Przyrzekam na powierzonym mi stanowisku pożytek Państwa Polskiego oraz dobro publiczne mieć zawsze przed oczyma, władzy zwierzchniej Państwa Polskiego wierności dochować, obowiązki swoje spełniać gorliwie i sumiennie, rozkazy i polecenia swych władz wykonywać dokładnie, tajemnicy urzędowej dochować, przepisów prawa strzec pilnie, wszystkich obywateli kraju w równym mając zachowaniu. Tak mi, Panie Boże, dopomóż".

(2)
Złożenie przyrzeczenia służbowego powinno być stwierdzone w odpowiednim protokole, załączonym do akt osobistych kandydata kontraktowego.