§ 6. - Warunki przydziału i opróżniania mieszkań służbowych, właściwość organów w tych sprawach i tryb postępowania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.24.152

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1964 r.
§  6.
1.
Zakład pracy obowiązany jest dostarczyć pracownikowi opróżniającemu mieszkanie służbowe inny lokal mieszkalny (lokal zastępczy), gdy rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło:
1)
przez zakład pracy bez winy pracownika,
2)
przez zakład pracy w drodze wypowiedzenia,
3)
przez pracownika ze względu na szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie w przypadkach uzasadniających rozwiązanie przez niego umowy bez wypowiedzenia,
4)
przez pracownika w drodze wypowiedzenia z powodu naruszenia przez zakład pracy podstawowych obowiązków względem pracownika.
2.
Koszty przeprowadzki do lokalu zastępczego ponosi zakład pracy.
3.
Spory co do przyczyn rozwiązania stosunku pracy rozstrzygane są przez komisje rozjemcze, działające na podstawie dekretu z dnia 24 lutego 1954 r. o zakładowych komisjach rozjemczych (Dz. U. Nr 10, poz. 35), a w sprawach im nie podlegających - przez sądy; jeżeli stosunek pracy powstał w drodze mianowania - spory rozstrzyga właściwy organ naczelny.
4.
Zakład pracy obowiązany jest dostarczyć inny lokal mieszkalny (lokal zastępczy) pracownikowi opróżniającemu mieszkanie służbowe wymienione w art. 63 ust. 2 pkt 3 prawa lokalowego z powodu zmiany charakteru pracy na pracę nie wymagającą zajmowania tego mieszkania.