Rozdział 6 - Przepisy przejściowe, dostosowujące i przepis końcowy - Warunki prowadzenia studiów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.1596

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 2017 r.

Rozdział  6

Przepisy przejściowe, dostosowujące i przepis końcowy

§  21. 
Podstawowa jednostka organizacyjna uczelni, o której mowa w art. 11 ust. 3 ustawy, w celu doskonalenia programu kształcenia dla kierunku studiów prowadzonego w dniu 10 października 2014 r., może dokonywać zmian:
1)
zajęć określonych w programie studiów, za które student może uzyskać łącznie do 50% punktów ECTS,
2)
łącznie do 30% ogólnej liczby efektów kształcenia

- według stanu obowiązującego w dniu 10 października 2014 r.

§  22. 
1. 
Podstawowa jednostka organizacyjna uczelni prowadząca:
1)
studia pierwszego stopnia na kierunku prawo, prawo kanoniczne lub na kierunku związanym z kształceniem w zakresie gałęzi prawa albo w zakresie analityki medycznej,
2)
studia drugiego stopnia na kierunku prawo, prawo kanoniczne lub na kierunku związanym z kształceniem w zakresie analityki medycznej

- może je prowadzić do zakończenia cyklu kształcenia rozpoczętego przed dniem 1 października 2015 r.

2. 
Uprawnienia podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni do prowadzenia:
1)
studiów pierwszego stopnia na kierunkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1,
2)
studiów drugiego stopnia na kierunkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2

- wygasają z dniem zakończenia ostatniego cyklu kształcenia rozpoczętego przed dniem 1 października 2015 r.

§  23. 
Uprawnienia podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni do prowadzenia studiów na kierunku związanym z kształceniem w zakresie fizjoterapii wygasają:
1)
z dniem zakończenia ostatniego cyklu kształcenia rozpoczętego przed dniem 1 października 2017 r. - w przypadku studiów pierwszego stopnia;
2)
z dniem 31 grudnia 2022 r. - w przypadku studiów drugiego stopnia.
§  24. 
1. 
Podstawowa jednostka organizacyjna uczelni posiadająca w dniu wejścia w życie rozporządzenia uprawnienie do prowadzenia studiów pierwszego stopnia oraz uprawnienie do prowadzenia studiów drugiego stopnia na kierunku związanym z kształceniem w zakresie fizjoterapii, które do dnia 1 października 2017 r. nie zostaną cofnięte, zawieszone albo nie wygasną, z dniem 1 października 2017 r. uzyskuje uprawnienie do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia.
2. 
Podstawowa jednostka organizacyjna uczelni, o której mowa w ust. 1, dostosuje program kształcenia dla kierunku studiów związanego z kształceniem w zakresie fizjoterapii do wymogów określonych w rozporządzeniu w terminie do dnia 1 października 2017 r.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, do czasu zakończenia kształcenia na studiach pierwszego stopnia lub studiach drugiego stopnia na kierunku związanym z kształceniem w zakresie fizjoterapii, minimum kadrowe dla wszystkich poziomów kształcenia stanowi minimum kadrowe, o którym mowa w § 13 ust. 1.
§  25. 
Do wniosku o nadanie oraz wniosku o przywrócenie uprawnienia do prowadzenia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu kształcenia, złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  26. 
1. 
Podstawowa jednostka organizacyjna uczelni dostosuje minimum kadrowe dla kierunku studiów prowadzonego w dniu wejścia w życie rozporządzenia:
1)
do wymogów określonych w § 9 ust. 2 i § 10 ust. 2 - w zakresie dotyczącym wymiaru zajęć prowadzonych przez samodzielnego nauczyciela akademickiego zaliczanego do minimum kadrowego dla kierunku studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym - w terminie do dnia 1 października 2018 r.;
2)
do pozostałych wymogów określonych w rozporządzeniu - w terminie do dnia 1 października 2017 r.
2. 
W okresie od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dnia 1 października 2018 r. minimum kadrowe dla kierunku studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym może stanowić:
1)
co najmniej jeden samodzielny nauczyciel akademicki oraz
2)
co najmniej pięciu nauczycieli akademickich posiadających stopień naukowy doktora, dla których uczelnia, w skład której wchodzi podstawowa jednostka organizacyjna uczelni, o której mowa w ust. 1, jest podstawowym miejscem pracy.
3. 
Do minimum kadrowego, o którym mowa w ust. 2, mogą zostać zaliczone osoby, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy, również w przypadku gdy uczelnia nie jest ich podstawowym miejscem pracy.
§  27. 
Podstawowa jednostka organizacyjna uczelni, która:
1)
w dniu wejścia w życie rozporządzenia posiada uprawnienie do prowadzenia studiów na kierunku lekarskim,
2)
uzyska uprawnienie do prowadzenia studiów na kierunku lekarskim w wyniku rozpatrzenia wniosku złożonego przed dniem wejścia w życie rozporządzenia

- dostosuje program kształcenia dla tego kierunku studiów oraz infrastrukturę dydaktyczno-naukową do wymogów określonych w rozporządzeniu w terminie do dnia rozpoczęcia cyklu kształcenia w roku akademickim 2017/2018.

§  28. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2016 r., z wyjątkiem § 17 ust. 1 w zakresie dotyczącym studiów na kierunku fizjoterapia, który wchodzi w życie z dniem 1 października 2017 r. 4
4 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 3 października 2014 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. poz. 1370), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1311).