Warunki posiadania, ewidencjonowania i przechowywania broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego przez Straż Marszałkowską.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.741

Akt utracił moc
Wersja od: 3 czerwca 2014 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH 1
z dnia 30 maja 2014 r.
w sprawie warunków posiadania, ewidencjonowania i przechowywania broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego przez Straż Marszałkowską

Na podstawie art. 129 ust. 4 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. z 2014 r. poz. 170, 502 i 616) zarządza się, co następuje:
Straż Marszałkowska posiada broń palną, zwaną dalej "bronią", i amunicję do tej broni na podstawie pozwolenia wydawanego przez Komendanta Stołecznego Policji oraz środki przymusu bezpośredniego, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. a, pkt 3-5, 7, pkt 12 lit. a i pkt 13 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz. U. poz. 628 i 1165 oraz z 2014 r. poz. 24).
1.
Broń i amunicja oraz środki przymusu bezpośredniego podlegają zewidencjonowaniu w książce ewidencji broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego.
2.
Wydanie i zwrot broni i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego ewidencjonuje się w książce wydawania i przyjęcia broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego.
3.
Poszczególne karty książek, o których mowa w ust. 1 i 2, numeruje się, przeszywa i opatruje na ostatniej stronie odciśniętą pieczęcią Kancelarii Sejmu, zabezpieczoną przezroczystą taśmą samoprzylepną.
4.
Książki, o których mowa w ust. 1 i 2, prowadzi i przechowuje w magazynie broni, o którym mowa w § 3, magazynier będący strażnikiem, wyznaczony przez Komendanta Straży Marszałkowskiej.
5.
Wzór książki, o której mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
6.
Wzór książki, o której mowa w ust. 2, stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
Broń, amunicję oraz środki przymusu bezpośredniego przechowuje się w pomieszczeniu, zwanym dalej "magazynem broni", administrowanym przez Straż Marszałkowską na terenie obiektów Kancelarii Sejmu pozostających w jej zarządzie, z zastrzeżeniem § 7 ust. 2.
1.
Magazyn broni jest odrębnym pomieszczeniem wewnętrznym bez otworów okiennych:
1)
usytuowanym w budynku murowanym, którego konstrukcja i położenie utrudniają włamanie;
2)
otoczonym ze wszystkich stron strefą administracyjną, w której wszystkie wejścia do pomieszczeń podłączone są do systemu kontroli dostępu, wykrywania włamania i napadu oraz sygnalizacji pożarowej, a znajdujące się w tej strefie szyby i okna naprzeciwko wejścia do magazynu broni są odporne na ostrzał z broni automatycznej;
3)
którego wejście znajduje się pod stałym nadzorem dowódcy zmiany Straży Marszałkowskiej.
2.
Magazyn broni wyposaża się w:
1)
osadzone w metalowej futrynie metalowe drzwi wejściowe:
a)
mające powyżej 4 cm grubości i co najmniej 5 klasę odporności na włamanie,
b)
zaopatrzone w blokady przeciwwyważeniowe i certyfikowany zamek co najmniej 6 klasy, posiadający minimum 100 tysięcy kombinacji,
c)
objęte kontrolą dostępu w systemie wymagającym korzystania z karty kontroli dostępu oraz indywidualnego kodu kontroli dostępu,
d)
przystosowane do plombowania;
2)
urządzenie do kontroli bezpiecznego ładowania i rozładowywania broni posiadające odpowiednie świadectwo kwalifikacyjne;
3)
podręczny sprzęt gaśniczy oraz w apteczkę pierwszej pomocy zawierającą również krople do oczu na wypadek porażenia gazem.
1.
Broń przechowuje się w szafach stalowych lub sejfach, plombowanych i zamykanych na atestowane zamki, lub na stojakach, znajdujących się w magazynie broni.
2.
Amunicję przechowuje się w szafach stalowych lub sejfach, plombowanych i zamykanych na atestowane zamki, znajdujących się w magazynie broni.
3.
Broń przechowuje się wyjętą z futerału, rozładowaną, ze zwolnionym kurkiem albo zwolnioną iglicą i odłączonym magazynkiem, technicznie sprawną, kompletną, czystą i zakonserwowaną.
4.
Amunicję przechowuje się w pudełkach lub pojemnikach w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju.
5.
Przy przechowywaniu broni i amunicji uwzględnia się wymagania określone przez ich producenta.
Protokolarnego odbioru magazynu broni pod względem technicznym dokonuje komisja powołana przez Szefa Kancelarii Sejmu, w skład której wchodzi również przedstawiciel Komendy Stołecznej Policji.
1.
Strażnik, po zakończeniu pracy lub wykonaniu powierzonego w jej ramach zadania, zdaje do magazynu broni wydaną broń i amunicję oraz wydane środki przymusu bezpośredniego.
2.
Środki przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek, pałek służbowych i ręcznych miotaczy substancji obezwładniających mogą być wydawane strażnikom jako ich osobiste wyposażenie i przechowywane poza magazynem broni, w pomieszczeniu służbowym, w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osobom nieuprawnionym.
3.
Środki przymusu bezpośredniego, o których mowa w ust. 2, ewidencjonuje się w książce wydawania i przyjęcia broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 6 czerwca 2014 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

KSIĄŻKA EWIDENCJI BRONI, AMUNICJI I ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

Lp.Nazwa broni i pozostałych środków przymusu bezpośredniegoKaliberSeria i numerRok produkcjiLiczba magazynkówLiczba i rodzaj amunicjiSeria i nr świadectwaWyposażenie dodatkowePodstawa zakupu lub przydziałuUwagi
1234567891011

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KSIĄŻKA WYDAWANIA I PRZYJĘCIA BRONI, AMUNICJI I ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

Lp.Potwierdzenie wydania z magazynu broniPotwierdzenie przyjęcia do magazynu broniUwagi
datagodz.nazwa broni i pozostałych środków przymusu bezpośredniegoseria i nr broniliczba magazynkówliczba i rodzaj amunicjiwyposażenie dodatkowepozostały sprzętpodpis wydającego (czytelny)podpis pobierającego (czytelny)datagodz.podpis zdającego (czytelny)podpis przyjmującego (czytelny)
12345678910111213141516
1 Minister Spraw Wewnętrznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 248, poz. 1491).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 października 2001 r. w sprawie warunków posiadania, ewidencjonowania i przechowywania broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego przez Straż Marszałkowską (Dz. U. Nr 131, poz. 1473), które na podstawie art. 83 pkt 6 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz. U. poz. 628 i 1165 oraz z 2014 r. poz. 24) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.