Rozdział 3 - Przewóz osób - Warunki poruszania się po drogach pojazdów specjalnych, pojazdów używanych do celów specjalnych oraz pojazdów używanych w związku z przewozem pojazdów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej oraz pojazdów straży pożarnej biorących udział w akcjach ratowniczych, a także warunki przewozu osób pojazdami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz straży pożarnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.193.1619

Akt utracił moc
Wersja od: 22 listopada 2002 r.

Rozdział  3

Przewóz osób

§  12.
Przewóz osób pojazdami Sił Zbrojnych, Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz straży pożarnej odbywa się przeznaczonymi lub przystosowanymi do tego celu pojazdami.
§  13.
Liczba osób przewożonych w pojazdach, o których mowa w § 12, powinna odpowiadać liczbie miejsc lub stanowisk w tych pojazdach i nie może przekraczać dopuszczalnej ładowności pojazdu.
§  14.
1.
Przewóz osób może odbywać się także samochodami ciężarowymi zgodnie z warunkami określonymi w ust. 2.
2.
Samochodem ciężarowym można przewozić osoby siedzące na skrzyni ładunkowej, której burty są zamknięte i zabezpieczone przed samoczynnym otwarciem, pod warunkiem, że:
1)
osoby nie zajmują miejsca między ładunkiem a kabiną kierowcy;
2)
pojazd nie przekracza prędkości 50 km/h.
3.
Przewóz do pięciu osób dopuszcza się tylko w pierwszej przyczepie, pod warunkiem że:
1)
osoby nie zajmują miejsca między ładunkiem a przednią ścianą przyczepy;
2)
osoby siedzą na podłodze przyczepy, której burty są zamknięte i zabezpieczone przed samoczynnym otwarciem;
3)
zespół pojazdów nie przekracza prędkości 20 km/h.
§  15.
Zabrania się przewożenia osób łącznie z materiałami niebezpiecznymi lub innym ładunkiem, który z uwagi na właściwości lub budowę może zagrozić bezpieczeństwu tych osób.
§  16.
1.
W pojeździe specjalnym lub używanym do celów specjalnych na miejscach przewidzianych konstrukcją pojazdu może być przewożona załoga, obsługa lub inne osoby.
2.
Przy przewozie osób pojazdem, o którym mowa w ust. 1, bez względu na jego przeznaczenie lub rodzaj wykonywanego zadania nie można przekraczać dopuszczalnej ładowności pojazdu.