§ 3. - Warunki poruszania się po drogach pojazdów nienormatywnych Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Służby Celnej oraz jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2012.1142

Akt utracił moc
Wersja od: 18 października 2012 r.
§  3.
1.
Organizator transportu jest obowiązany do opracowania planu przejazdu pojazdu nienormatywnego, który to plan uwzględnia w szczególności:
1)
termin oraz adres miejsca rozpoczęcia i zakończenia przejazdu, a jeżeli przejazd rozpoczyna się lub kończy poza granicami kraju - nazwę przejścia granicznego, przez które będzie dokonywany przejazd;
2)
trasę i harmonogram przejazdu;
3)
czas i miejsce postoju;
4)
rodzaj i masę ładunku;
5)
markę, typ, numer rejestracyjny, masę własną, dopuszczalną ładowność, liczbę osi pojazdu oraz liczbę kół na każdej osi; w przypadku zespołu pojazdów dane te podaje się odrębnie dla pojazdu silnikowego i przyczepy;
6)
wymiary i rzeczywistą masę całkowitą pojazdu lub zespołu pojazdów, wraz z ładunkiem i bez ładunku;
7)
rozstaw osi oraz naciski każdej osi pojazdu wraz z ładunkiem i bez ładunku;
8)
liczbę pojazdów jadących w kolumnie oraz długość kolumny;
9)
sposób pilotowania, o ile jest wymagane;
10)
czas przejazdu po jezdni przeznaczonej dla przeciwnego kierunku ruchu;
11)
sposób zabezpieczenia urządzeń umieszczonych w pasie drogowym uzgodniony z właściwym zarządcą drogi;
12)
warunki przejazdu po drogowym obiekcie inżynierskim, w zależności od potrzeb:
a)
ograniczenia lub wyeliminowania ruchu innych pojazdów na obiekcie,
b)
ograniczenia prędkości przejazdu,
c)
sposobu przejazdu po określonym pasie ruchu lub w osi jezdni,
d)
sposobu przeciągania przyczepy za pomocą liny,
e)
sposobu dodatkowego podparcia przęsła,
f)
sposobu ominięcia wiaduktu nad linią kolejową objazdem w poziomie szyn;
13)
nazwę podmiotu, na rzecz którego wykonywany jest przejazd pojazdu nienormatywnego, oraz informacje o numerach kontaktowych telefonów osoby odpowiedzialnej za bezpośrednią realizację przejazdu oraz organizatora transportu.
2.
Jeżeli przejazd tego samego pojazdu, zespołu pojazdów lub kolumny pojazdów nienormatywnych odbywa się wielokrotnie po tej samej trasie, w planie przejazdu wskazuje się, oprócz danych określonych w ust. 1, liczbę i harmonogramy poszczególnych przejazdów oraz czasy i miejsca postojów.
3.
Organizator transportu ustala harmonogram przejazdu tak, aby zminimalizować utrudnienie w ruchu drogowym lub zagrożenie jego bezpieczeństwa, uwzględniając w szczególności wymiary pojazdu (zespołu pojazdów) nienormatywnego, liczbę pojazdów w kolumnie oraz jej długość. Zaplanowany w trakcie przejazdu postój pojazdów nienormatywnych powinien odbywać się poza jezdnią i poboczem drogi.
4.
Kierujący pojazdem nienormatywnym jest obowiązany posiadać przy sobie i okazywać organom kontroli ruchu potwierdzoną za zgodność przez organizatora transportu kopię planu przejazdu.