§ 8. - Warunki oraz rodzaje i wysokość świadczeń pomocy materialnej dla studentów studiów dziennych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.56.334

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1989 r.
§  8.
1.
Pierwszeństwo w korzystaniu z miejsca w domu studenckim przysługuje studentowi pobierającemu część stypendium uzależnioną od warunków materialnych studenta, zamieszkałemu na stałe w miejscowości nie będącej siedzibą szkoły wyższej, z której codzienny dojazd do szkoły jest niemożliwy lub w znacznym stopniu utrudniałby wywiązywanie się z obowiązków studenckich. Szczegółowe kryteria przyznawania miejsc w domu studenckim, jednolite dla szkół wyższych ośrodka akademickiego, ustalają wspólnie rektorzy szkół wyższych tego ośrodka, uwzględniając sytuację materialną, wyniki w nauce oraz aktywność społeczną studenta.
2.
Odpłatność studenta za miejsce w domu studenckim ustala rektor szkoły wyższej w porozumieniu z uczelnianymi organami samorządu studenckiego i ogólnokrajowych organizacji studenckich, z tym że nie może ona przekraczać miesięcznego kosztu utrzymania jednego miejsca w domu studenckim w szkole wyższej w okresie trzech miesięcy poprzedzających ustalenie odpłatności. Suma wpływów z opłat za miejsce w domach studenckich nie może być niższa niż 50% kosztów utrzymania domów studenckich, z wyłączeniem skutków decyzji, o których mowa w ust. 5.
3.
Przy ustalaniu kosztu, o którym mowa w ust. 2, nie uwzględnia się kosztów utrzymania obiektów i pomieszczeń użytkowanych przez akademicką służbę zdrowia oraz studenckie kluby kulturalne lub użytkowanych na inne cele nie związane z działalnością domów studenckich.
4.
Z odpłatności za miejsce w domu studenckim są zwolnieni:
1)
studenci wyższych szkół morskich, kwaterowani w domach studenckich,
2)
dzieci rodzin studenckich i samotnych studentów.
5.
W uzasadnionych indywidualnych wypadkach rektor szkoły wyższej może zwolnić w całości lub w części z odpłatności za miejsce w domu studenckim studenta znajdującego się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej.