Rozdział 4 - Przepisy wspólne i końcowe. - Warunki ogólne, naukowe i zawodowe, jakim powinny odpowiadać osoby mające wykonywać czynności mierniczego górniczego, geologa górniczego i asystenta mierniczego górniczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.11.55

Akt utracił moc
Wersja od: 12 kwietnia 1968 r.

Rozdział  4.

Przepisy wspólne i końcowe.

§  16.
1.
Profesorowie zwyczajni i nadzwyczajni oraz docenci etatowi wykładający geodezję w zakresie geodezji górniczej w wyższych szkołach technicznych uzyskują uprawnienia mierniczego górniczego bez obowiązku złożenia egzaminu.
2.
Profesorowie zwyczajni i nadzwyczajni oraz docenci etatowi wykładający geologię z zakresu geologii górniczej w wyższych szkołach technicznych uzyskują uprawnienia geologa górniczego bez obowiązku złożenia egzaminu.
§  17.
1.
Osoby posiadające uprawnienia geologa górniczego w zakresie określonym w § 1 ust. 1 pkt 2 lit. b) i c) lub asystenta mierniczego górniczego w zakresie określonym w § 1 ust. 1 pkt 3 lit. b) mogą ubiegać się o uprawnienia do wykonywania czynności geologa górniczego w podziemnych zakładach górniczych (§ 1 ust. 1 pkt 2 lit. a) oraz asystenta mierniczego górniczego we wszystkich zakładach górniczych niezależnie od sposobu eksploatacji złoża kopaliny (§ 1 ust. 1 pkt 3 lit. a):
1)
po przedstawieniu dowodu odbycia dodatkowej praktyki w podziemnych zakładach górniczych, wynoszącej co najmniej połowę okresu praktyki określonej w § 5 ust. 1 i w § 6 ust. 1, oraz
2)
po złożeniu przed komisją egzaminacyjną (§ 2 pkt 2) z wynikiem zadowalającym dodatkowego egzaminu ustnego.
2.
Dodatkowy egzamin ustny powinien wykazać wiedzę kandydata w zakresie określonym w § 10 z uwzględnieniem specyfiki górnictwa podziemnego. Egzamin przeprowadza się w trybie i na zasadach określonych w rozdziale 3.
§  18.
Osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie górniczym lub podejmujące pracę w takim przedsiębiorstwie, a posiadające w dniu wejścia w życie przepisów rozporządzenia stwierdzone na podstawie art. 20 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) uprawnienia do sporządzania projektów badań i dokumentacji geologicznych w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż określonych kopalin, jeżeli spełniają warunki ustalone w § 5 ust. 1 pkt 1-5, uzyskują stwierdzenie uprawnień geologa górniczego:
1)
w odkrywkowych zakładach górniczych (§ 1 ust. 1 pkt 2 lit. b) oraz w zakładach górniczych wydobywających kopaliny w stanie płynnym i gazowym sposobem otworów wiertniczych lub z innych ujęć (§ 1 ust. 1 pkt 2 lit. c) - bez obowiązku złożenia egzaminu.
2)
w podziemnych zakładach górniczych (§ 1 ust. 1 pkt 2 lit. a) - po złożeniu egzaminu z przepisów prawa górniczego oraz z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, których znajomość jest niezbędna w zakresie jego czynności.
§  19.
Osoby, które przedstawią świadectwo ukończenia średniej szkoły górniczej na wydziale górniczym oraz które wykonywały prace objęte zakresem czynności zawodowych asystenta mierniczego górniczego w okresie co najmniej 10 lat, mogą ubiegać się o dopuszczenie do egzaminu na asystenta mierniczego górniczego (§ 1 ust. 1 pkt 3) w okresie jednego roku licząc od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  20.
1.
Osoby pełniące w dniu wejścia w życie rozporządzenia obowiązki geologa górniczego w przedsiębiorstwach górniczych lub zatrudnione w jednostkach nadrzędnych na stanowiskach, do których zakresu działania należy nadzór nad działalnością geologiczną przedsiębiorstw górniczych, mogą uzyskać uprawnienia geologa górniczego w grupie zakładów górniczych (§ 1 ust. 1 pkt 2 lit. a), b) lub c), w której odbyły praktykę w górniczej służbie geologicznej (§ 5 ust. 3), jeżeli:
1)
złożą wniosek o stwierdzenie uprawnień w terminie trzech miesięcy od daty wejścia w życie rozporządzenia,
2)
przedstawią jeden z następujących dyplomów: magistra inżyniera lub inżyniera geologa górniczego, magistra inżyniera lub inżyniera geodety górniczego, magistra geologii, magistra inżyniera lub inżyniera górnika bądź jeden z dyplomów równorzędnych oraz dowód odbycia sześcioletniej praktyki w górniczej służbie geologicznej (§ 5 ust. 2) oraz
3)
złożą egzamin z przepisów prawa górniczego, geologicznego oraz z przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
2.
Osoby wymienione w ust. 1, a posiadające w dniu wejścia w życie rozporządzenia stwierdzone na podstawie art. 20 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) uprawnienia do sporządzania projektów badań i dokumentacji geologicznych w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż określonych kopalin - uzyskują uprawnienia geologa górniczego odpowiadające ich praktyce w zakładach górniczych, na zasadach ustalonych w § 18 pkt 1 i 2, jeżeli przedstawią dyplom i dowód odbycia praktyki określone w ust 1 oraz złożą wniosek o stwierdzenie uprawnień w terminie określonym w ust. 1 pkt 1.
3.
Osoby określone w ust. 1 i 2 mogą wykonywać czynności geologa górniczego w dotychczasowym zakresie do czasu załatwienia wniosku o stwierdzenie uprawnień przez Wyższy Urząd Górniczy.
§  21.
Wyższy Urząd Górniczy wydaje świadectwa stwierdzające uprawnienia do wykonywania czynności mierniczego górniczego, geologa górniczego lub asystenta mierniczego górniczego (§ 1 ust. 1).
§  22.
Uprawnienia mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego uzyskane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują swoją moc i upoważniają do wykonywania czynności mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego we wszystkich zakładach górniczych niezależnie od sposobu eksploatacji złoża kopaliny.
§  23.
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac oraz Ministrem Finansów określi wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji egzaminacyjnej.
§  24.
Egzaminy rozpoczęte przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zostaną przeprowadzone według dotychczasowych przepisów.
§  25.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 stycznia 1958 r. w sprawie warunków uzyskania uprawnień do wykonywania czynności mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego (Dz. U. Nr 6, poz. 18).
§  26.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.