Rozdział 3 - Egzaminy oraz zasady i tryb ich przeprowadzania. - Warunki ogólne, naukowe i zawodowe, jakim powinny odpowiadać osoby mające wykonywać czynności mierniczego górniczego, geologa górniczego i asystenta mierniczego górniczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.11.55

Akt utracił moc
Wersja od: 12 kwietnia 1968 r.

Rozdział  3.

Egzaminy oraz zasady i tryb ich przeprowadzania.

§  7.
1.
Egzaminy dla osób ubiegających się o uprawnienia mierniczego górniczego, geologa górniczego i asystenta mierniczego górniczego przeprowadza komisja egzaminacyjna przy Wyższym Urzędzie Górniczym.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą: przewodniczący, zastępca przewodniczącego i członkowie, powołani na okres trzech lat przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego spośród specjalistów z zakresu miernictwa górniczego, prawa górniczego oraz geologii górniczej i prawa geologicznego.
3.
Dla kandydatów ubiegających się o uprawnienia geologa górniczego w skład komisji, o której mowa w ust. 2, wchodzą dodatkowo członkowie spośród osób wyznaczonych przez Prezesa Centralnego Urzędu Geologii.
4.
Komisja egzaminacyjna egzaminuje w kompletach złożonych z 3-5 członków, wyznaczonych przez przewodniczącego komisji.
§  8.
Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej.
§  9.
1.
Egzamin pisemny polega na opracowaniu praktycznego tematu ustalonego przez Wyższy Urząd Górniczy, uwzględniającego rodzaj uprawnień, o których ubiega się kandydat, oraz związanego w zasadzie z pracą kandydata w jego zakładzie pracy.
2.
Rozmiar pracy powinien być tak określony, aby ubiegający się o uprawnienia mierniczego górniczego lub geologa górniczego mógł ją wykonać i opracować w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące, ubiegający się zaś o uprawnienia asystenta mierniczego górniczego w okresie czterech tygodni.
3.
Praca powinna być wykonana pod nadzorem jednego z członków komisji egzaminacyjnej, wyznaczonego przez przewodniczącego komisji.
4.
Komisja egzaminacyjna może zwolnić kandydata od egzaminu pisemnego w całości lub ograniczyć temat pracy pisemnej do niektórych zagadnień, jeżeli przedstawione przez kandydata prace zawodowe z zakresu miernictwa górniczego lub geologii górniczej zostały wykonane przez niego osobiście oraz zostały przez komisję uznane za wystarczające.
§  10.
Egzamin ustny, w zależności od uprawnień, o które ubiega się kandydat, powinien wykazać wiedzę kandydata niezbędną do wykonywania czynności mierniczego górniczego, geologa górniczego lub asystenta mierniczego górniczego w zakresie przepisów prawa górniczego, prawa geologicznego oraz przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, których znajomość jest niezbędna w zakresie jego czynności.
§  11.
1.
Wyniki pracy pisemnej i egzaminu ustnego są oceniane większością głosów członków kompletu egzaminacyjnego. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
2.
Wynik pracy pisemnej oraz egzaminu ustnego ocenia się jako "zadowalający" lub "niezadowalający" i uwidacznia w protokole komisji egzaminacyjnej.
§  12.
Osoba ubiegająca się o dopuszczenie do egzaminu wnosi opłatę egzaminacyjną w wysokości 400,-zł. Opłata ta nie podlega zwrotowi w razie nieusprawiedliwionego niestawienia się na egzamin lub odstąpienia od egzaminu.
§  13.
1.
Ubiegający się o uprawnienia mierniczego górniczego, geologa górniczego lub asystenta mierniczego górniczego powinien złożyć wniosek do Wyższego Urzędu Górniczego. Do wniosku należy dołączyć:
1)
oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego,
2)
życiorys,
3)
dowód ukończenia wymaganych studiów,
4)
zaświadczenie z odbycia praktyki zawodowej,
5)
dowód wniesienia opłaty egzaminacyjnej.
2.
Ubiegający się o zwolnienie z egzaminu pisemnego (§ 9 ust. 4) powinien ponadto złożyć odpisy swoich prac zawodowych, poświadczone przez mierniczego górniczego lub geologa górniczego, pod którego nadzorem prace te zostały wykonane.
3.
Zaświadczenie wymienione w ust. 1 pkt 4 powinno być podpisane przez mierniczego górniczego lub geologa górniczego.
§  14.
1.
Niewykonanie w oznaczonym terminie pracy pisemnej lub nieprzystąpienie do egzaminu ustnego bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od egzaminu. Ponowne dopuszczenie do egzaminu może nastąpić po upływie trzech miesięcy.
2.
Odstąpienie od egzaminu powoduje zwrot dokumentów.
§  15.
Jeżeli praca pisemna lub egzamin ustny zostały ocenione niezadowalająco, Wyższy Urząd Górniczy ustala termin, w którym kandydat może być dopuszczony do ponownego egzaminu. Termin ten powinien wynosić co najmniej 6 miesięcy, a jeżeli niezadowalająca ocena nastąpiła przy egzaminie ponownym - co najmniej 1 rok od powtórnego egzaminu.