Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Warunki ogólne, naukowe i zawodowe, jakim powinny odpowiadać osoby mające wykonywać czynności mierniczego górniczego, geologa górniczego i asystenta mierniczego górniczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.11.55

Akt utracił moc
Wersja od: 12 kwietnia 1968 r.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Rozporządzenie ustala warunki ogólne, naukowe i zawodowe, jakim powinny odpowiadać osoby mające wykonywać czynności:
1)
mierniczego górniczego,
2)
geologa górniczego:
a)
w podziemnych zakładach górniczych,
b)
w odkrywkowych zakładach górniczych,
c)
w zakładach górniczych wydobywających kopaliny w stanie płynnym i gazowym sposobem otworów wiertniczych lub z innych ujęć,
3)
asystenta mierniczego górniczego:
a)
we wszystkich zakładach górniczych niezależnie od sposobu eksploatacji złoża kopaliny,
b)
w odkrywkowych zakładach górniczych oraz w zakładach górniczych wydobywających kopaliny w stanie płynnym i gazowym sposobem otworów wiertniczych lub z innych ujęć.
2.
Geolog górniczy posiadający uprawnienia do wykonywania czynności w podziemnych zakładach górniczych uprawniony jest także do wykonywania czynności w odkrywkowych zakładach górniczych.
§  2.
Czynności mierniczego górniczego, geologa górniczego lub asystenta mierniczego górniczego może wykonywać osoba, która:
1)
posiada obywatelstwo polskie, korzysta w pełni z praw publicznych i obywatelskich praw honorowych oraz włada biegle językiem polskim w słowie i piśmie,
2)
spełnia warunki naukowe i zawodowe określone w rozporządzeniu oraz wykazała posiadanie niezbędnych fachowych wiadomości i obowiązujących przepisów przez złożenie z pomyślnym wynikiem egzaminu przed komisją ustanowioną przy Wyższym Urzędzie Górniczym,
3)
została wpisana do rejestru mierniczych górniczych, geologów górniczych i asystentów mierniczego górniczego.
§  3.
1.
Warunki naukowe obejmują ukończenie studiów stwierdzone odpowiednim dyplomem lub świadectwem określonym w rozporządzeniu.
2.
Warunki zawodowe obejmują praktykę w górniczej służbie mierniczo-geologicznej, określoną co do zakresu i czasu trwania w § 4, 5 i 6, odbytą po uzyskaniu dyplomu lub świadectwa.
3.
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego może na poczet praktyki zawodowej określonej w ust. 2 zaliczyć w całości lub w części praktykę odbytą przed uzyskaniem dyplomu lub świadectwa.
4.
Do okresu praktyki nie wlicza się przerw w pracy, trwających powyżej trzech miesięcy.