Warunki oddawania w podnajem lub bezpłatne używanie lokalu mieszkalnego objętego publiczną gospodarką lokalami.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.33.196

Akt utracił moc
Wersja od: 6 czerwca 1959 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 9 maja 1959 r.
w sprawie warunków oddawania w podnajem lub bezpłatne używanie lokalu mieszkalnego objętego publiczną gospodarką lokalami.

Na podstawie art. 39 ust. 5 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. Nr 10, poz. 59) zarządza się, co następuje:
Właściwy do spraw lokalowych organ prezydium rady narodowej uprawniony jest w warunkach określonych w niniejszym rozporządzeniu do udzielania zezwoleń osobom zajmującym mieszkanie na podstawie przydziału na oddanie całego zajmowanego mieszkania w podnajem lub w bezpłatne używanie na czas określony.
W budynkach spółdzielni mieszkaniowych zarządy tych spółdzielni uprawnione są do udzielania swoim członkom, zajmującym mieszkanie na podstawie przydziału, zezwolenia na oddanie w podnajem lub w bezpłatne używanie lokali mieszkalnych nie wyłączonych spod publicznej gospodarki lokalami.
1.
Zezwolenia, o których mowa w §§ 1 i 2, powinny być udzielone w przypadkach:
1)
wyjazdu za granicę na placówkę dyplomatyczną lub konsularną lub w innych sprawach służbowych albo w celach naukowych lub kulturalnych,
2)
delegacji służbowej do innej miejscowości,
3)
odbywania służby wojskowej.
2.
Poza tym zezwolenia, o których mowa w §§ 1 i 2, mogą być udzielane w przypadkach, gdy zachodzą inne ważne okoliczności uzasadniające udzielenie zezwolenia; okolicznościami takimi są w szczególności:
1)
odbywanie kuracji połączonej z przebywaniem poza lokalem, w którym odbywający kurację zamieszkuje,
2)
wyjazd na studia do innej miejscowości.
3.
W przypadkach określonych w ust. 2 pkt 1 udzielenie zezwolenia następuje na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej.
4.
Udzielenie zezwolenia następuje na okres wymagający przebywania poza lokalem oddanym w podnajem lub bezpłatne używanie. W miarę potrzeby zezwolenie może być przedłużone.
W miastach, w których na podstawie przepisów szczególnych obowiązują ograniczenia w meldowaniu nowych mieszkańców, umowy o podnajem lub oddanie w bezpłatne używanie lokalu mieszkalnego mogą być zawierane tylko z osobami uprawnionymi do zameldowania się w danym mieście na pobyt stały lub okresowy.
1.
Umowa o podnajem lub oddanie w bezpłatne używanie powinna być zawarta na piśmie na okres nie dłuższy od tego, na który udzielone zostało zezwolenie (§§ 1 i 2).
2.
Osoba, która otrzymała zezwolenie, obowiązana jest przedłożyć odpis umowy organowi, który zezwolenia udzielił.
W razie gdy osoba, która otrzymała zezwolenie na oddanie mieszkania w podnajem (w bezpłatne używanie), nie powróci do niego na skutek zamieszkania w innej miejscowości, po upływie okresu, na który zezwolenie zostało udzielone - organ, który przydzielił tej osobie lokal mieszkalny, może cofnąć przydział na podstawie art. 36 prawa lokalowego.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.