Rozdział 2 - Zmiana przydzielonego numeru - Warunki korzystania z uprawnień w publicznych sieciach telefonicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.249.1670

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 2010 r.

Rozdział  2

Zmiana przydzielonego numeru

§  2. 
1. 
Abonent publicznej sieci telefonicznej może wystąpić z wnioskiem w formie pisemnej do dostawcy usług zapewniającego mu przyłączenie do publicznej sieci telefonicznej o zmianę przydzielonego numeru, jeżeli korzystanie z przydzielonego numeru jest dla abonenta uciążliwe.
2. 
We wniosku abonent wykazuje, że korzystanie z przydzielonego numeru jest uciążliwe, w szczególności opisuje i wyjaśnia, na czym polega uciążliwość. Jeżeli uciążliwość polega na występowaniu uciążliwych połączeń, to abonent podaje ich przybliżone daty i godziny.
3. 
Wniosek abonenta spełniający wymogi, o których mowa w ust. 2, podlega rozpatrzeniu i zrealizowaniu w terminie 21 dni od dnia jego złożenia, z zastrzeżeniem § 3.
4. 
Zrealizowanie wniosku abonenta polega na przydzieleniu, zamiast dotychczasowego, nowego numeru i jego uruchomieniu.
5. 
Przed uruchomieniem nowego numeru dostawca usług, o którym mowa w ust. 1, zawiadamia w formie pisemnej abonenta o przydzieleniu i o terminie uruchomienia nowego numeru.
6. 
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 5, powinno być doręczone abonentowi w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
§  3. 
1. 
W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku dostawca usług, o którym mowa w § 2 ust. 1, w terminie 21 dni od dnia jego złożenia, zawiadamia w formie pisemnej abonenta o odmowie zmiany przydzielonego numeru wraz z podaniem uzasadnienia.
2. 
Odmowa zmiany przydzielonego numeru z powodu braku możliwości technicznych może być udzielona abonentowi w przypadku wydania przez Prezesa UKE decyzji, o której mowa w art. 74 ust. 2 ustawy, zwanej dalej "decyzją Prezesa UKE", w przedmiocie zawieszenia uprawnienia, o którym mowa w art. 69 ustawy.
3. 
Jeżeli w dniu złożenia wniosku abonenta toczy się albo w okresie 21 dni od dnia złożenia wniosku zostało wszczęte postępowanie w celu wydania decyzji Prezesa UKE w przedmiocie zawieszenia uprawnienia, o którym mowa w art. 69 ustawy, dostawca usług, o którym mowa w § 2 ust. 1, niezwłocznie zawiadamia w formie pisemnej abonenta o powyższej okoliczności.
4. 
Po otrzymaniu decyzji Prezesa UKE w wyniku postępowania, o którym mowa w ust. 3, dostawca usług, o którym mowa w § 2 ust. 1, zawiadamia w formie pisemnej abonenta, w terminie 14 dni od dnia otrzymania tej decyzji, o odmowie zmiany przydzielonego numeru wraz z podaniem uzasadnienia. Zawiadomienie o odmowie powinno określać wynikający z decyzji Prezesa UKE termin realizacji uprawnienia abonenta do zmiany przydzielonego numeru.
5. 
Jeżeli Prezes UKE w wyniku postępowania, o którym mowa w ust. 3, wyda decyzję odmawiającą zawieszenia uprawnienia, o którym mowa w art. 69 ustawy, wniosek abonenta zostaje zrealizowany w terminie 14 dni od dnia doręczenia dostawcy usług lub operatorowi tej decyzji. Dostawca usług zawiadamia abonenta, w formie pisemnej, w tym terminie o nowym przydzielonym numerze i o terminie jego uruchomienia.
§  4. 
1. 
Na żądanie abonenta dostawca usług, o którym mowa w § 2 ust. 1, przesyła zawiadomienia, o których mowa w § 2 ust. 5 oraz § 3 ust. 1 i 3-5, wyłącznie drogą elektroniczną na wskazany przez abonenta w tym celu adres poczty elektronicznej albo za pomocą podobnego środka porozumiewania się na odległość.
2. 
Żądanie abonenta, o którym mowa w ust. 1, powinno określać jednolity sposób przesyłania wszystkich zawiadomień, o których mowa w § 2 ust. 5 oraz § 3 ust. 1 i 3-5.
3. 
Jeżeli abonent zażądał przekazania treści zawiadomień, o których mowa w § 2 ust. 5 oraz § 3 ust. 1 i 3-5, telefonicznie, powinien jednocześnie wskazać inny sposób zawiadomienia, jaki dostawca usług, o którym mowa w § 2 ust. 1, będzie mógł zastosować w przypadku, gdyby abonent ten nie odbierał połączenia lub z przyczyn technicznych leżących po jego stronie dostawca usług nie mógł nawiązać z nim połączenia.
§  5. 
W przypadku zakresów numeracji służących do bezpośredniego połączenia z abonentem sieci wewnętrznej, zwanych dalej "DDI", zmianie podlega zakres 10 numerów z zachowaniem ciągłości ostatnich cyfr od 0 do 9 lub wielokrotność takiego zakresu.