§ 9. - Warunki, jakim powinny odpowiadać urządzenia do gromadzenia, usuwania i unieszkodliwiania nieczystości oraz sposób korzystania z tych urządzeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 11 stycznia 1960 r.
§  9.
1.
W miejscowościach, w których istnieje publiczna sieć kanalizacyjna, nieczystości płynne wywożone z nieruchomości powinny być odprowadzane do kanalizacji albo przez punkty zlewne, tj. odpowiednio urządzone studzienki kanalizacyjne umożliwiające bezpośrednie odprowadzanie nieczystości z pojazdu do kanalizacji, albo przez stacje zlewne, tj. specjalne urządzenia, w których nieczystości zostają wstępnie oczyszczone przed odprowadzeniem ich do kanalizacji.
2.
Punkty zlewne wyznacza miejscowe przedsiębiorstwo (zakład) wodociągów i kanalizacji w uzgodnieniu z organem Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nawierzchnia przy punktach zlewnych powinna być wodoszczelna z odpowiednim spadkiem w kierunku spustu. Nawierzchnia przy spuście powinna być zmywana.
3.
Stacje zlewne powinny być położone w odległości co najmniej 500 metrów od obiektów przemysłu spożywczego.
4.
Nieczystości płynne, których nie odprowadza się do kanalizacji, należy wywozić na pola asenizacyjne lub pola zaorywane. Pola asenizacyjne służą do wylewania nieczystości płynnych w celu ich unieszkodliwiania, a następnie do wykorzystania gleby pod uprawy roślin. Na polach zaorywanych następuje wyłącznie unieszkodliwianie nieczystości.
5.
Na pola asenizacyjne i zaorywane należy przeznaczyć tereny równe (bez spadków) o glebie piaszczystej i poziomie wód gruntowych nie mniejszym niż 1,5 m. Pola asenizacyjne i zaorywane powinny być usytuowane w odległości co najmniej 1.000 m od budynków mieszkalnych bądź użytkowanych na szkoły, zakłady wychowawcze, lecznicze lub opiekuńcze oraz od obiektów przemysłu spożywczego. Właściwe organy sanitarne mogą zezwalać w uzasadnionych przypadkach na zmniejszenie tej odległości. Miejsca na pola asenizacyjne i zaorywane powinny być w miarę możności tak wybrane, aby najczęściej spotykane w tym miejscu wiatry wiały od terenów mieszkalnych w kierunku tych pól. Pola asenizacyjne i zaorywane powinny być otoczone wałem ziemnym i pasem wysokiej zieleni.
6.
Lokalizacja pola asenizacyjnego lub zaorywanego powinna być uzgodniona z właściwym organem administracji gospodarki wodnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej.