§ 8. - Warunki, jakim powinny odpowiadać urządzenia do gromadzenia, usuwania i unieszkodliwiania nieczystości oraz sposób korzystania z tych urządzeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 11 stycznia 1960 r.
§  8.
1.
Nieczystości stałe powinny być unieszkodliwiane zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi na wysypiskach bądź spalane; w miarę występowania zapotrzebowania na nawozy organiczne należy przerabiać je na nawóz organiczny.
2.
Wysypiska nieczystości stałych należy lokalizować w takich miejscach lub wyposażać w takie urządzenia, aby wody opadowe spływające z ich terenów nie były źródłem zanieczyszczania wód powierzchniowych i podziemnych.
3.
Wysypiska i zakłady przerobu nieczystości na nawóz organiczny powinny być zakładane poza strefą zabudowy mieszkalnej. Miejsca na wysypiska i zakłady przerobu nieczystości powinny być w miarę możności tak wybrane, aby najczęściej spotykane w tym miejscu wiatry wiały od terenów mieszkalnych w kierunku tych wysypisk (zakładów), a ponadto zlokalizowane w odległości co najmniej 500 m od budynków mieszkalnych bądź użytkowanych na szkoły, zakłady wychowawcze, lecznicze lub opiekuńcze oraz od obiektów przemysłu spożywczego. Właściwe organy sanitarne mogą zezwalać w uzasadnionych przypadkach na zmniejszenie tej odległości. Wysypiska i zakłady przerobu nieczystości na nawóz organiczny powinny być oddzielone pasem wysokiej zieleni od strony miasta (osiedla).
4.
Codziennie po zakończeniu zwózki na wysypiskach nieczystości powinny być przykrywane warstwą izolacyjną o grubości zapewniającej dostateczną izolację od otoczenia.
5.
Wybieranie odpadków użytkowych na wysypiskach dozwolone jest tylko przez specjalnie zorganizowane zakłady sortownicze, w których praca ręczna powinna odbywać się przy zastosowaniu urządzeń przeciwpylnych i sprzętu ochrony osobistej dla pracujących.
6.
Lokalizacja wysypiska, zakładu przerobu nieczystości na nawóz organiczny, zakładu sortowania odpadków użytkowych lub spalarni powinna być uzgodniona z organem Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a w odniesieniu do wysypisk również z właściwym organem administracji gospodarki wodnej.
7.
Organ do spraw gospodarki komunalnej prezydium właściwej rady narodowej ustala, do kogo należy obowiązek założenia, utrzymania i prowadzenia wysypiska, zakładu przerobu nieczystości na nawóz organiczny, zakładu sortowania odpadków użytkowych lub spalarni.
8.
Odprowadzanie nieczystości stałych do kanalizacji może odbywać się za zgodą i na warunkach określonych przez miejscowe przedsiębiorstwo (zakład) wodociągów i kanalizacji.