§ 1. - Warunki, jakim powinny odpowiadać urządzenia do gromadzenia, usuwania i unieszkodliwiania nieczystości oraz sposób korzystania z tych urządzeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 11 stycznia 1960 r.
§  1.
1.
Zbiorniki do gromadzenia nieczystości stałych na terenie nieruchomości powinny być zamykane i szczelne, wykonane z materiałów trwałych i odpornych na wilgoć oraz posiadać gładkie powierzchnie. Zbiorniki metalowe należy zabezpieczać przed korozją zarówno na powierzchni wewnętrznej, jak i zewnętrznej.
2.
Zbiorniki, o których mowa w ust. 1, mogą być przenośne lub stałe. Należy w zasadzie stosować zbiorniki przenośne. Stosowanie zbiorników stałych dopuszczalne jest przejściowo w razie braku zbiorników przenośnych. Likwidację zbiorników stałych na terenie danej nieruchomości zarządza organ do spraw gospodarki komunalnej prezydium właściwej rady narodowej.
3.
Pojemność zbiorników przenośnych nie powinna przekraczać 110 litrów, o ile transport tych zbiorników i wyładunek nieczystości z tych zbiorników nie odbywa się mechanicznie.
4.
Zbiorniki stałe (śmietniki) powinny odpowiadać następującym warunkom:
1)
dno zbiornika powinno posiadać spadek,
2)
wysokość zbiornika nie powinna być większa niż 1,20 m,
3)
otwór do wsypywania nieczystości powinien być nie mniejszy niż 0,25 m2 i powinien być umieszczony przy krawędzi zbiornika, a ponadto powinien posiadać szczelne otwierane na bok zamknięcie zabezpieczające przed przedostawaniem się do zbiornika zwierząt, a zwłaszcza gryzoni i owadów,
4)
zbiornik powinien być zabezpieczony przed przedostawaniem się do niego wody atmosferycznej,
5)
zbiornik powinien być wyposażony w skanalizowany odpływ dla gromadzącej się w nim cieczy pochodzącej z nieczystości,
6)
w górnej części zbiornika powinien być umieszczony otwór wentylacyjny zabezpieczony gęstą siatką,
7)
zbiornik powinien posiadać otwór do wybierania nieczystości na poziomie dna zbiornika o wymiarach: szerokość - co najmniej 1/2 szerokości ściany zbiornika, w której znajduje się otwór, oraz wysokość - co najmniej 50 cm; otwór do wybierania nieczystości powinien mieć szczelne zamknięcie, zabezpieczające przed przedostawaniem się do zbiornika zwierząt, a zwłaszcza gryzoni i owadów.
5.
Zbiorniki przenośne, stanowiące własność miejskiego przedsiębiorstwa (zakładu) oczyszczania, oddawane są w dzierżawę właścicielom (zarządcom) nieruchomości.
6.
Właściciele (zarządcy) nieruchomości obowiązani są utrzymywać zbiorniki w czystości, dezynfekować je oraz dokonywać potrzebnych napraw. W okresie od 1 kwietnia do 31 października mycie i dezynfekowanie zbiorników powinno odbywać się co najmniej raz w miesiącu. Obowiązek dokonywania napraw zbiorników przenośnych stanowiących własność miejskiego przedsiębiorstwa (zakładu) oczyszczania należy do tych przedsiębiorstw (zakładów).
7.
Koła wózków do wywożenia zbiorników przenośnych powinny być ogumione.