§ 2. - Warunki i tryb wydawania zezwoleń na przejazdy pojazdów nienormatywnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.40.232

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2002 r.
§  2.
1.
Na przejazd pojazdu nienormatywnego wydaje się zezwolenie:
1)
jednorazowe,
2)
wielokrotne o limitowanej liczbie przejazdów,
3)
bez limitowanej liczby przejazdów,
4)
specjalne.
2.
Zezwolenie jednorazowe może być wydane dla pojazdu nienormatywnego, dokonującego jednorazowego przejazdu po trasie określonej przez organ wydający zezwolenie. Okres ważności zezwolenia nie może przekraczać 14 dni.
3.
Zezwolenie wielokrotne o limitowanej liczbie przejazdów może być wydane dla pojazdu nienormatywnego, dokonującego kilkakrotnego przejazdu po trasie określonej przez organ wydający zezwolenie. Okres ważności zezwolenia nie może przekraczać 14 dni.
4. 1
Jeżeli przejazd nie nastąpił w okresie ważności zezwolenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, przedsiębiorca dokonujący przejazdu pojazdem nienormatywnym, zwany dalej "przedsiębiorcą", może wystąpić jednorazowo - najpóźniej przed upływem ostatniego dnia terminu ważności zezwolenia - do organu wydającego zezwolenie o przedłużenie ważności tego zezwolenia na okres nie dłuższy niż 14 dni, bez składania nowego wniosku w tej sprawie.
5.
Zezwolenie bez limitowanej liczby przejazdów może być wydane dla pojazdu, dokonującego wielokrotnych przejazdów po trasie określonej przez organ wydający zezwolenie, którego długość jest większa od dopuszczalnej nie więcej niż o 2 m, a szerokość nie przekracza 3 m, natomiast masa całkowita, naciski osi i wysokość są normatywne. Zezwolenie bez limitowanej liczby przejazdów wydaje się na okres miesiąca lub kwartału.
6. 2
Zezwolenie specjalne uprawniające do jednorazowego przejazdu po drogach krajowych, na których jest dopuszczony ruch pojazdów o naciskach osi pojedynczej do 100 kN, może być wydane przez Generalnego Dyrektora Dróg Publicznych lub upoważnioną przez niego państwową jednostkę organizacyjną dla pojazdu z ładunkiem lub bez, którego parametry podczas przeprowadzonej na granicy kontroli charakteryzują się następującymi wartościami:
1)
wysokość i masa całkowita - są normatywne,
2)
szerokość całkowita - nie przekracza 3 m,
3)
długość całkowita - jest większa od dopuszczalnej nie więcej niż o 2 m,
4)
naciski osi - przekraczają dopuszczalne wartości nie więcej niż o 15%.
1 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 maja 1999 r. (Dz.U.99.49.496) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 czerwca 1999 r.
2 § 2 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 maja 1999 r. (Dz.U.99.49.496) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 czerwca 1999 r.