Rozdział 2 - Pomoc publiczna udzielana za pośrednictwem Centrum - Warunki i tryb udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Nauki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1696 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 20 grudnia 2023 r. do: 3 czerwca 2024 r.

Rozdział  2

Pomoc publiczna udzielana za pośrednictwem Centrum

§  10. 
1. 
Pomoc publiczna jest udzielana za pośrednictwem Centrum przedsiębiorcy, który przed rozpoczęciem realizacji zadania złożył pisemny wniosek o udzielenie pomocy, zawierający:
1)
firmę przedsiębiorcy oraz informację o jego wielkości w rozumieniu art. 2 załącznika I do rozporządzenia Komisji nr 651/2014;
2)
opis projektu badawczego, ze wskazaniem daty rozpoczęcia i zakończenia jego realizacji;
3)
lokalizację projektu badawczego;
4)
wykaz kosztów projektu badawczego;
5)
kwotę dotacji koniecznej do realizacji projektu badawczego.
2. 
Wniosek o udzielenie pomocy publicznej może zawierać również inne elementy niż wskazane w ust. 1, określone w ogłoszeniu o konkursie.
3. 
Do wniosku o udzielenie pomocy publicznej załącza się informacje dotyczące wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz informacje o otrzymanej pomocy publicznej albo oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 6 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
4. 
W przypadku projektu badawczego planowanego do realizacji przez co najmniej dwóch przedsiębiorców jest składany wspólny wniosek, do którego załącza się dokumenty i informacje, o których mowa w ust. 3, dotyczące każdego z tych przedsiębiorców.
§  11. 
Pomoc publiczna jest udzielana za pośrednictwem Centrum po przeprowadzeniu konkursu obejmującego co najmniej następujące etapy:
1)
ogłoszenie konkursu;
2)
nabór wniosków o udzielenie pomocy publicznej;
3)
analiza złożonych wniosków o udzielenie pomocy publicznej pod względem formalnym;
4)
ocena merytoryczna wniosków o udzielenie pomocy publicznej;
5)
ogłoszenie wyników konkursu.
§  12.  2
1. 
W przypadku pomocy publicznej udzielanej za pośrednictwem Centrum kosztami kwalifikującymi się do objęcia pomocą, zwanymi dalej "kosztami kwalifikowalnymi", są:
1)
koszty wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy osób zatrudnionych przy realizacji projektu badawczego, w części, w jakiej wynagrodzenia te są bezpośrednio związane z jego realizacją;
2)
koszty aparatury naukowo-badawczej i sprzętu, w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane do realizacji projektu badawczego; jeżeli aparatura naukowo-badawcza i sprzęt nie są wykorzystywane do realizacji projektu badawczego przez cały okres ich użytkowania, za koszty kwalifikowalne uznaje się tylko koszty amortyzacji odpowiadające okresowi realizacji projektu badawczego obliczone na podstawie przepisów o rachunkowości;
3)
koszty budynków i gruntów, w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane do realizacji projektu badawczego; w przypadku budynków - za koszty kwalifikowalne uznaje się tylko koszty amortyzacji odpowiadające okresowi realizacji projektu badawczego, obliczone na podstawie przepisów o rachunkowości, a w przypadku gruntów - koszty związane z przeniesieniem własności lub innych praw rzeczowych, koszty odpłatnego korzystania z gruntu lub faktycznie poniesione koszty kapitałowe;
4)
koszty badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy i patentów zakupionych lub użytkowanych na podstawie licencji udzielonej przez podmioty zewnętrzne na warunkach pełnej konkurencji oraz koszty doradztwa i usług równorzędnych wykorzystywanych wyłącznie w celu realizacji projektu badawczego;
5)
dodatkowe koszty ogólne i inne koszty operacyjne, w tym koszty materiałów, dostaw i podobnych produktów, ponoszone bezpośrednio w wyniku realizacji projektu badawczego.
2. 
Koszty, o których mowa w ust. 1 pkt 5, można obliczać na podstawie uproszczonej metody, w formie stawki ryczałtowej wynoszącej do 20% całkowitych kosztów kwalifikowalnych, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4, określonych na podstawie zwykłych praktyk księgowych w dokumentacji dotyczącej kosztów kwalifikowalnych.
§  13. 
1. 
Intensywność pomocy publicznej udzielanej za pośrednictwem Centrum nie może przekroczyć 100% kosztów kwalifikowalnych.
2. 
W przypadku projektu badawczego planowanego do realizacji przez co najmniej dwóch przedsiębiorców intensywność pomocy publicznej udzielanej za pośrednictwem Centrum ustala się osobno dla każdego z nich.
§  14.  3
 Pomoc publiczna udzielana za pośrednictwem Centrum podlega obowiązkowi indywidualnej notyfikacji Komisji Europejskiej, w przypadku gdy jej wielkość przekracza równowartość 55 000 000 euro dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt badawczy.
2 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2638) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2023 r.
3 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2638) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2023 r.