Rozdział 4 - Wspólne przedsięwzięcia - Warunki i tryb udzielania pomocy finansowej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006".

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.213.2163

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 lutego 2008 r.

Rozdział  4

Wspólne przedsięwzięcia

§  96.
Pomocy finansowej udziela się właścicielowi statku rybackiego za wniesienie statku rybackiego jako wkładu do wspólnego przedsiębiorstwa utworzonego na terytorium kraju niebędącego członkiem Unii Europejskiej i nieubiegającego się o członkostwo w Unii Europejskiej, przy użyciu którego jest wykonywane rybołówstwo morskie pod banderą tego kraju na wodach będących pod jego jurysdykcją lub na wodach innych krajów trzecich, na statek rybacki:
1)
o polskiej przynależności;
2)
wpisany do stałego rejestru okrętowego, jeżeli podlega obowiązkowi wpisu do rejestru okrętowego;
3)
wpisany do rejestru statków rybackich przez okres co najmniej 5 ostatnich lat; do okresu tego zalicza się okres wpisu do ewidencji statków rybackich przed wprowadzeniem rejestru statków rybackich;
4)
w wieku co najmniej 10 i mniejszym niż 30 lat;
5)
o pojemności nie mniejszej niż 22 GT;
6)
posiadający ważne:
a)
licencję połowową i specjalne zezwolenie połowowe,
b)
świadectwo pomiarowe wydane na podstawie pomiaru statku rybackiego dokonanego zgodnie z postanowieniami Międzynarodowej konwencji o pomierzaniu pojemności statków z 1969 r., sporządzonej w Londynie dnia 23 czerwca 1969 r., lub zgodnie z rozporządzeniem 2930/86/EWG z dnia 22 września 1986 r. określającym parametry statków rybackich,
c)
dokumenty uprawniające do żeglugi, jeżeli statek jest obowiązany posiadać te dokumenty;
7)
przy użyciu którego wykonywano rybołówstwo morskie przez co najmniej 75 dni, w każdym z 2 okresów 12-miesięcznych poprzedzających dzień złożenia wniosku o dofinansowanie, albo przy użyciu którego w każdym z 2 okresów 12-miesięcznych poprzedzających dzień złożenia wniosku o dofinansowanie wykonywano rybołówstwo morskie przez co najmniej 80 % dni, podczas których można było wykonywać rybołówstwo morskie zgodnie z przepisami o rybołówstwie lub przepisami o żegludze morskiej albo śródlądowej.
§  97.
Pomocy finansowej za wniesienie własności statku rybackiego do wspólnego przedsiębiorstwa, mającego na celu wykonywanie działalności w zakresie rybołówstwa morskiego na wodach będących pod jurysdykcją tego kraju lub na wodach innych krajów trzecich, udziela się właścicielowi statku rybackiego, który:
1)
utworzy i zarejestruje przedsiębiorstwo zgodnie z prawem kraju, o którym mowa w § 96, lub
2)
uzyska udziały lub akcje w takim przedsiębiorstwie oraz
3)
ma od 25 do 75 % udziałów w tym przedsiębiorstwie;
4)
przeniesie własność statku rybackiego, o którym mowa w § 96, na to przedsiębiorstwo.
§  98.
Właściciel statku rybackiego, któremu udzielono pomocy finansowej za wniesienie własności statku rybackiego do przedsiębiorstwa, w okresie 5 lat od dnia utworzenia przedsiębiorstwa lub uzyskania udziałów w przedsiębiorstwie, składa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa roczne raporty o realizacji planu działalności wspólnego przedsiębiorstwa, zawierające w szczególności dane o połowach i rynkach zbytu produktów rybnych, w tym o produktach rybnych wyładowanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub do nich eksportowanych, wraz z dokumentami potwierdzającymi te dane oraz bilansem spółki i oświadczeniem o jej wartości netto.
§  99.
W okresie 5 lat od dnia wniesienia własności statku rybackiego do wspólnego przedsiębiorstwa zmiany osobowo-kapitałowe w przedsiębiorstwie, zmiany danych dotyczących statku rybackiego oraz zmiany rejonu połowów zgłasza się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
§  100.
Jeżeli w okresie 5 lat od dnia wniesienia własności statku rybackiego do wspólnego przedsiębiorstwa statek ten został utracony w wyniku katastrofy morskiej, w terminie roku od dnia, w którym miała miejsce ta katastrofa, właściciel jest obowiązany zastąpić go statkiem o podobnej zdolności połowowej.
§  101.
1. 28
 Wysokość pomocy finansowej za wniesienie własności statku rybackiego w wieku od 10 do 15 lat do wspólnego przedsiębiorstwa wynosi:
Klasa statku według pojemności (w GT)euro*
poniżej 10(11.000/GT + 2.000) x 0,8
10 i poniżej 25(5.000/GT + 62.000) x 0,8
25 i poniżej 100(4.200/GT + 82.000) x 0,8
100 i poniżej 300(2.700/GT + 232.000) x 0,8
300 i poniżej 500(2.200/GT + 382.000) x 0,8
500 i więcej(1.200/GT + 882.000) x 0,8

* Wysokość pomocy finansowej w euro przelicza się na złote zgodnie z art. 20 rozporządzenia Rady (WE) nr 2792/99 z dnia 17 grudnia 1999 r. ustanawiającego szczegółowe zasady i uzgodnienia dotyczące wsparcia strukturalnego Wspólnoty w sektorze rybołówstwa.

2.
Do ustalenia wysokości pomocy finansowej za wniesienie własności statku rybackiego do wspólnego przedsiębiorstwa w wieku powyżej 15, a poniżej 30 lat stosuje się stawki określone w ust. 1, pomniejszone o 1,5 % za każdy rok powyżej 15 lat.
§  102.
Po faktycznym wniesieniu własności statku rybackiego do wspólnego przedsiębiorstwa właścicielowi statku rybackiego wypłaca się 80 % wysokości pomocy finansowej, o której mowa w § 101, a pozostałe 20 % wysokości pomocy finansowej wypłaca się po złożeniu przez właściciela statku rybackiego piątego rocznego raportu, o którym mowa w § 98.
§  103.
1.
Jeżeli właściciel wniesie własność statku rybackiego do wspólnego przedsiębiorstwa przed upływem 5 lat od przyznania mu pomocy finansowej na modernizację tego statku, wysokość pomocy finansowej, o której mowa w § 101, zmniejsza się:
1)
w pierwszym roku - o 30 %,
2)
w drugim roku - o 24 %,
3)
w trzecim roku - o 18 %,
4)
w czwartym roku - o 12 %,
5)
w piątym roku - o 6 %

- środków wypłaconych w ramach pomocy finansowej na modernizację statku rybackiego.

2.
Wysokość pomocy finansowej, o której mowa w § 101, zmniejsza się o wysokość pomocy finansowej za czasowe zawieszenie działalności połowowej przyznanej w roku poprzedzającym wniesienie własności statku rybackiego do wspólnego przedsiębiorstwa.
§  104.
Jeżeli w okresie od dnia zawarcia umowy o udzielenie pomocy finansowej za wniesienie własności statku rybackiego do wspólnego przedsiębiorstwa do dnia, w którym miało nastąpić faktyczne wniesienie własności statku rybackiego do wspólnego przedsiębiorstwa, statek ten został utracony, to wysokość pomocy finansowej zmniejsza się o wysokość odszkodowania wypłaconego z tytułu ubezpieczenia tego statku rybackiego.
§  105.
1.
Jeżeli złożony wniosek nie spełnia wszystkich warunków, od których spełnienia uzależnione jest udzielenie pomocy finansowej za wniesienie własności statku rybackiego do wspólnego przedsiębiorstwa, natomiast wniosek ten spełnia wymagania, od których spełnienia uzależnione jest udzielenie pomocy finansowej za przeniesienie własności statku rybackiego, wraz z dokonaniem zmiany przynależności państwowej tego statku, na osobę prawną albo osobę fizyczną, która ma miejsce zamieszkania albo siedzibę na terytorium kraju niebędącego członkiem Unii Europejskiej i nieubiegającego się o członkostwo w Unii Europejskiej, pomoc finansową przyznaje się w wysokości pomocy finansowej udzielanej za przeniesienie własności statku rybackiego.
2.
Jeżeli właściciel statku rybackiego zgłosi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, że nie spełnia już warunków, od których uzależnione jest udzielenie pomocy finansowej za wniesienie własności statku rybackiego do wspólnego przedsiębiorstwa, jest zobowiązany do zwrotu części różnicy wysokości pomocy finansowej za wniesienie własności statku rybackiego do wspólnego przedsiębiorstwa i pomocy finansowej za przeniesienie własności statku rybackiego.
3.
Jeżeli w wyniku przeprowadzonej kontroli ustalono, że właściciel statku rybackiego:
1)
nie spełnia warunków, od których uzależnione jest uzyskanie pomocy finansowej za wniesienie własności statku rybackiego do wspólnego przedsiębiorstwa,
2)
nie zgłosił Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zmian osobowo-kapitałowych we wspólnym przedsiębiorstwie, zmian danych dotyczących statku rybackiego oraz zmiany rejonu połowów,
3)
nie zastąpił statku rybackiego utraconego w wyniku katastrofy morskiej statkiem o podobnej zdolności połowowej, w terminie roku od dnia, w którym miała miejsce ta katastrofa

- jest zobowiązany do zwrotu całej różnicy wysokości pomocy finansowej za wniesienie własności statku rybackiego do wspólnego przedsiębiorstwa i pomocy finansowej za przeniesienie własności statku rybackiego.

4.
Jeżeli pomimo wezwania właściciel statku rybackiego nie przekazuje Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rocznych raportów, o których mowa w § 98, jest zobowiązany do zwrotu części różnicy wysokości pomocy finansowej za wniesienie własności statku rybackiego do wspólnego przedsiębiorstwa i pomocy finansowej za przeniesienia własności statku rybackiego.
5.
Jeżeli właściciel nie zastąpił statku rybackiego, który został utracony, statkiem o podobnej zdolności połowowej, jest zobowiązany do zwrotu części różnicy wysokości pomocy finansowej za wniesienie własności statku rybackiego do wspólnego przedsiębiorstwa i pomocy finansowej za przeniesienie własności statku rybackiego.
6.
Wysokość zwrotu części pomocy finansowej, o której mowa w ust. 2, 4 i 5, wynosi:
1)
w pierwszym roku - 30 % różnicy;
2)
w drugim roku - 24 % różnicy;
3)
w trzecim roku - 18 % różnicy;
4)
w czwartym roku - 12 % różnicy;
5)
w piątym roku - 6 % różnicy.
§  106.
Pomocy finansowej za wniesienie własności statku rybackiego do wspólnego przedsiębiorstwa udziela się, uwzględniając kolejność wniosków, do wyczerpania środków finansowych przewidzianych na udzielenie tego rodzaju pomocy.
28 § 101 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 25 stycznia 2006 r. (Dz.U.06.19.150) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 2006 r.